تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۲۰
 کارشناس سیاسی گفت: نهضت تنباکو در تاریخ معاصر ایران، نخستین حرکت گسترده موفقیت‌آمیز در برابر قدرت مطلق حکومت بود که ۱۵ سال بعد، نهضت مشروطه از آن سرچشمه گرفت.
 جنبش تنباکو؛ گسترده‌ترین جنبش مردمی علیه استبداد
سعید دهنوی در گفتگو با خبرنگار «عصر هامون» با اشاره به اینکه لغو امتیاز تنباکو در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه در دوره ناصرالدین‌شاه به وقوع پیوست، بیان کرد: انگلیسی‌ها که متوجه وادادگی شاهان قاجار شدند و سوءاستفاده‌گری از اموال کشورهایی مثل ایران را شروع کردند.
 
 وی افزود: شخصی به نام تالبوت قراردادی به امضا رساند که به خریدوفروش تنباکو و توتون داخل ایران به‌صورت انحصاری به مدت پنجاه سال انجام می‌داد و در این مدت در عوض آن یک‌چهارم سود خالصی که به دست می‌آوردند بعلاوه ۱۵ هزار لیر انگلیسی در سال به دربار داده می‌شد.
 
 این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: انگلیسی‌ها آزادانه و بدون هیچ هزینه و تعرفه‌ای کالایی که مدنظرشان بود را وارد می‌کردند و از طرفی هم افراد زیادی را وارد کشور کردند که مدارس و کلیساهایی را درست کنند، افرادی مولقین دین مسیحی وارد کشور کردند و دخالت بر امور کشاورزی و زارعان نظارت و جاسوسی کاملی داشتند و اتفاق بسیار دردناکی رخ‌داده بود.
 
 دهنوی اذعان کرد: در این زمان میرزای شیرازی مرجع تقلید وقت با روشنگری‌هایی که از سوی سید جمال دین حسن‌آبادی و سایر دلسوزان انجام شد فتوایی را صادر کرد تحت این عنوان که استعمال توتون و تنباکو در زمان حال به‌مثابه جنگ با امام‌زمان هست.
 
 وی افزود: بسیار اتفاق بزرگی بود که همه مردم قلیان‌ها را شکستند، توتون و تنباکو را تحریم کردند و همه مردم در برابر این کاری که دربار انجام داده بودند و انگلیسی‌ها سوءاستفاده می کردندجلوی انگلیسی‌ها قرار گرفتند و نهایتاً کار به جایی رسید که حتی به سربازان قاجار هم دستور دادند که به مردم تیراندازی کنند و همهٔ مردم با همدلی و همکاری یکدیگر در برابر این کار ایستادند و نهایتاً شاه قاجار مجبور به عقب‌نشینی شد.
 
 دهنوی تشریح کرد: در زمانی که خفقان و دیکتاتوری قاجار حاکم بود مردم با اعتماد و احترام به جایگاه روحانیت و مذهب توانستند در مقابل شاه قاجار ایستادگی کنند.
 
 وی ادامه داد: نقش‌آفرینی زنان در این اتفاق بسیار پررنگ بود که ایستادند و به همسرانشان کمک کردند و همیشه در صحنه بودند.
 
 این کارشناس سیاسی گفت: بیشتر تاریخ‌نگاران و صاحب‌نظران داخلی و خارجی معتقدند نهضت تحریم تنباکو، نخستین حرکت سیاسی، اجتماعی موفقی بود که باانگیزه اسلامی و باورهای عمیق مردم نسبت به آن پا گرفت و با رهبری روحانیت به پیروزی رسید.
 
 انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcbwwb8arhb0zp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما