تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۴۱
 نظارت لازمه قانون محوری انتخابات است و این نظارت در همه جوامع سیاسی وجود دارد و فقط شیوه‌های اعمال آن متفاوت است.
 نظارت لازمه انتخابات، اما حضور مردم اصل انتخابات است
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، در برخی از موارد به سبب عقلی که انسان دارد گاهی برای انسان شک و تردید ایجاد می‌شود شک و شبهه با حقیقت در ارتباط است؛ شبهات در زمینه‌ها و موضوعات مختلفی وجود دارد شک در یک تصمیم اقتصادی یا رونق کسب‌وکار و یا شبهه در حقانیت و مشروعیت نهاد سیاسی وجود دارد.
 
در کشور ایران نهادهای سیاسی زیادی وجود دارد که بر اساس ساختار سیاسی هر کدام وظایف خود را دارند؛ اما در نحوه عملکرد آنها شبهاتی وجود دارد؛ شورای نگهبان نهادی است که بر اساس قانون موظف است مصوبات عملی که به قانون تبدیل شده را بررسی کند که آیا با قانون اساسی و شرع اسلامی انطباق دارد یا نه. نظارت شورای نگهبان هیچ منافاتی با انتخابات مستقیم مردم ندارد و در راستای انتخاب فرد اصلح برای مردم است.
 
رسول خمر، عضو هیئت‌علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در زمینه احراز صلاحیت داوطلبین مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بیان کرد: برای هر کاری سعی می‌کنیم اصلح‌ترین و متخصص‌ترین فرد در آن رشته را انتخاب کنیم.
 
وی در پاسخ به اینکه که آیا مصلحت‌اندیشی در شرایط ایجابی قرار دارد، اظهار کرد: وقتی مهر قانون و شرایط قانونی حاکم باشد مصلحت‌اندیشی جایی ندارد؛ اما در شرایط نادر مانند؛ شرایط امنیتی یا جنگی مصلحت‌اندیشی ظاهر می‌شود.
 
 این استاد دانشگاه ادامه داد: برای اثبات اعتقاد و التزام عملی به اسلام که فرد به واجبات دینی پایند است و تأیید یا رد صلاحیت فرد با تحقیق از محل کار و زندگی فرد صورت می‌گیرد.
 
خمر با بیان اینکه انتخابات این دوره بر اساس قانون‌های جدید انجام می‌شود، تصریح کرد: سیاست‌های کلی توسط رهبر انقلاب ابلاغ می‌شود و تا زمانی که این سیاست‌ها تبدیل به قانون و تصویب شوند زمان زیادی نیاز دارند.
 
وی تشریح کرد: به توصیه مقام معظم رهبری بند ۹ که امسال به قانون انتخابات اضافه، در تاریخ یک مردادماه سال جاری به‌صورت قانون در مجلس تصویب شده است؛ شورای نگهبان پدیدآورنده قانون نیست و تنها ناظر بر قانون اساسی است.
 
این استاد دانشگاه گفت: وظیفه نظارت تطبیق این شرط‌ها با فرد و هر کدام از این شرط‌ها را که فرد نداشته باشد؛ توسط شورای نگهبان رد صلاحیت و یا اگر تمام ۲۳ مورد شرط را داشته باشد تأیید می‌شود.
 
خمر خاطرنشان کرد: در شورای نگهبان برای هر داوطلب باید استعلام‌های پنج‌گانه و تحقیقات محلی انجام و در آخر تأیید یا رد صلاحیت داوطلب مشخص می‌شود.
 
  انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcezf8zwjh8p7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما