تاریخ انتشار :شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۹
امروز اولین روز از ماه مهر و شروع سال تحصیلی جدید برای دانش‌آموزان حوزه سیستان با تعطیلی مدارس رقم خورد.
طوفان در اولین روز از مهرماه مدارس سیستان را تعطیل کرد
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون، امروز اول مهرماه و شروع سال تحصیلی جدید است و دانش‌آموزان و خانواده‌ها از دقایق ابتدای صبح خود را مهیای رفتن به سنگر علم و دانش می‌کنند، اما این روز برای دانش‌آموزان سیستانی با تعطیلی مدارس رقم خورد.
 
طوفان امروز در منطقه سیستان شیرینی خاطرات آغاز سال تحصیلی را برای دانش‌آموزان این منطقه از کشور به تلخی کشاند.
 
طوفان‌های ۱۲۰ روزه سیستان که معمولاً با ریزگردها و غبارهای بسیاری همراه است در سال‌های اخیر باعث شده تا بسیاری از منازل مسکونی که در معرض اصلی این طوفان‌ها قرار دارند زیر خروارها خاک دفن شوند.
 
مجید محبی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: باتوجه‌به هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر وقوع طوفان گردوخاک و افزایش ریزگردها امروز شنبه مورخ یک مهرماه مدارس، ادارات و بانک‌ها در پنج شهرستان منطقه سیستان شامل زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز به‌جز دستگاه‌های امدادی، درمانی و خدمات‌رسان تعطیل است.

طوفان سیستان ۱۶۳۲ نفر را راهی مراکز درمانی کرد
وقوع طوفان در منطقه سیستان علاوه بر مدفون شدن خانه و کاشانه مردم مشکلات و بیماری‌های زیادی را برای هامون نشینان به بار آورده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تصریح کر: در پی وقوع طوفان گردوخاک در منطقه سیستان از ۲۸ شهریورماه تا صبح امروز یک هزار و ۶۳۲ نفر به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه و ۳ نفر نیز تاکنون به دلیل کاهش میدان دید و تصادف فوت کرده‌اند.
 
وی افزود: از این تعداد ۱۱۱ نفر بستری و مابقی پس از دریافت خدمات سرپایی مرخص شده‌اند. مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات مردم در این مدت بوده است.
 
محبی خاطرنشان کرد: تمامی نیروهای امدادی و خدمات‌رسان در مسیرهای ارتباطی منطقه سیستان آماده‌باش هستند تا در صورت نیاز اقدام به کمک‌رسانی به شهروندان کنند.
 
شدت طوفان به‌قدری بود که در اولین روز از مهرماه تمامی مدارس شهرستان‌های شمالی سیستان و بلوچستان تعطیل شد.
 
طوفان پرواز زابل را لغو کرد

طوفان علاوه بر تعطیلی اداری و مدارس پروازهای فرودگاه زابل را نیز لغو کرد به گفته رئیس فرودگاه زابل به دلیل وقوع طوفان گردوخاک و کاهش دید پرواز امروز تهران - زابل و بالعکس لغو شد.
 
 
سرعت طوفان در زابل به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه گردوغبار حاصل از طوفان شعاع دید افقی را در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی زابل به ۸۰۰ متر کاهش داد بیان کرد: در شهرستان زهک نیز بیشینه سرعت باد به ۵۰ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را در ایستگاه هواشناسی این شهر تا ۸۰۰ متر کاهش داد.
 
وی افزود: در نوار شرقی و غرب سیستان و بلوچستان وزش باد نسبتاً شدید تا شدید انتظار می‌رود و باتوجه‌به جهت جریانات احتمال انتقال ذرات گردوغبار به مناطق مرکزی و جنوبی وجود دارد.
 
وضعیت سیستان امروز از حالت بحران نیز فراتر رفته است و نیاز است تا برای رفع مشکلات مردم این منطقه راهکارهای جدی در خصوص تأمین حقابه سیستان از سوی کشور افغانستان صورت گیرد.
 
به دلیل عدم پایبندی افغانستان به معاهدات بین‌المللی در خصوص حقابه هامون از هیرمند کانون‌های گردوغبار در این منطقه و به‌ویژه تالاب هامون خشک و عدم پوشش گیاهی در سطحی وسیع دچار فرسایش شده که با اندک بادی خیزش طوفان‌ها را سهمگین‌تر می‌کند.
 
رهبر انقلاب نیز در دیدار مردم سیستان و بلوچستان در ۲۰ شهریورماه در حسینیه امام خمینی (ره) با تأکید بر وضعیت تأمین آب سیستان فرمودند: مسئله آب زابل خیلی اهمیت دارد. همهٔ کارها همهٔ راه‌ها باید پیموده شود برای اینکه حق مردم در مورد آب تأمین بشود.
 
انتهای خبر/ س
  https://asrehamoon.ir/vdciqpazqt1aq32.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما