تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۰۲
ایران و پاکستان دارای ظرفیت‌های بالقوه است؛

بهبود زندگی مردم با تقویت تجارت مرزی

ایران و پاکستان دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای هستند که با استفاده از این ظرفیت‌ها به توسعه و پیشرفت اقتصادی دو کشور کمک شایانی می‌کند تقویت تجارت مرزی می‌تواند به بهبود زندگی مردم هر دو طرف مرز منجر شود.
بهبود زندگی مردم با تقویت تجارت مرزی
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» به نقل از  زاهدنیوز، ایران و پاکستان دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای هستند که با استفاده از این ظرفیت‌ها به توسعه و پیشرفت اقتصادی دو کشور کمک شایانی می‌کند باتوجه‌به اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین مردم این دو کشور باور داریم که تقویت تجارت مرزی می‌تواند به بهبود زندگی مردم هر دو طرف مرز منجر شود.

نشست سالانه کمیته مشترک مرزی، فرصتی ارزشمند است تا با هم‌فکری و همکاری موانع موجود بر سر راه تجارت مرزی شناسایی و رفع شود در این نشست‌ها راهکارهایی برای افزایش حجم تجارت و بهبود معیشت مرزنشینان دو کشور و توسعه اقتصادی را سبب می‌شود.

هر دو کشور دوست و همسایه برای دستیابی به اهداف اقتصادی مشترک دو طرف باید پیگیری‌های مستمری در جهت اجرای توافقات کمیته های قبلی و تعامل با حسن‌نیت تا رسیدن به نتیجه مطلوب تلاش کنند.

اولین جلسه یازدهمین کمیته مشترک تجارت مرزی در دی‌ماه سال گذشته در چابهار برگزار شد و علی‌رغم فضای دوستانه بین دو هیات و روند مطلوب مذاکرات جلسات کمیته مشترک مرزی به اتمام نرسید لذا جلسه دوم یازدهمین کمیته مشترک تجارت مرزی صبح امروز در زاهدان آغاز به کارکرد.

ایران اسلامی لنگرگاه تأمین امنیت منطقه است
ایرج حسن پور مدیرکل صمت سیستان و بلوچستان در یازدهمین کمیته مشترک تجارت مرزی فی‌مابین سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران با ایالت بلوچستان جمهوری اسلامی پاکستان بیان کرد: ایران اسلامی لنگرگاه تأمین امنیت منطقه است ایران و پاکستان حدود هزار مرز مشترک دارند تقویت مناسبات سیاسی، نظامی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای دو کشور نیاز اساسی است.

وی ادامه داد: حجم مبادلات تجاری دو کشور که بر اساس هدف‌گذاری مقامات عالی دو تصویب شده ۵ میلیارد دلار است که به دلیل اهمیت روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان در سفر اخیر رئیس‌جمهور فقید این حجم به ۱۰ میلیارد دلار افزایش‌یافته است.

مدیرکل صمت استان تصریح کرد: در این نشست‌ها به رفع موانع تجارت مرزی، شناسایی و رفع موانع قانونی و اداری که بر سر راه تجارت مرزی وجود دارند تسهیل فرایندهای گمرکی و کاهش زمان ترخیص کالاها افزایش حجم تجارت و ایجاد بازارهای مشترک مرزی برای فروش محصولات محقق شود.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های بی‌نظیر استان در حوزه معادن است که سیستان و بلوچستان رتبه اول در تولید کانسنگ آنتیموان و رتبه دوم کانسنگ منیزیت و تیتانیوم و رتبه ششم در تولید کانسنگ طلا را دارا است و می‌توان از این ظرفیت در حوزه تجارت بین دو کشور استفاده کرد.

حسن‌پور تشریح کرد: با اجرای توافق‌نامه، تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور حذف یا کاهش یابد همچنین توسعه و بهبود زیرساخت‌های حمل‌ونقل لجستیک در مناطق مرزی، ایجاد گذرگاه‌های مرزی جدید و توسعه خطوط راه‌آهن مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: همچنین باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی دو طرف نهایت استفاده را کرد؛ در زمینه‌های سرمایه‌گذاری و تولید مشترک و صادرات به بازارهای سوم ورود کرد، توسعه منابع انسانی و آموزش نیز بسیار حایز اهمیت است باتوجه‌به سفر اخیر رئیس‌جمهور شهید کشورمان به پاکستان توافقات جدیدی که در این سفر به دست آمد بر اهمیت همکاری دوجانبه تأکید بیشتری می‌شود.

مدیرکل صمت استان اذعان کرد: سند همکاری در بخش‌های مختلف تجارت، علم و فناوری، کشاورزی، بهداشت، فرهنگ، مسائل حقوقی، قضایی، بهره‌برداری از منابع طبیعی، انرژی و اقتصادی به امضا رسید و ایجاد مناطق آزادی تجاری در گذرگاه‌های مرزی مشترک تأکید شده است.

وی در پایان افزود: در حوزه شیلات، تردد بنادر استفاده از منابع دریایی و افزایش درآمدهای محلی و اجرای پروژه‌های مشترک برای حفاظت منابع دریایی و جلوگیری از صید بی‌رویه از اولویت‌ها است در زمینه آموزش ارتباط با دانشگاه‌ها بسیار حایز اهمیت است با همکاری و تعامل سازنده بین دو کشور به اهداف مشترک دست پیدا کنیم و شاهد رشد و توسعه پایدار در مناطق مرزی باشیم.

انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdchxwnzx23n-6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما