تاریخ انتشار :يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۴۵
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان:

۲۴ هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان برداشت شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۲۴ هزار تن خرما تا کنون از سطح ۵ هزار هکتار از نخلستان‌های این استان برداشت شده است.
۲۴ هزار تن خرما در سیستان و بلوچستان برداشت شد
اردشیر شهرکی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: برداشت خرما از تیرماه در سیستان و بلوچستان با ارقام زودرس شامل کتومی، نگال و آشوبه شروع و با ارقام دیررس مایکلی و هلیله در آبان به پایان می‌رسد.
 
وی تصریح کرد: خرمای مضافتی با سطح زیر کشت ۲۸ هزار و ۴۰۰ هکتار و خرمای ربی با سطح زیر کشت ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار که بیشترین نخلستان‌های سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده‌اند.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: ۴۱ درصد سطح محصولات باغی استان به کشت خرما اختصاص دارد.
 
وی اذعان کرد: از ۶۲ هزار و ۹۱۴ هکتار نخلستان در سیستان و بلوچستان ۴۹ هزار و ۷۱۸ هکتار بارور بوده و سالانه بیش از ۲۵۰ هزار و ۸۹۸ تن انواع خرما در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
 
شهرکی افزود: خرمای تولید شده سیستان و بلوچستان علاوه بر استان‌های دیگر به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، اروپایی و روسیه صادر می‌شود.
 
وی بیان کرد: بیشترین نخلستان‌های سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های سراوان، ایرانشهر، نیک‌شهر و سیب و سوران واقع شده است.
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه کشت خرما در استان زمینه اشتغال بیش از ۴۰ هزار نفر را فراهم کرده است، گفت: در پی بارندگی اخیر و افزایش گرما و به دنبال آن افزایش رطوبت هوا امسال در برخی شهرستان نظیر سراوان شاهد ریزش محصول خرما از نخلستان و واردشدن خسارت به کشاورزان گرامی هستیم.
 
انتهای خبر/ س
  https://asrehamoon.ir/vdcb0fb88rhb0zp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما