تاریخ انتشار :شنبه ۱۱ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۵۳
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد سیستان و بلوچستان:

نهج‌البلاغه بالاترین کتاب اخلاق است

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد سیستان و بلوچستان گفت: نهج‌البلاغه بالاترین کتاب اخلاق است که باید آن را خواند و به دیگران هم آموخت.
نهج‌البلاغه بالاترین کتاب اخلاق است
مهدی وظیفه‌دان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: نهج‌البلاغه برگزیده‌ای از نامه‌ها، خطبه‌ها و سخنان امام علی (ع) است، این کتاب به دلیل محتوا و بلاغتش، به «اخ القرآن» (برادر قرآن) نام‌گذاری شده است که به عقیده برخی پس از قرآن کریم و احادیث نبوی، مهم‌ترین منبع شناخت اسلام و ارزش‌های دینی است، این کتاب در سه قسمت خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار دسته‌بندی‌شده است.

وی افزود: این سخنان ارزشمند توسط ابوالحسن محمد ابن حسین طاهر مناقب مشهور به سیدرضی رحمه‌الله جمع‌آوری شد، گردآوری نهج‌البلاغه در ماه رجب، سال ۴۰۰ هجری قمری به اتمام رسید.

مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد تصریح کرد: ترجمه این کتاب به زبان‌های مختلف و متعدد نشان‌دهنده جایگاه ویژه این کتاب نزد مسلمانان است، در زبان فارسی حدود ۳۹ ترجمه برای نهج‌البلاغه گزارش شده است.

وی اظهار کرد: برخی یکی از امتیازات فوق‌العاده نهج‌البلاغه را جامعیت و تنوع محتوی آن عنوان کرده‌اند؛ محتوایی که گفتارهای بدیع، شیرین، حساب شده و دقیقی در موضوعات مختلف و حتی گاهی متضاد دارد.

مهدی وظیفه دان تشریح کرد: نهج‌البلاغه در واقع دیدگاه جامع امام علی (ع) درباره خدا، انسان، جهان، مبدأ و معاد است در این کتاب مکارم و سجایای اخلاقی و صفات پسندیدهٔ لازمه شخصیت انسان کامل بیان شده است همچنین در مورد رسالت پیامبران، امامت، وصایت، حکومت و رهبری، حقوق فرد و اجتماع، وصف مظاهری از زیبایی‌های طبیعت، روحیات منافقان و کافران و همچنین پاره‌ای از رخدادهای صدر اسلام و معرفی ناکثین، مارقین و قاسطین سخن گفته شده است.

وی اذعان کرد: آخرین جمله نهج‌البلاغه درمورد دوست است که امام علی (ع)، می‌فرمایند به خشم آوردن و شرمنده ساختن دوست مقدمه جدایی از دوست است، عمده‌ترین بخش‌های نهج‌البلاغه بیش‌تر موعظه‌های حضرت امیرالمؤمنین (ع) است که حضرت امیر ۸۶ خطبه را به این پندها، اندرزها و موعظه‌ها اختصاص داده‌اند، نام قران ۴۱ بار در نهج‌البلاغه ذکر شده است، همچنین ۸۷ آیه از ۴۳ سوره قران در نهج‌البلاغه آمده است، در نهج‌البلاغه ۱۶ حدیث نبوی هم ثبت شده است.

وظیفه دان خاطرنشان کرد: نهج‌البلاغه ۲۴۱ خطبه، ۷۹ نامه و ۴۸۰ حکمت دارد، کوتاه‌ترین نامه، نامهٔ ۷۹ نهج‌البلاغه است که خطاب به فرماندهان لشکر است، کوتاه‌ترین حکمت، حکمت ۱۸۷ است که می‌فرمایند کوچ کردن از دنیا نزدیک است، همچنین حکمت ۴۱۸ نهج‌البلاغه را هم می‌توان کوتاه‌ترین حکمت هج‌البلاغهغه از آن نام برد که درباره صبر و بردباری است.

پایان خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcj8aevauqemhz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما