تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۸
ساعاتی قبل خبری با عنوان نابینایی کامل استاد اسپندار نابغه موسیقی سیستان و بلوچستان به‌خاطر فقر مالی در فضای مجازی منتشر شد که معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد.
ماجرای خبر نابینایی استاد اسپندار نابغه موسیقی سیستان و بلوچستان چه بود؟
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، ساعتی قبل خبری با عنوان نابغه موسیقی ایران برای همیشه نابینا شد در فضای مجازی در حال بازنشر است که در آن اشاره شده شیرمحمد اسپندار نابغه موسیقی سیستان و بلوچستان و «دونلی نواز» مشهور ایرانی برای همیشه نابینا شد.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد سیستان و بلوچستان در این زمینه اظهار داشت: سال گذشته که استاد برای عمل آب‌مروارید به زاهدان آمدند من همراه ایشان بودم که عمل لیزر روی چشم وی انجام شد و پس از آن به شهر محل سکونت بازگشت.

عبدالسلام عبد بلوچ زاده با اشاره به اینکه استاد شیرمحمد اسپندار ساکن شهرستان بمپور واقع در جنوب استان است، افزود: در ادامه در همان سال گذشته به همراه مدیرکل وقت ارشاد استان به دیدن وی رفتیم که مشکلات مربوط به کهولت سن او توسط خانواده مطرح شد و پیگیری‌هایی نیز دراین‌خصوص از طریق اداره کل ارشاد استان صورت گرفت؛ اما مشکل کم‌بینایی و نابینایی اساساً مطرح نشد و باتوجه‌به ارتباطی که ما به‌صورت مستمر با خانواده ایشان داریم هیچ‌گونه درخواستی در خصوص نیاز استاد به چشم‌پزشکی مطرح نشده است.

وی گفت: استاد در پی کهولت سن درگیر کم‌بینایی شدید است و چشم ایشان در پی ابتلا به بیماری آب‌مروارید ۲ مرحله تحت عمل قرار گرفته؛ اما این عمل‌ها به دلیل کهولت سن نتیجه مطلوبی در پی نداشته و موفقیت‌آمیز نبوده است.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه استاد اسپندان در چند سال اخیر باتوجه‌به کهولت سن فعالیت هنری نداشته، خاطرنشان کرد: این هنرمند ارزشمند استان دارای نشان درجه یک هنری و جزو مفاخر کشور محسوب می‌شود و عضو صندوق هنرمندان و از بیمه تکمیلی بهره‌مند هستند.

وی افزود: آخرین مرحله ارتباط من با خانواده ایشان حدود ۲ ماه قبل بوده که هیچ‌گونه مطلبی در خصوص نیاز استاد به درمان یا اعزام ایشان به مراکز درمانی استان یا خارج استان مطرح نشده است.

استاد شیرمحمد اسپندار دونلی نواز نابغه بلوچ در سال ۱۳۱۰ در شهرستان بمپور به دنیا آمد و در ایام نوجوانی نواختن ۲ نی را آغاز کرد.
وی به دعوت از بسیاری کشورها از جمله کلمبیا، اکوادور، پاناما، ایتالیا و فرانسـه برای اجرا در جشنواره‌های مختلف حضور پیدا کرد.
یکی از موفقیت‌های استاد اسپندار دریافت دکترای موسیقی سنتی از کشور فرانسه است.


انتهای خبر/ ق https://asrehamoon.ir/vdcf0ydytw6dvma.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما