تاریخ انتشار :چهارشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۳
امیر عبداللهیان با بیان اینکه همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نخواهد بود، گفت: همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات در دستور کار مشترک است.
همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ طرفی نخواهد بود
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل ازباشگاه خبرنگاران؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جمع خبرنگاران درباره مناسبات ایران و روسیه بیان کرد: ارزیابی ما از مناسبات دو کشور به ویژه در یک سال و نیم گذشته، ارزیابی کاملا مثبتی است. حجم تبادل تجاری ما در یک و نیم سال گذشته به بیش از ۳.۵ برابر افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: پرونده‌های متنوع روابط دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی و گردشگری، امنیتی و دفاعی کاملا فعال شده و دو طرف در همه این بخش‌ها از پیشرفت مناسبات در راستای منافع دو ملت و دو کشور ابراز رضایت داریم.
امیرعبداللهیان درباره محور گفت‌وگویش با همتای روس نیز اظهار کرد: محور اصلی مباحث ما پیگیری موضوعات دوجانبه است. موضوعات زیادی در دستورکار ما قرار دارد که باید بیش از پیش فعال شود. در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز گفتگو خواهیم کرد، از جمله موضوعات مطروحه‌ای که در دستورکار مشترک ما می‌تواند قرار بگیرد، تمرکز بر بحران‌هایی است که در منطقه وجود دارد.

دریچه گفتگو همچنان باز است

وزیر خارجه همچنین درباره برجام نیز گفت: دریچه گفتگو همچنان باز است و یکی از موضوعات گفتگو با آقای لاوروف، به برجام و بازگشت طرف‌ها به تعهداتشان برمی‌گردد.
وی همچنین عنوان کرد: در دور جدید گفتگو‌های ایران و ۱+۴ که توسط همکارانم در وین ماه‌ها به طول انجامید، روسیه نقش مهمی را ایفا کرد و همکاران ما در روسیه همچنان به تلاش خودشان برای بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات ادامه می‌دهند و طبعا یکی از موضوعات طبیعی مورد گفتگو، برجام خواهد بود.
امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسشی درباره ابراز نگرانی آمریکا از همکاری دفاعی روسیه و ایران اظهار کرد: طبعا همکاری‌های دفاعی یکی از موضوعات در دستورکار مشترک ایران و روسیه است. همکاری‌های ما علیه هیچ طرفی نخواهد بود.
وزیر امور خارجه همچنین درباره محور‌های گفت‌وگویش در دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی دومای روسیه نیز بیان کرد: دیپلماسی پارلمانی امروز یکی از موضوعات مهم در دستورکار روابط بین‌الملل و مناسبات دوجانبه کشور‌ها است. با توجه به اینکه هم دوما و هم مجلس شورای اسلامی سازوکار مهمی تحت عنوان کمیسیون عالی مشترک همکاری‌های دو کشور را از حدود پنج سال پیش در دستورکار داشته‌اند و اخیرا هم رئیس مجلس دوما به تهران سفر و این نشست با حضور آقای قالیباف برگزار شد، در چارچوب دیپلماسی پارلمانی، دیپلماسی رسمی ما از ظرفیت پارلمان‌ها برای شتاب بخشی به مناسبات استفاده لازم را خواهد کرد.
وزیر خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار راشاتودی درباره تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: تحریم‌های آمریکا یک سیاست شکست خورده تلقی می‌شود. این اعتراف را پیش از این نیز یکی از مقامات ارشد آمریکایی اظهار داشت.
وی ادامه داد: ما ضمن اینکه معتقدیم تحریم یک ابزار تروریستی اقتصادی علیه ملت‌هاست، اما در جمهوری اسلامی ایران با مدیریت شرایط، از فرصت تحریم‌ها حداکثر استفاده را برای پیشرفت‌های هر چه بیشتر در کشور مورد توجه قرار دادیم و معتقد هستیم سیاست تحریمی امروز سیاست ناکارآمد، نادرست و جنگ تروریستی علیه ملت‌هاست.
امیرعبداللهیان در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات وزیر اقتصاد روسیه مبنی بر افزایش سرمایه‌گذاری‌های روسیه در اقتصاد ایران عنوان کرد: از افزایش حجم همکاری‌های اقتصادی و تبادل تجاری دو‌کشور رضایت داریم. در یک سال و نیم گذشته حجم تبادل تجاری به حدود ۳.۵ برابر افزایش یافته و این روند همچنان به طور فزاینده رو به افزایش است.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcbswb85rhbsfp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما