تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۱۱
مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان:

زاهدان نخستین شهر بدون مشاور املاک فاقد مجوز کشور معرفی شد

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: با اقدامات مطلوب کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان، زاهدان به‌عنوان نخستین شهر بدون مشاور املاک فاقد پروانه کسب در کشور معرفی شد.
زاهدان نخستین شهر بدون مشاور املاک فاقد مجوز کشور معرفی شد
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» به نقل از روابط عمومی راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان، عطاء اله اکبری بیان کرد: مهم‌ترین اولویت کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک در وزارت راه و شهرسازی ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک فاقد مجوز و الزام مشاورین املاک به صدور کد رهگیری است که با تلاش‌های انجام شده این استان توانسته گام‌های مثبتی را در این زمینه بردارد.

وی گفت: رئیس‌جمهور در هفتمین جلسه شورای‌عالی مسکن کشور بر ساماندهی و نظارت بر کنترل مشاوران املاک تأکید کردند که در این راستا دستورالعملی تهیه شد و کارگروه‌های استانی و شهرستانی شکل گرفت و یکی از مواردی که در کارگروه مطرح شد تشکیل گشت‌های مشترک با حضور نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی، تعزیرات حکومتی، پلیس اماکن، نماینده امور مالیاتی و نماینده اتحادیه و اصناف بوده که اکنون در حال اجرا است.

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان کنترل ثبت قرارداد اجاره‌بها در سامانه و اخذ کد رهگیری، گران‌فروشی و دریافت حق‌الزحمه بیش از تعرفه تعیین شده در نرخ‌نامه اتحادیه مشاوران املاک را از جمله مواردی برشمرد که توسط گشت‌های مشترک بررسی می‌شوند و افزود: راه‌اندازی گشت‌های کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات استان تأثیر بسزایی بر ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک و در نتیجه کنترل قیمت اجازه بها و مسکن داشته است.

اکبری تعداد بنگاه‌های مشاور املاک سیستان و بلوچستان را یک هزار و ۳۶ بنگاه ذکر کرد و ادامه داد: به‌تمامی مشاورین املاک اخطار داده‌ایم اگر قوانین صنفی را رعایت نکنند بدون هیچ اغماضی بر اساس قانون با آنها برخورد خواهد شد.

وی تأکید کرد: واحدهای مشاوره املاک باید ضمن داشتن مجوز فعالیت صنفی، نصب نرخ‌نامه در معرض دید مشتریان، اخذ درست و قانونی حق کمیسیون املاک و اعطای کد رهگیری بدون دریافت وجه به متقاضیان را در دستور کار خود قرار دهند تا مشمول جریمه بازرسان نشوند.

مدیر راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با اشاره به سامانه ملی املاک و اسکان گفت: با راه‌اندازی این سامانه، مالک و مستأجر بدون مراجعه به بنگاه و در یک‌روند کاملاً شفاف و قانونی و تنها با درج اطلاعات خود در سامانه می‌توانند نسبت به ثبت قراردادهای خود و دریافت کد رهگیری به‌صورت قانونی و رایگان اقدام کنند.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdciqwazut1aqp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما