تاریخ انتشار :سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۵۱
سازمان هواشناسی اعلام کرد: درحالی‌که وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان آغاز شده، در شبانه‌روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در هیرمند به ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسید.
بیشینه سرعت باد در هیرمند به ۹۰ کیلومتر بر ساعت رسید
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل از ایسنا؛ بیشینه سرعت وزش باد در هامون از دیگر شهرستان‌های شمالی سیستان و بلوچستان نیز در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۹ متر بر ثانیه معادل ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسید. همچنین بیشینه باد در زابل نیز به حدود ۵۸  کیلومتر بر ساعت رسید.

داده‌های بلندمدت هواشناسی نشان می‌دهد که بادهای ۱۲۰ روزه از اواخر اردیبهشت‌ماه هر سال تا اواخر تابستان و گاهی نیمه‌های مهرماه در شرق کشور به‌ویژه شمال سیستان و بلوچستان جریان دارد.

گاهی بیشینه سرعت وزش این بادها به بیش از ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد کمااینکه بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان سال گذشته بیشینه وزش باد  در زابل در ۳۱ اردیبهشت به ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

خشکسالی‌های اخیر به‌ویژه خشک‌شدن تالاب‌ هامون سبب شده سطح غبار خیزی در منطقه افزایش یابد و وزش این بادها خیزش گردوخاک را تشدید کند.

حداقل پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان به‌صورت مستقیم با چالش گردوخاک ناشی از خشک‌شدن تالاب‌های هامون و مناطق غبار خیز در شرق کشور مواجه هستند.

گاهی گردوخاک این مناطق به دریای عمان نیز نفوذ می‌کند و علاوه بر تحت‌تأثیر قراردادن اکثر شهرستان‌های این استان، به عمق خاک کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان نیز کشیده می‌شود.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcaewn6i49ni01.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما