تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۱۶
استاد الهیات دانشگاه سیستان و بلوچستان:

امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) چراغ راه هدایت هستند

استاد الهیات دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: وجود نورانی امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) باعث وحدت و حفظ و تقویت هرچه بیشتر همبستگی ملی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و تحقق جامعه اسلامی است.
امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) چراغ راه هدایت هستند
احسان سامانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، بیان کرد: وجود مبارک امام رضا (ع) و خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه (س) و مضجع شریفشان همچون خورشید در سرزمین پهناور ایران می‌درخشند و پرتو نور وجودی آنان، بساط ضلالت و تاریکی را درهم‌پیچیده و همواره چراغ‌راهنمای جویندگان راه فلاح و رستگاری بوده و هستند.
 
 وی افزود: برکات و کرامات آن دو بزرگوار چنان روشن و بی‌شمار است که در میان مردم به کریم و کریمه اهل‌بیت (ع) شهرت یافتند؛ از جمله برکات روشن وجود مبارک حضرت معصومه (س) و مرقد مطهر ایشان در شهر قم تقویت دین‌داری، گستردگی و شدت محبت و علاقه مردم به ائمه معصومین (ع) و تبدیل‌شدن قم به مرکز فهم و نشر علوم دینی است.
 
  استاد الهیات دانشگاه سیستان و بلوچستان تصریح کرد: به برکت وجودی ایشان، حوزه‌های علمیه در شهر قم توسعه و رشد یافت و به چنین جایگاهی رسید که امروز معارف حق اهل‌بیت (ع) توسط علمای برجستهٔ تربیت‌یافته در آن حوزه‌ها، تبیین و در اختیار تشنگان معارف ناب اسلامی در سراسر جهان قرار می‌گیرد؛ شاید یکی از جهاتی که امام صادق (ع) قم را حرم اهل‌بیت (ع) دانسته در سایه وجودی حضرت معصومه (س) در این شهر، معارف اهل‌بیت زنده و احیا شده و از آنجا به دیگر بلاد اسلامی و حتی غیراسلامی منتشر می‌شود.
 
 وی ادامه داد: اینکه امام رضا علیه‌السلام می‌فرماید: «برای بهشت هشت درب است که سه درب آن برای اهل قم است و خوشا به حال اهل قم»، به جهت این است که آنان با دستیابی به معارف اسلامی و نیز محبت اهل‌بیت (ع) و فتح قله‌های رفیع دین‌داری و ایمان که همه به برکت وجود حضرت معصومه (س) در این شهر است از برکات مهم وجود مبارکشان، فراهم نمودن بستر حرکت و جوشش همگانی برای تحقق انقلاب اسلامی ایران است که نقش چشمگیری در حمایت از مستضعفان جهان و معرفی جهان‌بینی اسلامی و معارف ناب اهل‌بیت (ع) به جهانیان داشته است.
 
  سامانی اظهار کرد: امام رضا (ع) نه‌تنها میان شیعیان که نزد اهل‌سنت نیز به‌عنوان یک شخصیت علمی و معنوی پذیرفته شده است؛ به‌عنوان نمونه ابن حبّان راجع به شخصیت امام رضا (ع) می‌گوید: «علی بن موسی‌الرضا از بزرگان و عقلاً و نخبگان و بزرگواران اهل‌بیت و بنی‌هاشم هست»؛اگر از وی روایتی شود، واجب است حدیثش معتبر شناخته شود؛ من به‌دفعات قبر ایشان را زیارت کرده‏ام؛ زمانی که در طوس بودم، هر مشکلی برایم رخ می‏داد، قبر علی بن موسی‌الرضا را که درود خدا بر جدش و خودش باد، زیارت و برای برطرف‌شدن مشکلم دعا می‏کردم و دعایم مستجاب و مشکلم حل می‏شد؛ این کار را به‌دفعات تجربه کردم و جواب گرفتم. خداوند ما را بر محبت مصطفی و اهل‌بیتش که درود خدا بر او و اهل‌بیتش باد، بمیراند».
 
 استاد الهیات دانشگاه عنوان کرد: بدون تردید وجود نورانی آن امام همام و اتفاق‌نظر اهل‌تشیع و تسنن در ارادت و محبت و نیز جایگاه والای علمی ایشان می‌تواند محور وحدت و حفظ و تقویت هرچه بیشتر همبستگی ملی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و تحقق جامعه و دولت اسلامی باشد.
 
  سامانی تشریح کرد: از دیدگاه اسلام همه ما انسان‌ها فارغ از جنسیت «مرد و زن بودن» از این استعداد و توانایی برخوردار هستیم که به درجات بالای معنوی برسیم؛ خداوند نمونه‌های متعدد به‌عنوان الگو در قرآن ذکر می‌نماید از جمله پیامبران بزرگ الهی و نیز برخی از زنان همچون حضرت مریم و آسیه (س)؛ بدون تردید یکی از زنانی که می‌تواند اسوه و الگو باشد حضرت معصومه (س) است.
 
 وی با بیان اینکه امام رضا (ع) زیارت آن حضرت را موجب کسب رضایت الهی و ورود به بهشت می‌داند؛ افزود: این سخن امام (ع) حاکی از شخصیت و مقام والای حضرت و تأثیر انکارناپذیر شناخت و الگوپذیری از ایشان در هدایت و کمال بشر دارد؛ تعابیر ارزشمند «عرّف الله بیننا و بینکم فی الجنة» خدای متعال در بهشت ما را به شما بشناساند «و حشرنا فی زمرتکم» و ما را در زمره شما محشور نماید» در زیارت‌نامه منقول از جانب امام رضا علیه‌السلام در مورد ایشان، بیانگر همین حقیقت است.
 
  استاد الهیات دانشگاه خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که معرفی الگوهای به‌ظاهر جذاب اما فریبنده با اهداف و اغراض مختلف، مانع راه رشد و تعالی بسیاری از پسران و دختران عزیزمان می‌شود لازم است با معرفی بهتر و دقیق‌تر ابعاد مختلف فردی و اجتماعی شخصیت والای آن بانوی بی‌مثال، زمینه ایجاد محبت و علاقه و نیز الگوپذیری از ایشان بیش‌ازپیش فراهم شود.
 
 انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcgx79qtak9374.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما