تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۴۵
 سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان:

۵۰ هزار تن محصولات باغی و گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان برداشت شد

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: حدود ۵۰ هزار تن انواع محصولات باغی، گلخانه‌ای و دارویی از ابتدای امسال تاکنون در این استان تولید شده است.
۵۰ هزار تن محصولات باغی و گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان برداشت شد
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، اردشیر شهرکی بیان کرد: با اشاره به نزدیکی سیستان و بلوچستان به خط استوا و بهره‌گیری از رطوبت دریا این استان قابلیت زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه‌گرمسیری و بعضاً منحصربه‌فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی و مرکبات دارد.
  
وی افزود: این استان رتبه نخست تولید موز، رتبه نخست تولید میوه‌های گرمسیری و رتبه برتر سطح و عملکرد تولید خرمای کشور را داراست.
 
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان پسته، خرما و محصولات گلخانه‌ای نظیر گوجه و بادمجان را عمده محصولات باغی صادراتی سیستان و بلوچستان در سال جاری عنوان کرد.
 
شهرکی تصریح کرد: برنامه‌ریزی و مدیریت کلان زیربخش باغبانی در راستای افزایش کمی و کیفی تولید، اصلاح باغات و بهره‌وری از عوامل و منابع تولید، هویت‌بخشی صنفی به باغداران و بسترسازی در راستای ایجاد و اتصال حلقه‌های زنجیره تولید، تکمیل زنجیره ارزش محصولات باغی و توسعه صادرات از مهم‌ترین اهداف تعریف شده در این طرح است.
 
وی اظهار کرد: شناسنامه باغی، مدرک رسمی حاوی مشخصات کامل فنی و تخصصی باغات به‌منظور شناسایی و ساماندهی آمار عرصه‌های باغی است که حداقل سالی یکبار مورد بازدید میدانی و راستی‌آزمایی قرار می‌گیرد.
 
شهرکی با اشاره به اهمیت این موضوع ادامه داد: هدف این طرح فراهم‌آوردن امکان استفاده و بهره‌برداری از آمار دقیق باغداران سیستان و بلوچستان در راستای توسعه صادرات است.
 
وی گفت: شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی، این استان را یکی از مستعدترین نقاط کشاورزی کشور تبدیل کرده طور یکه در تمامی فصول سال امکان کشت و تولید انواع محصولات در آن وجود دارد.
 
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان افزود: این استان به دلیل دسترسی به بازارهای افغانستان و پاکستان و حوزه خلیج‌فارس فرصت بی‌نظیری را برای صادرات محصولات کشاورزی و در نتیجه ارزآوری و فرصت‌های شغلی جدید برای استان و کشور دارد.
 
انتهای خبر/ س https://asrehamoon.ir/vdcjxvevauqemtz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما