تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۵۴
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره دامپزشکی سیستان و بلوچستان:

تیلریوز در گاو و گوساله بیماری شایع در فصل گرما است

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: «تیلریوز» یا بیماری زردی در گاو و گوساله نوعی بیماری شایع در فصل گرما بوده که واکسیناسیون بهترین روش کنترل و پیشگیری از آن است.
تیلریوز در گاو و گوساله بیماری شایع در فصل گرما است

به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» به نقل از روابط‌عمومی اداره دامپزشکی سیستان و بلوچستان، ویدا معزی بیان کرد: بیماری تیلریوز که در ایران بنام زردی معروف است، یک بیماری انگلی خونی بوده و عامل بیماری توسط کنه‌ها از دام آلوده به دام سالم منتقل می‌شود.
 وی در خصوص علائم بیماری تیلریوز افزود: علائم بیماری بیشتر شامل تب، تورم غدد لنفاوی، خونریزی مخاطات، زردی، کم‌خونی، کاهش شیر، سقط‌جنین، ضعف و بی‌حالی و نهایتاً مرگ است.
 
 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از جمله نشانه‌های بیماری تیلریوز در روی لاشه زردی گوشت دام، زرد بودن رباطات و مفاصل، خونریزی در روی عضله قلب، تورم غدد لنفاوی، خشکی هزارلا، انباشتگی شکمبه و خونریزی در شیردان است.
 
 وی ادامه داد: به دلیل تب، پرخونی و زردی لاشه دام مبتلا به تیلریوز، گوشت این دام‌ها برای مصارف انسانی قابل‌استفاده نیست و این لاشه‌ها در کشتارگاه ضبط و معدوم می‌شوند که منجر به ضرر اقتصادی برای دامدار می‌شود.
 
 معزی تصریح کرد: شدت بیماری در گوساله‌ها بیشتر است و باتوجه‌به امکان انتقال بیماری از طریق جفت به گوساله، بیماری در گوساله تازه‌متولدشده نیز رخ می‌دهد.
 
 وی با اشاره به گرمای هوا و فعالیت بیشتر کنه‌ها در فصول گرم سال، گفت: با شروع فصول گرم و افزایش فعالیت کنه‌ها، شیوع بیماری نیز بیشتر می‌شود و ازآنجایی‌که آغل و جایگاه‌های سنتی با چوب و سنگ و خاک ساخته شده دارای شرایط مناسبی برای مخفی‌شدن و حفظ چرخه زندگی کنه‌ها است جایگاه مناسبی برای وقوع بیماری بوده؛ چرا که دارای خلل‌وفرج زیاد هست و امکان سم‌پاشی آنها علیه کنه‌ها به طور مناسب و با تأثیر قطعی وجود ندارد.
 
 رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در خصوص اقدامات پیشگیرانه این بیماری خاطرنشان کرد: راه‌های پیشگیری از بیماری شامل رعایت بهداشت، استفاده از محل نگهداری دام مناسب و سم‌پاشی اماکن دامی و یا شعله دادن آنها و مبارزه با کنه‌ها است و توصیه می‌شود جایگاهی سنتی با کف‌سازی و اصلاح ساختار دیوارها با آسترکشی مناسب بهسازی شده و جایگاه جدید دامی از سنگ، سیمان و آهن طراحی و ساخته شوند.
 
 وی افزود: جمع‌آوری کود، فضولات و پوشاندن آنها و حمل مستمر به خارج از جایگاه، جمع‌آوری و خارج ساختن کاه و کلش و خوراک باقی‌مانده دام نیز اهمیت دارد، همچنین سم‌پاشی مرتب جایگاه دام با سموم ضد کنه مجاز در فصول و زمان‌های مناسب و نیز سم‌پاشی بدن دام به روش حمام، اسپری و یا سموم خطی با نظر دکتر دامپزشکی اهمیت زیادی در پیشگیری دارد.
 
 معزی با بیان اینکه واکسیناسیون بهترین روش کنترل و پیشگیری از بیماری است، گفت: با تزریق واکسن در فصول سرد سال و زمانی که کنه‌ها فعالیتی ندارند (به دام غیرآبستن) از طریق مراکز مایه‌کوبی مجاز می‌توان تا یک سال دام را در برابر تیلریوز ایمن و هزینه‌های اقتصادی ناشی از کاهش تولیدات و تلفات دامی و درمان‌های دارویی حذف کرد.
 
 انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcci4qsx2bqe48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما