تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۱:۰۰
فرصتی برای اشتغال روستاییان فراهم شد؛

اشتغال روستایی با توسعه گلخانه‌های کوچک

احداث گلخانه‌های روستایی بهترین فرصت برای اشتغال روستائیان و اقدامی مؤثر درافزایش بهره‌وری از منابع آبی است.
اشتغال روستایی با توسعه گلخانه‌های کوچک
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون»، توسعه گلخانه‌های روستایی بهترین گزینه برای ایجاد اشتغال خرد روستایی بوده و می‌تواند موجب ارتقای درآمد روستاییان شود.
 
گلخانه‌های کوچک‌مقیاس امکان افزایش تولید و کیفیت محصولات و درآمدزایی بیشتر را فراهم می‌کند و می‌توان از فضای حداقلی امکان برداشت حداکثر محصول را ممکن ساخت.
 
گلخانه‌های کوچک‌مقیاس در محدوده روستا را با صرف سرمایه اولیه کمتر از گلخانه‌های تجاری می‌توان احداث کرد.
 
سرمایه‌گذاری با حجم اندک و اعطای تسهیلات کم‌بهره در احداث گلخانه کوچک‌مقیاس در زمینه اشتغال‌زایی روستاییان سهم بسزایی دارد و زمینه خوبی برای تولید محصولات زراعی مختلف است.
 
احداث گلخانه‌ها در روستا در راستای افزایش تولیدات محصولات کشاورزی ضروری است
 
سعید نارویی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: باتوجه‌به مشارکت مردم استان در اجرای برنامه‌های توسعه‌ای بخش کشاورزی و در راستای ارتقای تولید، احداث و توسعه گلخانه‌های خانگی در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
 
وی افزود: از سال ۱۴۰۲ تا به امروز بالغ بر ۵ هزار و ۳۲۹ پرونده گلخانه خانگی یا کوچک‌مقیاس از طریق سامانه سماک در سطح استان مورد بررسی قرار گرفت که منجر به صدور ۳ هزار و ۳۵۴ مورد پروانه تأسیس گلخانه خانگی شده است.
 
این مسئول ادامه داد: تعداد ۳ هزار و ۳۰۰ گلخانه شامل محصولات خیار، گوجه، بادمجان و فلفل در سطح استان به میزان ۵۶۲ هکتار وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه صادرات محصولات این گلخانه‌ها به میزان ۱۹ هزار تن است، تصریح کرد: بالغ بر ۱۰۸ هزار تن از محصولات تولید شده روانه بازارهای داخلی و خارج سیستان و بلوچستان می‌شود.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در این راستا در سال گذشته برای توسعه و احداث گلخانه‌های جدید، میزان ۱۱۱ هکتار گلخانه احداث و به بهره‌برداری رسیده است.
 
وی با اشاره به اینکه شمال استان شرایط خاص اقلیمی و خشکسالی دارد، خاطرنشان کرد: برای کلیه متقاضیان ثبت نامی در شمال سیستان و بلوچستان در سامانه سیتا تسهیلات تعلق‌گرفته و در منطقه سیستان در سطح ۱۱۸ هکتار گلخانه وجود دارد.
 
نارویی افزود: در راستای توسعه و تمهیدات در نظر گرفته، یک واحد مجتمع گلخانه‌ای با ظرفیت ۴۶/۵ هکتار با پیشرفت ۵۰ درصدی در شهرستان زهک در حال احداث است.
 
وی عنوان کرد: تعداد ۱۶ بهره‌بردار در سطح ۷۵ هزار و ۹۶۹ مترمربع مبلغ ۹۶۴ هزار و ۷۴۳ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شده است.
 
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در شهرستان‌های زابل، هیرمند، هامون، نیمروز، زهک، میرجاوه، زاهدان، سراوان، گلشن، مهرستان، سیب سوران، خاش، میرجاوه، تفتان، ایرانشهر، بمپور، سرباز، نیکشهر، زرآباد و لاشار گلخانه‌های روستایی احداث شده است که فرصت خوبی برای اشتغال‌زایی روستاییان است.
 
وی با بیان اینکه بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ بهره‌بردار مشغول به کار در این گلخانه‌ها هستند، گفت: تعداد هزار و ۹۷۵ گلخانه خانگی در سطح ۵۷ هکتار موفق به کسب پروانه بهره‌برداری‌شده و به چرخه تولید پیوسته‌اند.
 
انتهای خبر/
 
 
 
 
 
 
 
https://asrehamoon.ir/vdccs4qss2bqe48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما