تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۲۱
استاد سطح عالی حوزه علمیه زاهدان گفت: رمضان ماه شب‌زنده‌داری، ماه طاعت و عبادت، تلاوت قرآن، ماه حرف‌زدن باخدا، استغفار، صدقه دادن، ماه صیقل‌دادن روح و جان و ماه سیراب‌کردن روح از سرچشمه فیض الهی است.
مسلمانان در رمضان روح خود را از سرچشمه الهی سیراب می‌کنند
حجت‌الاسلام حسن پایدار در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: در فضیلت ماه مبارک رمضان روایات زیادی وارد شده است که نقل است از پیامبر اکرم (ص)، ماه رمضان به‌خاطر این ماه رمضان خوانده شد که گناهان را می‌سوزاند و ماه بندگی و طاعت خداست که خداوند متعال در این ماه در نهایت کرامت و مهربانی از بندگان خودش پذیرایی می‌کند، از پیامبر اکرم (ص)، نقل شده است که رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است و هر کسی این ماه را روزه بگیرد بر خداوند واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامتمان بدهد.

وی افزود: این ماه در بین مسلمانان از جایگاه و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، ماه سلوک عرفاً و سلوک روحی مؤمنان است، و دو ماه بر این ماه مقدمه‌چینی شده است، رجب و شعبان مقدمه سازی و زمینه‌سازی زمینه‌های معنوی را انجام دادند که ما در این ماه شریف ورود پیدا کردیم.

استاد سطح عالی حوزه علمیه تصریح کرد: رمضان ماه شب‌زنده‌داری، ماه طاعت و عبادت، تلاوت قرآن، ماه حرف‌زدن باخدا، استغفار، صدقه دادن، ماه صیقل‌دادن روح و جان و ماه سیراب‌کردن روح از سرچشمه فیض الهی است، از جمله دعاهای ماه مبارک رمضان که مورد اهمیت واقع شده است دعای افتتاح است که هم کوتاه است و هم مضامین بسیار بالایی دارد، خداوند ما را در دعای افتتاح با امام‌زمان (عج)، اهل‌بیت و اولیای خود گره می‌زند و ما در دعا برای فرج آقا امام‌زمان (عج) دعا می‌کنیم؟ خواندن این دعا مستحب است.

وی اظهار کرد: یکی دیگر از دعاهایی که در ماه رمضان بسیار تأکید شده است دعای «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرَامِ؛ خدایا برمن حج خودت را قسمت‌کن»، است که بعد از هر نماز هر روز و هر شب ماه رمضان از خدا می‌خواهیم شاید مضمون این دعا به این صورت باشد که خدایا توحید من را تقویت کن، این دعا بسیار دعای مهمی است.

حجت‌الاسلام پایدار اذعان کرد: دعای دیگری که بسیار سفارش شده و نشان می‌دهد ما دیدگاهمان باید همانند دیدگاه حضرت مهدی (عج)، جهانی باشد دعای «اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ» است، با این چند خط انسان به خدا تضرع می‌کند و می‌گوید خداوندا هر آنچه خوب است برای همگان قرار بده، سلامتی و آزادی از بند اسارت را برای همه قرار بده، همه اموات را ببخش و بین همه را اصلاح کن و این اتفاقات تنها زمانی می‌افتد که انسان شاهد ظهور آقا امام‌زمان (عج) باشد.

وی تشریح کرد: از مهم‌ترین اعمال ماه مبارک رمضان که نسبت به بعضی انسان‌ها متأسفانه کم‌رنگ‌تر شده است عمل روزه است، روزه ماه مبارک بسیار مهم است و انسان را باید یاد عطش، تشنگی و گرسنگی روز قیامت بیندازند، شاید یکی از حکمت‌های روزه‌گرفتن این باشد که غنی و فقیر با هم در یک‌ساعتی هر دو گرسنگی بکشند، همچنین دومین مسئله مهم در این ماه ارتباط باخدا است که قرائت قرآن و دعا از قالب‌های آن است، ارتباط باخدا یعنی سیم انسان به خداوند وصل شده است؛ یعنی انسان در عالم هستی توجه به مبدأ عالم هستی پیدا می‌کند.

پایدار خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که ماه مبارک رمضان ماه تک‌خوری نیست و ماه همیاری و همدلی است و ما در دعاهای این ماه حتی برای کفار هم دعا می‌کنیم، خیرین هم مسیرشان به سویی است که نباید به فکر جناح و حزب خاصی باشند و باید به فکر همگان باشند، چه در مدرسه‌سازی چه در اطعام‌های افطاری و در دست‌گیری از ضعفا، در هر ناحیه و صنفی که باشند به شکرانه این نعمت و ثروتی که خداوند به آنان بخشیده اموالشان را بین فقرا تقسیم کنند.

وی افزود: مهم‌ترین رسوم ماه مبارک رمضان شاید این باشد که در این ماه نباید گناه کنیم، گناهانی مثل گناهان زبانی، تهمت، غیبت، بدوبیراه گفتن، ناسزاگفتن، آبرو بردن، گناهان چشمی، گوشی و ترک گناه در ماه مبارک رمضان که مهم‌ترین ادب و رسم ماه مبارک رمضان است، اگر ما این کار را انجام بدهیم خداوند هم خدایی خودش را خوب بلد است.

انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcb0zb8srhb09p.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما