تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۲۵
 بزرگ‌ترین عید مسلمانان؛

 مبعث آغازگر نجات بشریت از جاهلیت بود

 مبعث روز نجات انسان از کفر و نفاق و روزی است که بشریت از جهالت و ظلمت نجات پیدا کرد و در مسیر سربلندی و سعادت قرار گرفت.
 مبعث آغازگر نجات بشریت از جاهلیت بود
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، ۲۷ رجب سال ۴۰ عام‌الفیل، هم‌زمان با سال ۱۳ پیش از هجرت، حضرت محمد (ص) از جانب پروردگار به مقام پیامبری نائل و مأمور شدند تا بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهند.
 
 این روز یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است، روزی که برای اولین‌بار نخستین آیات الهی بر رسول مهربانی‌ها در غار حرا نازل شد؛ روزی که فرشتهٔ وحی از سوی خداوند در غار حرا بر پیامبر (ص) نازل شد و آیهٔ إقراء باسم ربک الذی خلق را قرائت کرد و رسالت بزرگی بر دوش نبی مکر اسلام نهاده شد.
 
 در این زمان پیامبر اکرم (ص) چهل سال سن داشتند و در راه رسیدن به سعادت، آگاهی و هدایت مردم رنج و تلاش‌های بسیاری را پشت سر گذاشتند.
 
 دعوت به یکتاپرستی، قیام به برپایی عدالت، مبارزه با جهل و خرافه‌پرستی، تقویت و ارتقای سطح اندیشه و تفکر، برداشتن اختلافات از میان مردم و تلاوت آیات و احکام الهی برای مردم از اهداف مهم بعثت بود که پیامبر اکرم (ص) به‌عنوان آخرین پیامبر الهی بر دوش داشتند.
 
 مبعث  روز نجات انسان از کفر و نفاق است
 حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد محمودی، کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگارعصرهامون با تبریک مبعث پیامبر اکرم (ص) بیان کرد: مبعث روزی برای عبور از جهالت‌ها و نادانی‌ها است و در چنین روزی انسان‌ها از تاریکی و گمراهی دوران جهالت و نادانی نجات پیدا کردند.
 
 وی با اشاره به اینکه مبعث روز نجات انسان از کفر و نفاق است، افزود: حضرت محمد (ص) با مبعوث‌شدن به پیامبری و با خلق نیکوی خود سبب شدند تا بشریت از جهالت و ظلمت نجات پیدا کند و مسیر سربلندی و سعادت را طی کند.
 
 این کارشناس مذهبی عید بزرگ مبعث را فرصتی برای همدلی و وحدت مسلمانان برشمرد و تصریح کرد: وحدت و با هم بودن مسلمانان آثار و برکات بی‌شماری دارد که با تحقق آن می‌توان عدالت، عدل، امنیت و آرامش را در جهان محقق کرد در سایه آن به موفقیت‌های چشمگیری در زمینه‌های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی رسید.
 
 محمودی با بیان اینکه بعثت نبی مکرم اسلام موجب شد تا بشری که غرق در فساد و جهالت بود به سمت نور و روشنایی هدایت شود، تصریح کرد: بعثت موجب خودآگاهی و خودشناسی در بشریت شد و هدایت انسان‌ها به‌سوی سعادت حقیقی یکی از اهداف مهم مبعث است.
 
 این کارشناس مذهبی با اشاره به هم‌زمان‌شدن چهل و پنجمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی با مبعث حضرت رسول خاتم (ص) خاطرنشان کرد: امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی به‌عنوان پرچم نشر و گسترش اسلام ناب در جهان نقش کلیدی و محوری بر پایه اهداف و ارزش‌های بعثت پیامبر گرامی اسلام بر عهده دارد.
 
 وی اظهار کرد: امت اسلامی در همه دوره‌ها به‌خصوص دوران کنونی نیازمند درس‌گرفتن از پیامبر اکرم (ص) است و باید سنت و سیره او را به دستی شناخته و تلاش کنیم در مسیر پیامبر گام برداریم.

 این کارشناس امور دین با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین روز در تاریخ بشریت است، افزود: بعثت در حقیقت روز برکت و رهایی انسان از ظلمت، سرگردانی، جهل و لحظه فرارسیدن بهار معنویت است.
 
 محمودی گفت: مبعث از اعیاد بزرگ و وحدت‌آفرین در بین مسلمانان سراسر دنیا است و فرصتی ارزشمند برای ایجاد وفاق و همدلی است.
 
 وی افزود: عید مبعث روز شادمانی و شکرگزاری برای مسلمانان است و در روایات اسلامی اعمال مستحبی از جمله دعا، نماز و غسل بیان شده است، همچنین در این روز بر صلوات فرستادن سفارش که آثار و ثواب زیادی دارد.
 
 این کارشناس مذهبی بر توجه به مقام والای پیامبر اکرم (ص) و تبعیت از سیره و سنت ایشان تأکید و بیان کرد: در واقع مبعث فرصتی گران‌قدر برای تجدید عهد و پیمان با پیامبر اکرم (ص) است.
 انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcdf50ffyt09z6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما