تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۶
جامعه‌ای که حقوق شهروندی برای مردم بیان و تعهدهای که مردم نسبت به مسئولین و نظام داریم انجام گیرد، آن جامعه به موفقیت می‌رسد.
آگاهی دادن مردم به حقوق شهروندی باعث افزایش مشارکت است
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، ماه بهمن که ماه پیروزی انقلاب اسلامی است؛ انقلابی که بر مبنای نقش مردم در کنار رهبری به پیروزی رسید جایگاه مردم بسیار مهم است؛ در پیروزشدن انقلاب اسلامی و بعد از آن هم حاکمیت این نظام همواره به نقش مردم در حکومت اشاره داشته است.

بحث مردم‌سالاری دینی و دموکراسی یعنی حکومت مردم بر مردم که انقلاب اسلامی به آن جامعه عمل پوشانده است؛ نقش دموکراسی و مردم‌سالاری دینی در انتخابات چیست؟

حضرت علی (ع) تأکیدات فراوانی در نهج‌البلاغه پیرامون بحث حقوق مردم دارند و با دسته‌بندی‌کردن مطالب حقوق، عنوان می‌کنند که در جامعه اسلامی فرد باید به حق‌وحقوق خود برسد.

در بحث حقوق شهروندی هم آگاهی در جامعه صورت‌گرفته تا مردم از حقوق خود در جای که زندگی می‌کنند باخبر شوند و بتوانند مطالبه‌گری انجام دهند.

مسئولین نظام باید مردم را نسبت به حقوق شهروندی آگاه کنند
احمد میرگل، عضو هیئت‌علمی دانشگاه پیام‌نور محقق و کارشناس مسائل اجتماعی فرهنگی و تربیتی در مورد حقوق شهروندی و آشنایی با حقوق قانون اساسی دررابطه‌با حق مردم بیان کرد: در جامعه ارتباط دوسویه‌ای باید بین مردم و نظام حکومتی باشد؛ هرچه مردم از خواسته‌ها و انتظاراتی که از نظام حاکمیتی دارند؛ آگاه باشند بسیاری از موازنات بر اساس این خواسته‌ها تعریف می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر نظام حکمرانی باید در روشن‌کردن مردم از حق‌وحقوق آنان و تلاش برای نشان‌دادن جایگاه و کارهای که برای آنها وظیفه مسئولین نظام است؛ دارد، این باعث آگاهی مردم از حقوق شهروندی خود نسبت به حکمرانان می‌شود؛ وهم حکومت قدم‌های عینی برای تحقق حق مردم جامعه انجام می‌دهند.

آگاه نداشتن مردم از حقوق خود باعث ضعف جامعه می‌شود
عضو هیئت‌علمی دانشگاه در خصوص آگاهی نداشتن مردم از حق شهروندی خود، تصریح کرد: اگر شهروندان از حقوق خود آشنا نباشند و قدم‌های هم برای حل مطالبه‌گری مردم انجام نشود مفهوم حقوق شهروندی در جامعه کم‌رنگ می‌شود جامعه دچار مشکل می‌شود.

وی با اشاره به تحقیقات و پژوهش‌ها در جوامعی که افراد انسانی بیشتر به حقوق شهروندی خود نسبت به حکومت آگاه‌تر باشند، ادامه داد: پویایی در آن جامعه افزایش‌یافته و وقتی آگاهی از حقوق شهروندی در جامعه وجود داشته باشد قطعاً مطالبه‌گری، پرسشگری و سؤال از طرف شهروندان نسبت به مسئولین حکومتی افزایش‌یافته و تلاش پاسخ به نیازهای به‌عنوان اولیه و شهروندی در قانون اساسی هم در نظر گرفته شده است.

با رأی‌دادن حقوق شهروندی تمام نمی‌شود و باید بعد از انتخابات هم ادامه یابد
میر گل با بیان اینکه یکی از مواردی که جزو حقوق شهروندی است که به‌نوعی در جریان انتخابات مربوط است، گفت: اساساً از حق‌وحقوق و انتظارات شهروندان برای فراهم‌آوردن شرایطی برای رأی‌دادن آنان به فرد موردنظرشان است.

وی افزود: به‌عبارت‌دیگر فردی که آگاهی پیدا کرده و از حق رأی‌دادن به فرد اصلح خود استفاده می‌کند؛ با اتمام انتخابات کار آن تمام نمی‌شود و تنها بخشی از حقوق خود استفاده کرده است و مطالبه‌گری و ماندن در صفحه جامعه و مشارکت و گفتن انتظارات در همه زمینه‌ها یک تعهد شهروندان محسوب می‌شود.

انتخابات یک همایش سیاسی بزرگ است
میر گل اظهار کرد: انتخابات یک همایش سیاسی بزرگ است؛ برای پیاده‌سازی این همایش سیاسی به معنای درست باید لازم است کسانی که در این همایش شرکت دارند که همان مردم هستند به حق‌وحقوق خودآگاه باشند؛ هرچه مردم آگاهی بیشتری داشته باشند اثرشان بر این همایش بزرگ سیاسی بیشتر است.

وی در راستای کارهایی که برای آگاهی دادن مردم از حقوق شهروندی باید صورت گیرد ادامه داد: مسئولین نظام باید گام‌های عملی بیشتری را برای افزایش این آگاهی به مردم را داشته و همچنین نسبت به وظایفی که آنها نسبت به مردم و خواسته‌های مردم دارند مردم را روشن کنند.

مطالبه‌گری باید مستمر و پیوسته باشد نه مقطعی
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تصریح کرد: یکی از مشکلات در کارها این است که مطالبه‌گری مردم از نهادهای مختلف به‌صورت مقطعی و به‌صورت پیوسته نیست؛ مثلاً ایام کرونا که مطالبه‌گری بهداشتی از طرف مردم صورت می‌گرفت و بعد از فروکش‌کردن کرونا مطالبه‌گری کم‌رنگ شد در حیطه سیاسی هم که بحث انتخابات است مردم باید مطالب گری مستمر داشته و بعد از انتخابات هم پیگیر حل مسائل و مشکلات استان باشند.

وی خاطرنشان کرد: هر چه ما به حقوق شهروندی خودآگاه باشیم در نتیجه برای اجرای تعهدات خود خوب عمل می‌کنیم و همچنین مسئولین حکمرانی هم برای اجرای تعهدات خود در برابر مردم خوب انجام می‌دهند و یک همبستگی بین مردم و دولت و یکی‌شدن ملت و مردم برای حل مشکلات ایجاد می‌شود.

تبیین حقوق شهروندی در جامعه
هومان نارویی، دانشجو دانشگاه فرهنگیان، با بیان اینکه استان ما پهناور است و چطور می‌توانیم حقوق شهروندان را در بین مردم استان تبیین کنیم بیان کرد: وقتی مردم از حقوق خود مطلع باشند که چه حقوقی دارند؛ می‌توانند با یک تصمیم‌گیری بسیار دقیق و بزرگ برای آبادانی استان قدم بردارند.

وی افزود: اگر مردم نسبت به حقوق شهروندی خودآگاه باشند افرادی را انتخاب می‌کنند که با هم هماهنگ هستند و یک هم صدایی از نمایندگان در استان شنیده می‌شود و می‌تواند یک قدرت واحد برای مطالبه حق‌وحقوق مردم استان از دولتمردان انجام بگیرد.

دانشجو دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: مردم با وحدت و یک کلامی باید مطالب گری کرده و اگر هر فرد در جامعه وظیفه خود را به‌خوبی انجام داده مطمئناً آن شهرآباد و پیشرفت می‌کند.

انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcgnu9qzak93z4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما