تاریخ انتشار :جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۰۶
بانوی گرامی و عظیم‌الشأن خاندان عصمت و طهارت؛

حضرت معصومه (س) نگین درخشان در قم

حضرت معصومه (س) بانوی گرامی از خاندان عصمت و طهارت و مظهر پاکی و نجابت است که در شهر قم مانند نگینی درخشنده و پرنور است.
حضرت معصومه (س) نگین درخشان در قم
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، حضرت فاطمه معصومه (س) در سال ۱۷۳ هجری قمری و ۲۵ سال بعد از تولد امام رضا (ع) در شهر مدینه متولد شد، در میان فرزندان امام موسی بن جعفر (ع)، حضرت معصومه (س) و برادر بزرگوارشان امام رضا (ع)، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بودند و شایسته ادامه‌دادن راه امامت پدر بودند و مادر هر دو بزرگوار نجمه خاتون (س)، نام داشت.
 
این بانوی بزرگوار به معصومه معروف بود، مردم ایران او را «معصومه فاطمه» یا عصمت قم می‌نامیدند و این برای نشان‌دادن پاکی و صفای روح ایشان بوده است.
 
علت انتخاب سالروز ولادت حضرت معصومه به‌عنوان روز دختر ریشه در مجرد بودن و عدم ازدواجشان دارد، این حضرت از محدود ائمه بودند که هرگز ازدواج نکردند.
 
مریم‌السادات موسوی مدرس حوزه علمیه بیان کرد: حضرت معصومه (س)، الگوی کامل برای خانواده‌هاست و باید راه و روش زندگی این حضرت برای احترام و حفظ جایگاه دختران و زنان تبلیغ و ادامه‌دار شود.
 
وی افزود: تولد حضرت معصومه (س) باعث خوشحالی اهل‌بیت (ع) و زنده نگه‌داشتن جایگاه زن در تاریخ شد، ازاین‌رو ترویج سبک زندگی این بانو به مقابله با خشونت‌های خانگی علیه زنان و جایگاه آنان کمک می‌کند، دختران و زنان ما باید با الگوگیری از راه و روش این کریمه اهل‌بیت (ع)، از نظر جایگاه عفاف و حجاب در مرتبه بالایی قرار گیرند و برتری خود را نسبت به مردان، باایمان و تقوا و علم‌آموزی خود در زندگی به نمایش بگذارند.
 
مدرس حوزه علمیه در خصوص مهم‌ترین ویژگی حضرت معصومه (س) تصریح کرد: کریم و بزرگ‌بودن ایشان که بعد از رحلت آن حضرت نیز کرامتشان همچنان ادامه دارد مهم‌ترین ویژگی این بانو است، این بزرگی در رفتار، منش و برخوردشان در زندگی بسیار زبانزد بود، همچنین ایشان در رفع حوائج مردم بسیار با بخشش و بزرگی عمل می‌کردند.
 
وی یادآور شد: از ولادت کریمه اهل‌بیت (س) که اول ماه ذی‌القعده، تا ۱۱ این ماه که ولادت باسعادت امام رضا (ع) هست، دهه کرامت نام‌گرفته است و این باز هم به دلیل جود و بخشش و منشی که در رفتار این دو بزرگوار است، بر همین اساس ما و دخترانمان باید بیشتر باشخصیت حضرت معصومه (س) آشنا شویم و از ویژگی‌های این حضرت بیشتر بدانیم.
 
مریم السادات موسوی اظهار کرد: در مراجعاتی که مردم به حرم آن حضرت دارند اگر بااخلاص زیارت کنند و ازته‌دل و با عمق وجود از او چیزی بخواهند امکان ندارد دست رد به سینه کسی زده شود، امام صادق (ع) فرمودند «هرکس فرزند من حضرت فاطمه معصومه (س) را زیارت کند، بهشت بر او واجب خواهد شد.»
 
مدرس حوزه علمیه در ادامه تشریح کرد: از دیگر ویژگی‌های حضرت معصومه (س) شفاعت این حضرت است، چنانچه که در قسمتی از زیارت‌نامه ایشان می‌خوانیم «شفاعتمان را برای ورود به بهشت کن چون شما مقام بلندی نزد خداوند دارید».
 
 
وی با اشاره به نامیدن روز ولادت کریمه اهل‌بیت (ع) به نام روز دختر افزود: در سال‌های اخیر در ایران این روز را به نام روز دختر نام‌گذاری کردند که کار بسیار زیبایی است در این روز پدر و مادرها باید دخترانشان را مانند طول سال با توجه ویژه‌ای نگاه کرده و بیشتر مورد لطف و محبت قرار دهند، حضرت معصومه (س) عالم، راوی و امین امام زمانه خویش بودند و یک زن در سایه‌سار توجه به زندگانی این بانو و الگو قراردادن این بانوی بزرگوار، می‌تواند نسلی عالمانه و عارفانه را آموزش‌وپرورش دهد.
 
انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcb8wb88rhb0zp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما