تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۱۵
جایگاه زن ایرانی در دوران پهلوی و بعد از انقلاب؛

انقلاب اسلامی به زنان جایگاه و عزت داد

دستاوردهای انقلاب اسلامی برای قشر زنان ایجاد خودباوری و هویت اسلامی است، درحالی‌که زنان دوران پهلوی موقعیت‌های محدودی کسب کردند.
انقلاب اسلامی به زنان جایگاه و عزت داد
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، زنان در دوران پهلوی موقعیت‌های محدودی را کسب کرده‌اند به‌نوعی، از نظر توانمندی و استعداد در رده‌پایین‌تری بوده است، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حقوق زن از پیشرفته‌ترین حقوقی است که در جامعه شکل‌گرفته است.

در کشور ما در هیچ زمانی از تاریخ، نه درگذشته این همه زن تحصیل‌کرده نداشتیم، این همه زن فعال در فعالیت‌های اجتماعی، فعالیت‌های علمی نداشتیم این همه بانو دارای فهم سیاسی و تحلیل سیاسی نداشتیم.

انقلاب اسلامی به زنان جایگاه بخشیده است

سمیرا میرحسینی، استاد حوزه علمیه زاهدان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: در طول تاریخ وقتی وضعیت زنان را بررسی می‌کنیم دو گونه ظلم به زن‌ها شده است، زن را در وهله اول به‌گونه‌ای نگاه کردند که انگار زن موجودی ضعیف و ناتوان وجودی مرد آفریده شده، برای این که جایگاه مرد حفظ شود زن به مرد خدمت کند.

وی افزود: در دوران پهلوی جایگاه زن یک جایگاه پستی قرار داده شده بود و هیچ تحصیلات و هنری داشته باشد فقط باید در خدمت موجودی به نام مرد باشد، این جایگاه یک مدل ظلم به زن بوده است.

استاد حوزه تصریح کرد: با نگاهی به دوره دیگر از تاریخ به بهانه این که ظلم‌ها را از زن دور کنند یک ظلمی را به‌صورت نوین به زن کردند، به‌گونه‌ای از زن فقط به‌عنوان ابزار و کالا استفاده می‌کردند که در هر دو نگاه به زنان ظلم شده است.

وی ادامه داد: وقتی نگاه حضرت امام خمینی (ره) را بررسی می‌کنیم جایگاه زن یک جایگاه و شخصیت والایی دارد، نگاه و روش امام راحل برگرفته از مکتب پیغمبر اکرم (ص) و اهل‌بیت (ع) بود و پیامبر و اهل‌بیت با جاهلیت مبارزه کردند و جایگاه زن را دوباره زنده کردند.

میرحسینی اظهار کرد: نگاه حضرت امام خمینی (ره) در جامعه به زن به‌گونه‌ای است که از دامن زن، مرد به معراج می‌رود و این در هیچ مکتبی نمی‌بینیم این که زن، مربی جامعه است زن پرورش‌دهنده هر زن و مرد بزرگ است، اگر قرار است هر انسانی به جایی برسد باید از دامن زن برسد.

وی گفت: در زمان پهلوی گروهی زن‌ها را از همه چیز باز داشتند از نظر علمی، فکری و انگار پستوهای خانه برایشان مثل قفس بوده است و او هیچ نقشی نداشته است، یک موجود ضعیفی بوده و نگاهی که در زمان جاهلیت حاکم بود در زمان پهلوی هم نسبت به زن‌ها بوده است.

میرحسینی تشریح کرد: امام راحل زنان را وارد عرصه‌های مختلف کردن در جنگ تحمیلی زن‌ها نقش‌آفرینی کردند، در زمینه‌های سیاسی در صحیفه نور بررسی می‌کنیم هر جایی که مردها می‌توانند فعالیت کنند زن‌ها هم می‌توانند.

وی افزود: میزان سواد زن‌ها در دوران پهلوی ۶ درصد بوده است، بعد از انقلاب به ۵۰ درصد نزدیک شده است زن‌ها در جاهای دوردست حق تحصیل نداشتند به‌عنوان این که زن قرار است افرادی را از وجود خودش پرورش دهد وارد جامعه کند، اگر جامعه‌ای می‌خواهد پیشرفت کند باید در دامن یک فرد بافرهنگ رشد کند در واقع به فرهنگ زن‌ها در دوران پهلوی اهمیت داده نشده بود.

استاد حوزه ادامه داد: در زمان بعد انقلاب زن‌ها در عرصه‌های مختلف حضور پیدا کرده و نقش مادری و همسری خودش را خوب انجام می‌دهد، در کنار همه مسئولیت‌هایی که در خانواده دارد به فعالیت‌های اجتماعی هم می‌پردازد و باعث پیشرفت فرزندان خود شود.

وی عنوان کرد: تخصص‌هایی که زنان در دوران بعد انقلاب کسب کرده‌اند نظیر پزشکی، ورزشی، علمی همه اینها نشانگر این است که به‌واسطه انقلاب این برکات برای زن‌ها حاصل شده است.

میرحسینی اظهار کرد: وقتی کتاب صعود ۴۰ساله را نگاه می‌کنیم و آمارهای بین‌المللی که در مورد قبل و بعد انقلاب داده شده در اموری که مربوط به زن‌ها داده شده به‌راحتی می‌توانیم پی ببریم چه تفاوت اعجاب‌انگیزی از وجود زن‌ها، جایگاه آن‌ها، نقش‌آفرینی آن‌ها قبل از انقلاب و بعد از انقلاب است.

وی گفت: باید یک واحد درسی برای دانشجویان در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها گذاشته شود که فقط تبیین جایگاه زن از نگاه امام خمینی (ره) باشد، امام راحل مقام زن و مادر را بسیار بالا می‌بردند باتوجه‌به تربیت و آموزشی که از مکتب اهل‌بیت آموختن، این ظلمی که زن‌ها فقط در جسم خلاصه شدند را امام راحل از بین بردند.

میرحسینی ادامه داد: در زمان پهلوی از وجود جسمانی زنان برای خوش‌گذرانی مردها استفاده شده است، در وهله اول کسانی که دنبال هوس‌رانی بودند از این قضیه حس خوبی داشتند، اما وقتی زمان می‌گذشت متوجه‌شدن این قضیه به ضررشان بوده است.

وی عنوان کرد: نگاه دینی بعد از انقلاب این گونه بوده که جایگاه زن باید حفظ شود در حینی که یک پوششی برای زن‌ها وجود دارد و هیچ‌گونه سو استفاده از زن اتفاق نیفتد، زن پرورش فکری و شخصیتی داشته باشد.

استاد حوزه بیان کرد: ورزش‌کاران بسیار زیادی در زمینه‌های مختلف موفقیت‌هایی در المپیک کسب می‌کنند، پابه‌پای مردان در زمینه‌های علمی، اسامی زن‌ها را در مجله‌ها و کتاب‌ها می‌بینیم اینها ناشی از پرورش علمی آن‌ها بوده است و همه بعد از انقلاب اتفاق افتاده است.

وی افزود: نویسندگان علمی قبل از انقلاب به تعداد انگشتان دست نبوده است، اما بعد از انقلاب هزاران زن متخصص در زمینه‌های علمی، پژوهشی، پزشکی، ورزشی داریم همه اینها دستاوردهای انقلاب است.

زنان بعد از انقلاب به جایگاه عزتمندانه رسیدند

مریم غزنوی، کارشناس امور بانوان زنان زاهدان در گفتگو با پایگاه خبری «عصر هامون» بیان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا نشان دهد زنان نه‌تنها حق رأی دارند، بلکه به مقام رسمی نیز دست‌یافته‌اند و این در حالی بود که گروه‌هایی از زنان که در انتخابات شرکت داشتند، فاقد استقلال برای اقدامات خود بودند و حضور زن صرفاً جنبه نمایشی داشت.

وی اظهار کرد: احمدرضا شاه پهلوی، به‌رغم موافقت ظاهری با حضور اجتماعی زن، به‌هیچ‌عنوان با حضور زن در عرصه سیاست موافقت نداشت و مصاحبه با خبرنگار ایتالیایی برخلاف ادعایش در مورد تساوی حقوق زنان و تأیید سخنان توهین‌آمیزش زنان را حتی در آشپزی ناتوان اعلام کرد و ادعا کرد برای همسرش فرح پهلوی به‌عنوان شخص دوم مملکت هیچ اهمیتی قائل نیست.

کارشناس امور بانوان زنان افزود: در دوره پهلوی، اگرچه برطبق آمار در برخی از عرصه‌ها وضعیت زنان ارتقا پیدا کرد، اما در واقع به علت تفکر استبدادی شاه فقط زنان خاص و همسران و وابستگان حکومت پهلوی حق اظهارنظر داشتند و هیچ حق نظری برای عامه زنان ایران لحاظ نشده بود.

وی تصریح کرد: از سال ۱۳۵۰ به بعد جامعه ایران شاهد شتاب افزاینده مردم در بازگشت به مذهب و آرمان‌های امام راحل بود، بسیاری از زنان در میدان ژاله در جمعه سیاه در کنار مردان علیه حکومت پهلوی شعاردادن و کشته شدند.

غزنوی ادامه داد: مخالفت امام خمینی (ره)، با طرح ۶ ماده‌ای محمدرضا شاه، موضوع استفاده ابزاری از زنان در پست‌ها و مقام‌های رسمی برای نمایش دموکراسی بیشتر روشن می‌شود و امام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مدافع سرسخت زنان و خواستار شرکت آنان در انتخابات بود.

وی اذعان کرد: امام راحل در سخنرانی شورانگیز خود ۲۰ روز بعد از پیروزی انقلاب در مدرسه فیضیه فرمودند: «زن باید در سرنوشت خود دخالت داشته باشند زن‌ها در جمهوری اسلامی باید رأی دهند همان‌طور که مردان حق رأی دارند، زن‌ها حق رأی دارند.»

کارشناس امور بانوان زنان گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسترهای مناسبی برای پیشرفت زنان در عرصه‌های مختلف خانوادگی، علمی، فرهنگی، سیاسی، ورزشی و.... فراهم شد که آمارهای داخلی و بین‌المللی حکایت از صدق این ادعا دارد و به‌جرئت می‌توان اعلام کرد زنان در انقلاب اسلامی به هویت اصلی خود در خانواده و اجتماع دست‌یافته‌اند و هم اکنون به‌عنوان الگوی سوم زن ایرانی برای زنان آزاده جهان، برنامه و نقش راه دارند.

کارشناس امور بانوان تشریح کرد: باتوجه‌به جایگاه یک زن در خانه به‌عنوان همسر و مادر و میزان اثرگذاری‌اش، حضورش در میدان انتخابات و انتخاب فرد شایسته و اصلح غیرقابل‌انکار است زنان فرزانه و اندیشمند و متعهد با نقش محوری و الگویی که در خانه دارند، می‌توانند شاخص‌های انتخاب درست را با ایجاد فضای تفکر و تعقل و گفتگو با افراد خانواده در اختیار سایر اعضای خانواده و فرزندان قرار دهند.

غزنوی خاطرنشان کرد: زن در دوران پس از انقلاب اسلامی با ایستادگی، ایثار و مدیریت بی‌نظیر خود در تمام دوران جنگ و بعد از آن ثابت کرده بانوی معتقد و مسلمان ایرانی، مسئولانه در تمام میدان‌ها حضوری پویا و آگاهانه داشته است.

انتهای خبر/


انتهای خبر/

  https://asrehamoon.ir/vdcgtu9qqak93z4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما

مهم ترین اولویت دستگاه اجرایی در استان از نگاه شما چه باید باشد؟
توجه به زیرساخت ها در استان
توزیع عادلانه ارزاق عمومی و کالاهای اساسی
مرتفع نمودن مشکلات فرهنگی و آسیب های اجتماعی
برخورد با مفاسد اقتصادی و ویژه خواری ها