تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۲۰
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان گفت: در بارندگی‌های سه سامانه بارشی اخیر که در پایان سال قبل و در فروردین و اردیبهشت‌ ماه سال جاری در استان باریده بیش از ۳۰ میلیارد مترمکعب است.
۳۰میلیارد مترمکعب آب حاصل بارندگی ۳ ماه اخیر سیستان و بلوچستان بود
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان، علیرضا سروری نژاد بیان کرد: حجم استحصال آب در هر مرحله از مراحل سامانه اخیر بیش از ۳۰۰ میلیون مترمکعب بوده که اگر فقط استحصال سیلاب‌های ۲ سامانه را در نظر بگیریم، بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب در سازه‌های آبخیزداری تله اندازی شده است.

وی افزود: تعداد سازه‌های سنگ و ملات، گابیون و خشکه‌چین ۳۰ هزار سازه آبخیزداری بوده و تعداد بندهای خاکی غیر تراکمی و تراکمی نیز سه هزار و ۲۰۰ سازه آبخیزداری است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کل حجم مخازن سازه‌های سه هزار و ۳۰۰ گانه اجرا شده فوق بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب است،گفت: تاکنون ۳۰۰ میلیون مترمکعب رسوب در این سازه‌ها تله اندازی شده که اگر این سازه‌ها اجرا نمی‌شد این رسوبات به سدهای بزرگ آب منطقه‌ای منتقل و از حجم مفید آنها به‌شدت کاسته می‌شد.

وی تصریح کرد: میزان مدیریت سیلاب که عملاً به معنای کاهش آسیب و خسارت به انواع زیرساخت‌های روستایی و شهری سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود، در سامانه‌های بارش‌زای اخیر حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب (۱۳۰۰ میلیون مترمکعب) بوده است.
 
این مسئول خاطر نشان کرد : با احداث بندخاکی عورکی به طول ۱۰ کیلومتر در منطقه دشتیاری شهرستان چابهار در سه سیلاب اخیر بیش از ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب مدیریت و به‌نوعی از ورود روان اب‌ها به اراضی کشاورزی و روستاهای منطقه ممانعت شده است که اگر این سازه عظیم اجرا نمی‌شد بسیاری از عرصه‌های کشاورزی به‌ویژه اراضی تحت کشت موز و سایر محصولات گرمسیری توسط فرسایش آبکندها و گرگرو ها تخریب و غالب آنها به اراضی متروکه تبدیل و بسیاری از ابنیه‌ها و زیرساخت‌ها بیش‌ازپیش آسیب می‌دید.

وی در خصوص فائق آمدن بر مشکلات ناشی از سیلاب‌ها در سیستان و بلوچستان بیان کرد: با عنایت به اینکه این استان مادام تحت‌تأثیر سیلاب‌ها ازیک‌طرف و کم‌آبی و خشکسالی مواجه است؛ انجام انواع عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری یکی از مهم‌ترین راه‌های استحصال آب در بالادست است تا با افزایش نفوذ آب در خاک، کاهش شیب آبراهه‌ها از حجم سیلاب‌ها کاسته شود.

سروری نژاد در پایان گفت: به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم آبخیزنشینان از آب‌های استحصال شده در پشت سازه‌های آبخیزداری و سفره‌های زیرزمینی استفاده کنند که در نهایت از تجمیع سیلاب‌ها در یک مقطع زمانی در پایین‌دست جلوگیری می‌شود که این رویکردها هم انواع آسیب‌ها و خسارات در اراضی دشتی پایین‌دست جلوگیری می‌کند و هم در مواقع کم‌آبی و خشکسالی از تنش‌های ابی کاسته می‌شود.

انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcivvazzt1aqy2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما