تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۶
قائم‌مقام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان خبر داد:

سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ۱۳۰۰ طرح بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان

قائم‌مقام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: فعالان اقتصادی از محل تسهیلات بانکی و آورده شخصی در سال‌های اخیر در یک هزار و ۳۰۰ طرح بخش کشاورزی این استان با اعتبار ۹ هزار و ۹۲۵ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ۱۳۰۰ طرح بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، امان‌الله طوقی بیان کرد: سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف کشاورزی به‌ویژه صنایع تبدیلی و مشاغل خانگی دارای ظرفیت‌های بی‌بدیل است که با بهره‌گیری از آن علاوه بر توسعه اقتصادی منطقه و ایجاد اشتغال می‌تواند ارزآوری مناسب برای کشور را به ارمغان آورد در این راستا باهدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی با سرمایه‌گذاری صورت‌گرفته زمینه اشتغال ۶ هزار نفر در این استان با اجرای یک هزار و ۳۰۰ طرح فراهم شده است.

وی افزود: سیمای کشاورزی سیستان و بلوچستان بسیار توانمند و دارای ظرفیت‌های زیادی در زمینه باغبانی، زراعت، شیلات، دامداری، منابع طبیعی و استفاده از صنایع تبدیلی مهم‌ترین ظرفیت‌های توسعه و رشد کشاورزی و جذب سرمایه‌گذار در استان است.

قائم‌مقام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی، این استان را یکی از مستعدترین نقاط کشاورزی کشور تبدیل کرده به‌طوری‌که در تمامی فصول سال امکان کشت و تولید انواع محصولات در آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان بهترین فرصت برای توسعه بخش کشاورزی است، ادامه داد: این استان به دلیل دسترسی به بازارهای افغانستان و پاکستان و حوزه خلیج‌فارس فرصت بی‌نظیری را برای صادرات محصولات کشاورزی و در نتیجه ارزآوری و فرصت‌های شغلی جدید برای استان و کشور داراست.

طوقی تصریح کرد: همچنین سیستان و بلوچستان در زمینه تولید محصولات باغی به‌ویژه گرمسیری و استوایی بی‌نظیر است طور یکه تنها نقطه در کشور است که می‌تواند با تولید محصولاتی نظیر موز و تأمین نیاز داخلی به حذف خروج ارز و واردات محصولات کشاورزی که به کشور تحمیل می‌شود کمک کند.

وی دارابودن سهم ۳۶ درصدی صید آب‌های جنوب کشور، ۳۱ درصد صید کل کشور، ۲۰ درصد کل تولید آبزیان کشور (صید و آبزی‌پروری)، رتبه دوم صید در اقیانوس هند و تأمین‌کننده بیش از ۷۰ درصد تن ماهیان کشور، وجود ۱۱ اسکله صیادی و جایگاه تخلیه صید در جنوب استان، بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ شناور اعم از قایق و لنج و بیش از ۲۵ هزار نفر صیاد، اراضی و اقلیم مناسب در سواحل جنوبی برای توسعه فعالیت‌های شیلاتی و صیادی، امکان اجرای طرح‌های نوین شیلاتی از قبیل پرورش ماهی در قفس و پرورش متراکم و نیمه متراکم انواع آبزیان و وجود ۶ شهرک صنعتی و ناحیه صنعتی فعال را از مهم‌ترین ظرفیت‌های بخش کشاورزی این استان عنوان کرد.
 
قائم‌مقام سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیش از ۱۰۰ واحد کارخانه‌های کنسروسازی، عمل‌آوری و بسته‌بندی ماهی و میگو، واحد سردخانه و انجماد، واحد یخ‌سازی، واحد شناورسازی، اقلیم بسیار مناسب و وجود بیش از ۴۲ هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو و همچنین اقلیم مناسب پرورش انواع آبزیان از جمله صدف دریایی، جلبک‌های دریایی، خیار دریایی، کروکدیل و سایر آبزیان را از دیگر ظرفیت‌های بخش کشاورزی این استان ذکر کرد.


انتهای خبر/ ق https://asrehamoon.ir/vdchzznzz23n-vd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما