تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۲
استاندار سیستان و بلوچستان با تأکید بر حضور مردم در عرصه‌های مختلف گفت: فعال‌بودن نیروی انسانی در پیشرفت هر منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.
لزوم ورود دانشگاه‌ها برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در سیستان
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل از روابط‌عمومی استانداری، محمد کرمی در دیدار با رؤسای دانشگاه‌های زابل با اشاره به مسائل و ظرفیت‌های منطقه سیستان بیان کرد: طرح اضطراری تأمین آب، انتقال آب از منطقه تهلاب، انتقال آب دریای عمان به منطقه  سیستان و حفر چاه‌های ژرف در حال اجرا است و در صورت وصول نتیجه طرح‌های قبلی در زمینه کشاورزی و گلخانه‌ای مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
 
وی با اشاره به اینکه منطقه سیستان باید به یک منطقه تجاری تبدیل شود، بیان داشت: باید فراوری و افزایش ارزش‌افزوده کالاهای وارداتی، راه‌اندازی شرکت‌های مشترک با کشورهای همسایه و ایجاد منافع مشترک با آنها نیز پیگیری شود.
 
استاندار سیستان و بلوچستان با تأکید بر بهره‌برداری از ظرفیت‌های منطقه سیستان تصریح کرد: احیای برخی از طرح‌های نیمه‌تعطیل، توسعه پنل‌های خورشیدی و نیروگاه‌های بادی، دعوت از سرمایه‌گذاران برای تأسیس کارخانه در مقیاس‌های مختلف در منطقه و تبدیل‌کردن منطقه به مرکز تولید پوشاک نیز در دستور کار قرار دارد.
 
وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای استفاده از پساب برای برخی تولیدات کشاورزی، گسترش صنایع کم آب بر و فراوری محصولات وارداتی و معدنی نیز باید با جدیت دنبال شود.
 
کرمی اذعان کرد: وجود زیرساخت‌ها در ایران و نبود آن در کشورهای همسایه برای تشکیل شرکت‌های مشترک و کارخانه‌های فراوری کالا‌های وارداتی و افزایش تولید یک فرصت بی‌نظیر است.
 
وی اذعان کرد: برنامه‌ریزی برای گسترش خطوط ریلی از چابهار تا میلک جهت گسترش صادرات، افزایش روابط با کشورهای دیگر، ترانزیت کالاهای کشورهای همسایه از بندر چابهار نیز برای افزایش تجارت انجام شده است.
 
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: قطعاً فعال‌کردن بازارچه‌های مرزی و تبدیل‌شدن سیستان به یک منطقه تجاری، باعث گسترش حضور مردم در منطقه و رونق بازار خریدوفروش خواهد شد.
 
وی افزود: باید برای پیشبرد راهبردهای صحیح و اهداف اصلی در منطقه و همچنین جهت شناسایی کانون‌های بحران کارگروه‌های تخصصی با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های منطقه ایجاد شود.
 
کرمی خاطرنشان کرد: قطعاً گسترش علم در زمینه رفع مشکلات انسان‌ها بسیار تأثیرگذار است و برنامه‌ریزی برای هدایت جوانان و نوجوانان به‌سوی علم‌آموزی، مهارت‌آموزی و یادگیری فناوری‌های نوین باید انجام شود.
 
انتهای خبر/ ف https://asrehamoon.ir/vdceex8znjh8pvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما