تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۴۱
ساخت مسکن از اولویت‌های اساسی دولت سیزدهم است؛

کسب رتبه برتر سیستان و بلوچستان در طرح نهضت ملی مسکن کشور

سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف از جمله اجرای طرح، پرداخت تسهیلات و همچنین تأمین زمین در رده برتر کشور قرار دارد.
کسب رتبه برتر سیستان و بلوچستان در طرح نهضت ملی مسکن کشور
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، مسکن پس از خوراک و پوشاک جزو نیازهای اساسی و حقوق اولیه انسانی است و تامین حداقل سرپناه برای تمامی شهروندان در حوزه وظایف حاکمیت قرار داده شده که این مهم در دولت سیزدهم در همان ابتدای راه با طرح نهضت ملی مسکن مورد توجه جدی قرار گرفت .

تامین مسکن مناسب بسته به شرایط مختلف اعم از بازار مسکن، تحولات جمعیتی و میزان نیاز به مسکن، رویکرد دولت ها و موارد دیگر متفاوت است.

خانه دار شدن یکی از آرزوهایی بوده که بیشتر مردم در سال های گذشته تنها در رویا می توانستند به آن فکر کنند، سختی های خانه به دوشی و استیجاری بودن حد و مرز ندارد و بسیاری از مستاجران را نسبت به پرداخت اجاره های کمر شکن به ستوه آورده است.

به عقیده برخی کارشناسان مشکل مسکن در استان سیستان و بلوچستان با روند رشد مهاجرت تصاعدی روستاییان به شهرها بیشتر شده و مشکل بی مسکنی، بد مسکنی و مسکن کوچک را در ابعاد گستردهای به همراه داشته است.

سهم بالای هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار، عرضه محدود و گران واحدهای استیجاری و افزایش قیمت تمام شده مسکن به واسطه قیمت زمین و عوامل تولید، موجب عدم دسترسی خانوارهای کم درآمد و میان درآمد در این دوران بوده است.

در ابتدای آغاز به کار دولت مردمی سیزدهم، احداث 4 میلیون واحد مسکونی در برنامه چهار ساله قرار گرفت به معنای آنکه هر سال باید یک میلیون مسکن در کشور ساخته و تحویل مردم شود.

برنامه دولت سیزدهم این است تا سهم سنگین مسکن در سبد خانوار را کاهش دهد و استراتژی خود را هم مشارکت و ایفای نقش همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه در اجرایی شدن پروژه نهضت ملی مسکن قرار داده است.

استفاده نکردن از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی، متاهل یا سرپرست خانوار بودن و سابقه دست‌کم پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، چهار شرط اصلی خواهد بود. درخصوص شرط تاهل، پنج گروه شامل خانم‌های بالای ۳۵ سال، افراد دارای معلولیت بالای ۲۰ سال، نخبگان علمی، مردان مجرد بالای ۴۵ سال و بیماران خاص، می‌توانند ثبت‌نام کنند. درباره نداشتن مالکیت نیز برخی گروه‌های درآمدی در بعضی مناطق براساس تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.

در این رهگذر استان سیستان و بلوچستان با اقدامات مثبت و ارزشمند اداره کل راه و شهرسازی استان در تامین زمین و سپس حمایت سایر مسئولان به ویژه استاندار در اجرای طرح از استان های موفق در اجرای طرح نهضت ملی مسکن بشمار می رود.

طرح نهضت ملی مسکن از مهم‌ترین اولویت‌های دولت به شمار می‌رود که اجرای سریع و فراتر از برنامه آن در سیستان و بلوچستان رؤیای مردم به‌خصوص نسل جوان برای حل مشکل خانه‌به‌دوشی و داشتن سرپناهی اختصاصی را به تحقق نزدیک کرده است.

توسعه، شکوفایی و تحولات اقتصادی پرداختن به حوزه مسکن بسیار حائز اهمیت است
عطا اله اکبری، مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برای توسعه، شکوفایی و تحولات اقتصادی پرداختن به حوزه مسکن بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم دولت ایجاد اشتغال است که در این استان با احداث سریع و بهنگام واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن علاوه بر ایجاد امید برای خانه‌دارشدن بین اقشار کم، فضای مناسب برای ایجاد اشتغال تا چند سال آینده در این منطقه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ثبت نامه اولیه ۲۵ هزار نفر در استان انجام شده که تمامی این افراد تأمین منابع مالی را انجام داده‌اند و در حال حاضر ساخت‌وساز برای ۱۹ هزار واحد در مرحله پی ساختمان قرار دارد.
 
وی افزود: پروژه‌های نهضت ملی مسکن در سیستان و بلوچستان ۴۷ درصد پیشرفت داشته است و پیش‌بینی می‌شود تا اواسط سال جاری واحدها آماده تحویل به متقاضیان شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: برنامه ابلاغی طرح نهضت ملی مسکن به استان حدود ۱۴۲ هزار واحد مسکونی است که تاکنون برای ساخت ۳۳ هزار و ۵۰۶ واحد شهری و روستایی پروانه ساختمانی صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۳۰ هزار و ۹۶۲ واحد در مرحله فونداسیون، ۲۰ هزار و ۳۲۴ واحد در  اسکلت و سقف، ۱۶ هزار و ۶۵۰ واحد در مرحله سفت کاری و ۱۲ هزار و ۱۷۵ واحد در مرحله نازک کاری قرار دارد.

اکبری اذعان کرد: طرح نهضت ملی مسکن استان یک طرح تحول آفرین بوده به طوری که ضمن رونق بخش تولید در واحدهای صنعتی کوچک با متوسط پیشرفت فیزیکی ۴۷ درصد در نقاط شهری و روستایی استان اشتغال ۳۴ هزار و ۷۱۵ نفر را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه به‌زودی هزار واحد از واحدهای نهضت ملی مسکن در سایت اول به متقاضیان تحویل داده خواهد شد خاطرنشان کرد: تکمیل و تحویل واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از جمله مهم‌ترین اولویت‌های استان است که به‌صورت ویژه مورد بررسی و نظارت قرار دارد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تأکید کرد: مجموعه این فعالیت‌ها و اقدامات سبب شد که امروز سیستان و بلوچستان در بخش‌های مختلف از جمله اجرای طرح، پرداخت تسهیلات و همچنین تأمین زمین در رده برتر کشور قرار گیرد.

۲۰۰ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن سیستان و بلوچستان تحویل متقاضیان شد
محمد کرمی، استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در حوزه مسکن از سوی دستگاه‌های اجرایی انجام شده و پروژه‌های مختلفی نیز در حال اجراست.
 
وی اذعان کرد: با تلاش و جدیت دولت مشکل مسکن شهروندان حل خواهد شد همچنین در تلاشیم تا این طرح را با اجرای تمامی زیرساخت‌های لازم عملی نماییم.
 
کرمی ادامه داد: خوشبختانه طرح نهضت ملی مسکن توانسته اشتغال خوبی را در سطح استان سیستان و بلوچستان برای جوانان این خطه فراهم کند.
 
وی تصریح کرد: تاکنون ۲۰۰ واحد مسکن در طرح استان سیستان و بلوچستان تحویل متقاضیان  شده اما در تلاشیم تا بتوانیم تمام زیرساخت‌های لازم را برای این واحدها فراهم کنیم.

انتهای خبر/ ف
  https://asrehamoon.ir/vdchxxnzw23n-6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما