تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۸
مدیر جهاد کشاورزی دلگان:

 دلگان قطب تولید چای ترش ایران است

مدیر جهاد کشاورزی دلگان گفت: شهرستان دلگان خاستگاه تولید چای ترش در کشور و استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود.
 دلگان قطب تولید چای ترش ایران است
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل از روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، حسن شاه ولی بر با اشاره به اینکه شهرستان دلگان خاستگاه تولید چای ترش در کشور و استان سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود، بیان کرد: امسال ۵۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان به کشت این گیاه دارویی اختصاص‌یافته است.

وی افزود: میانگین برداشت چای ترش از هر هکتار ۸۰۰ کیلوگرم است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت، ۴۱۶ تن چای ترش از اراضی دلگان برداشت و روانه بازارهای مصرف شود.

مدیر جهاد کشاورزی دلگان با بیان اینکه کاشت، داشت و برداشت چای ترش در دلگان زمینه اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر را فراهم کرده است، تصریح کرد: کاشت چای ترش در ماه‌های فروردین و اردیبهشت انجام و برداشت آن از نیمه دوم آبان آغاز می‌شود و تا پایان آذر ادامه دارد.

شاه ولی بر، نیاز به آب کم، سود‌آوری محصول و قابلیت رشد در مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری را از مزیت‌های کشت چای ترش دانست و عنوان کرد: چای ترش شهرستان دلگان به سطح بازار کشور و حتی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، روسیه، افغانستان و پاکستان نیز صادر می‌شود.

وی صنایع فراوری و بسته‌بندی و ماشین‌آلات برداشت چای ترش مهم‌ترین خواسته‌های کشاورزان را از این منطقه برشمرد و اظهار کرد: عمده مناطق کشت چای ترش در دلگان مناطق جلگه، میرآباد، چاهکیچی،علی‌آباد لدی و سردشت است.
 
انتهای خبر/ س
  https://asrehamoon.ir/vdcdjk0foyt09x6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما