تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۰۸
وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های جمهوری هند با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران هند را شریکی قابل‌اعتماد می‌داند، بر رویکرد کشورمان برای همکاری درازمدت با هند تأکید کرد.
تأکید امیر عبداللهیان بر همکاری‌های درازمدت با هند
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» به نقل از تسنیم، «سارباناندا سونوال»، وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های جمهوری هند که جهت حضور در مراسم امضای قرارداد بلندمدت همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و هند به تهران سفرکرده است، با حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
 
 در این دیدار وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: رویکرد ما به روابط با هند راهبردی است و آمادگی داریم در ظرفیت‌های دوجانبه و چندجانبه و در چارچوب سازمان‌های بریکس و شانگهای همکاری‌های خود را با هند بیش‌ازپیش گسترش دهیم.
 
 امیر عبداللهیان با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران هند را شریکی قابل‌اعتماد می‌داند، بر رویکرد کشورمان برای همکاری درازمدت با هند تأکید کرد.
 
 وزیر امور خارجه انعقاد قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از پایانه‌های بندر شهید بهشتی چابهار و تقویت همکاری‌ها در کریدور شمال - جنوب را فرصتی بسیار مهم در گسترش حجم مناسبات تجاری دو کشور و منطقه ارزیابی کرد و آمادگی بخش‌های مختلف دولت ایران در جهت کمک به اجرای این قرارداد را ابراز داشت.
 
 سارباناندا سونوال وزیر بنادر، کشتیرانی و آبراهه‌های جمهوری هند نیز در این ملاقات با ابراز خرسندی از انعقاد این موافقت‌نامه، امروز را مهم و تاریخی در مناسبات دو کشور و پیوند منطقه‌ای ارزیابی کرد.
 
 وی افزود: امروز دو کشور ایران و هند شاهد امضای قراردادی بلندمدت برای تجهیز بندر شهید بهشتی بود و باور داریم که این قرارداد می‌تواند زمینه‌های توسعه تجاری را برای دو کشور فراهم کند.
 
 وزیر کشتیرانی هند ابراز کرد: این توافق نه‌تنها پیوندهای بین دو کشور بزرگ ایران و هند را تقویت می‌کند، بلکه گامی استوار برای هند در زنجیره تأمین جهانی و بخش دریایی است.
 
 سونوال این قرارداد را بخشی از برنامه‌های تجاری هند خواند که کریدور تجاری جایگزینی برای هند، ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی فراهم می‌نماید.
 
 انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdce7v8zejh8pvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما