تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۵۴
کارشناس مذهبی گفت: قیام عاشورا با شاخصه‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، مبارزه با باطل و ستمگری و زیر بار ذلت نرفتن به وقوع پیوست.
فلسفه عاشورا بیدارکردن ملت‌ها برای مبارزه با ظلم
مصطفی محمودی صاحبی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون»، بیان کرد: قیام اباعبدالله الحسین علیه‌السلام نقطه عطفی در تاریخ اسلام بلکه تاریخ بشر است؛ زیرا واقعه عاشورا فصل جدیدی از زندگی عاشقانه را برای انسان‌ها به تصویر می­کشد.
 
وی افزود: اگر نیم‌­قرنی به عقب بازگردیم، آخرین فرستاده خدا (ص) مردم را از جاهلیت و گمراهی به‌سوی نور و هدایت راهنمایی کرده و آنها را به آیین اسلام وارد کرد؛ اما طولی نکشید که بعد از پیامبر (ص) همین مردم سیر قهقرایی در پیش گرفته و به جاهلیت پیش از اسلام بازگشتند، گرایش به مادیات و حب دنیا در وجودشان قوت گرفت؛ هرچند که نام مسلمان بر خود نهاده بودند؛ اما به‌تدریج شکافی عمیق بین آنها و آموزه‌های قرآنی و سنت نبوی پدیدار گشت. مردمی که به‌ظاهر اسلام، دینشان و جاهلیت، رفتارشان شد.
 
این کارشناس مذهبی ادامه داد: در آن زمان جامعه را فساد و ضد ارزش‌ها پرکرده بود و مردم از روی غفلت، پشت‌پا به سعادت خویش زدند؛ گویا زحمت‌های پدرانه پیامبر اسلام (ص) و جان‌فشانی‌های امیرالمؤمنین (ع) در حال هدررفتن بود. باید شوک بزرگی به جامعه وارد میشد تا مردم به خود آیند و امویان که از خلافت رسول خدا سوءاستفاده می­کردند رسوا شوند.
 
 وی خاطرنشان کرد: واقعه عاشورا همان شوک بزرگی بود که جامعه اسلامی را از انحراف رهانید و موجب بیداری مردم و افکار عمومی در همیشه تاریخ شد. اینجاست که این حدیث معروف پیامبر رخ نشان می­دهد که فرمود: وجود حسین از من است و من نیز از حسینم، یعنی اسلام نَبوی الحدوث است و حسینی البقاء؛ استمرار و استواری دین اسلام به برکت قیام امام حسین علیه‌السلام شد.
 
 محمودی صاحبی تصریح کرد: این قیام با شاخصه‌های امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، مبارزه با باطل و ستمگری، اصلاح امت اسلام، لزوم روشنگری و زدودن ابرهای جهالت و غفلت، ارزش و اخلاق­محوری، عزت­مداری و زیر بار ذلت نرفتن وقوع پیوست.
 
 وی ادامه داد: به‌وضوح پیداست که اگر امروزه دین اسلام و آموزه­های بلند آن همچنان در مسیر پر پیچ‌وخم تاریخ زنده و پابرجا مانده و همه ما به داشتن چنین دینی در برابر جهانیان بر خویش می­بالیم به برکت خون­فشانی سالار شهیدان و یاران باوفای ایشان است.
 
 این کارشناس مذهبی بیان کرد: خداوند اگر بخواهد خیری به کسی بدهد حب حسین (ع) را در دل او می‌افکند تا این دل همیشه با چراغ هدایت مسیر خویش را رهیابی و ادامه دهد تا به مقصد سعادتمندانه خویش نائل آید.
 
 
وی در پایان گفت: یکی از اساسی‌ترین ابعاد حادثه عاشورا، درس‌ها و عبرت‌های این نهضت است. درس‌های عاشورا همواره بحثی زنده، حیات‌بخش و حرکت‌آفرین است. هر چند این رویداد در مکان و زمان محدودی به وقوع پیوست؛ اما درس‌های آن ویژه زمان و مکان خاصی نیست. عدالت‌خواهی و ستم‌ستیزی، عزت، پاسداری از اسلام و ارزش‌های اسلامی، شهادت در راه خدا، جمع میان سیاست و معنویت، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر از جمله درس‌های مهم در عرصه رفتار سیاسی رویداد عاشورا است.
 
 انتهای خبر/
 
  https://asrehamoon.ir/vdcfj1dyxw6dvca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما