تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۱۰
ماه پرفضیلت شعبان دروازه ورود بندگان به ماه رحمت الهی است.
شعبان دروازه ورود به ماه رمضان است
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون»، شعبان هشتمین ماه از ماه‌های قمری، بسیار شریف و منسوب به رسول خدا (ص) است و در روایت‌ها آمده که پیامبر (ص) این ماه را بسیار دوست داشت و ساعات و لحظات آن را برای رضای خدا به عبادت و بندگی حق‌تعالی مشغول می‌شد.
 
از پیامبر گرامی اسلام نقل است که می‌فرمود: «شعبان ماه من است هر که یک روز از این ماه را روزه بدارد بهشت بر او واجب می‌شود».
 
این ماه در شمار شریف‌ترین ایام سال قرار دارد و شخصیت‌های بزرگ و ارزشمندی که از ستارگان آسمان ولایت و امامت به شمار می‌آیند در ماه شعبان متولد شدند.
 
 ولادت باسعادت حضرت اباعبداللّه الحسین (ع) در روز سوم ماه شعبان، در روز چهارم این ماه ولادت باسعادت حضرت ابوالفضل (ع)، در روز پنجم آن ولادت حضرت سجاد (ع) در پانزده شعبان ولادت پر برکت قطب عالم امکان حضرت ولی‌الله الأعظم مهدی موعود (عج) اتفاق افتاده است.
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد محمودی در گفتگو با خبرنگار ما با تبرک فرارسیدن ماه شعبان بیان کرد: شعبان ماه خودسازی، نیایش، عبادت و تهذیب است که انسان خود را محیای ورود به ماه مبارک رمضان ماه عبادت و بندگی الهی می‌کنند.

وی افزود: شعبان منتسب به پیامبر اکرم (ص) است، ماهی سراسر شادی، خیروبرکت که میلاد باسعادت امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل‌العباس (ع)، امام سجاد(ع) و میلاد باسعادت امام‌زمان (عج) در نیمه آن مناسبت‌های ارزشمندی است که بر عظمت و نورانیت این ماه افزوده است.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: در فضیلت روزها و شب‌های ماه شعبان روایت‌های متعددی آمده که از جمله مهم‌ترین آن، روزه‌گرفتن، صدقه دادن و صلوات فرستادن بر پیامبر (ص) است.

محمودی با بیان اینکه روزه ماه شعبان ذخیره‌ای برای بندگان است که هم باعث بخشیده‌شدن گناهان و علو درجات انسان در آخرت می‌شود افزود: در این ماه بر قرائت مناجات شعبانیه و صلوات ماه شعبانیه و دعوت به روزه‌داری در صورت برخورداری از توانایی جسمی بسیار توصیه شده است.
 
این کارشناس مذهبی ادامه داد: روزه‌گرفتن در سه روز پایانی ماه شعبان فضیلت بسیار دارد و دراین‌خصوص امام صادق (ع) می‌فرمایند «کسی که سه روز از آخر شعبان را روزه بدارد، و آن را به ماه رمضان وصل کند، خدا روزه دو ماه پیاپی را برای او می‏نویسد».

وی افزود: یکی از کارهایی که در این ماه سفارش شده است خواندن مناجات شعبانیه است که نمونه کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبی است.

این کارشناس امور دینی بیان کرد: این ماه بابرکت یک فرصت تبلیغی مناسب است که باید از آن برای ترویج معارف، سبک زندگی اسلامی استفاده کرد.
 
محمودی گفت: یکی از راه‌های یاری پیامبر (ص) در ماه شعبان این است که اعمالمان را منطبق با خواسته پیامبر (ص) و قرآن قرار دهیم، و آنچه را که خداوند و پیامبر (ص) خواسته‌اند، را در زندگی پیاده کنیم.
 
وی تصریح کرد: ولایت‌مداری، در ابعاد اخلاق فردی و اجتماعی و سیاسی درس بزرگ ماه شعبان محسوب می‌شود.
 
انتهای خبر/ 
 
 
 
 
 
  https://asrehamoon.ir/vdcgwu9qqak93q4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما