تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۵۲
نوسانات برقی در روزهای داغ تابستان؛

افت ولتاژ برق بلای زندگی مردم مهرستان

افزایش دما و کاهش شدید افت ولتاژ و نوسانات پی‌درپی برق موجب شده تا عموم مردم مهرستان دچار مشکل شوند.
افت ولتاژ برق بلای زندگی مردم مهرستان
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» شهرستان مهرستان با جمعیتی بالغ بر ۸۵ هزار نفر، دارای سه بخش مرکزی، بیرک و آشار، دو سالی است با اُفت شدید ولتاژ برق در تابستان و زمستان دست‌وپنجه نرم می‌کند بسیاری از خانواده‌ها دچار خسارت مالی شده‌اند.

پروژهٔ دوخطه انتقال پست برق از رحمت‌آباد به مهرستان بسیار زمان بر شده است تا جای که مردم در فضای حقیقی و مجازی به‌نقد و عدم توانایی در مدیریت برق شهرستان گلایه‌مند هستند افزایش دما و کاهش شدید افت ولتاژ و نوسانات پی‌درپی برق موجب شده تا عموم مردم دچار مشکل شوند.

ملازهی شهروندی از محلّه کهن شهر در گفتگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: اُفت ولتاژ برق باعث شده از هوای خنک اتاق، آب سرد یخچال و باد ملایم پنکه محروم شویم طوری که از شدت گرما نمی‌توانیم بعد از کار روزانه استراحتی در شب داشته باشیم، هزینهٔ تعمیر یا خرید وسایل برقی برای اکثر به‌اتفاق خانواده‌ها سنگین تمام می‌شود.

این شهروند نیز ادامه داد: همه دستگاه‌های تک‌فاز مانند یخچال، کولر پمپ‌های آب ما سوخته است و همچنین دستگاه‌های سه فاز هواکش‌ها، موتورهای انتقال، پمپ‌های آب سه‌فاز ما کاملا سوخته است.
 
سندکزهی یکی دیگر  از شهروند مهرستانی با گلایه از افت ولتاژ برق در این شهرستان افزود: چندین سال است که مردم این شهرستان با معضل مذکور، متحمل خسارات مالی از قبیل سوختن وسایل برقی یخچال، کولر، اسپیلت و آتش‌گرفتن مغازه و منزل شده که متاسفانه این رویه همچنان جاری و  است.

رحمن بخش دهانی کشاورز مهرستانی نیز به خبرنگار عصرهامون گفت: اُفت ولتاژ و نوسانات ثانیه‌ای برق که به‌صورت لحظه‌ای کاهش ۱۶۰ ولتی و افزایش ۲۵۰ ولت را مداوم دارد موجب سوختن شناورهای کشاورزی شده است که تا کنون در یک ماه جاری دو شناور کشاورزی سوخته است.

وی با اشاره به اینکه مشکل برق مشکل جدی است، افزود: چاه‌های آب شرب شهرستان دچار خاموشی ناخواسته شده‌اند اکنون فصل آبیاری تک‌محصولمان یعنی خرما است؛ ولی به دلیل افت ولتاژ برق و موتورهای پمپ آب کار نمی‌کند که مشکل جدی در این خصوص ایجاد کرده است.
 
دهانی ادامه داد: با توجه به اینکه شناورهای کشاورزی اصلاً روشن نمی‌شود و سه ماه تابستان که مهم‌ترین زمان آبیاری نخیلات است اگر مشکل نوسان و افت شدید ولتاژ و پرش ناگهانی ولتاژ حل نشود،۹۰ درصد محصولات خرمای امسال شهرستان مهرستان نابود خواهد شد.

یکی از شهروندان محله عباس‌آباد گفت: منزل همسایه به دلیل نوسات شدید برق دچار حریق و آتش‌سوزی شد و در این حادثه پسر خانواده در تلاش برای بیرون‌کشیدن کپسول‌های گاز و گالن‌های سوخت دچار آتش‌سوزی حدوداً به ۲۰ درصد شد.

ناصرجمشیدزائی متصدی خبّازی روستای کهن مگار بیان کرد: دستگاه پخت نان در هر دقیقه شاهد چند نوبت خاموشی، کاهش و افزایش ولتاژ برق به طور مداوم است و موجب خسارت سوختن و کاهش عمر دستگاه می‌شود، اُفت ولتاژ به زیر ۱۶۰ ولت باعث خاموشی دستگاه کارت‌خوان می‌شود که موجبات نارضایتی مردم را در پی دارد.

همچنین یکی از همراهان بیمار تصادفی مهرستانی در مراجعه به تنها بیمارستان این شهر می‌گویید: بیمار ما بر اثر تصادف و جراحات وارده به بیمارستان مراجعه داشته و به تشخیص پزشک نیاز به عکس‌برداری از محل‌های کوفتگی و شکستی داشته است که متاسفانه به علت نوسانات برقی دستگاه رادیولوژی کار نمی کرد و مجبور به مراجعه به ایرانشهر شدیم.
 

تصاویر ارسالی شهروندان
 
نوسانات برقی بیمارستان امید را تعطیل خواهد کرد
نصرالله آزادی، مدیر داخلی بیمارستان امید مهرستان در گفتگو با خبرنگار هصرهامون گفت: از اسفندماه ۱۴۰۲ برق بیمارستان امیدمهرستان به مدت پنج ماه است دچار نوسات شدید و اُفت ولتاژ قرار گرفته است و مکاتباتی با دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، فرمانداری و مدیریت برق مهرستان انجام داده‌ایم اما تاکنون اقدامی جهت رفع مشکل صورت نگرفته است.
 
وی تصریح کرد: دستگاه اکسیژن‌ساز بیمارستان که از حیاتی‌ترین دستگاه‌ها برای بیمار است ازکارافتاده است و بخش رادیولوژی باتوجه‌به نوسات شدید برق که از ساعت ۶ صبح شروع و تا پاسی از شب ادامه‌دار است را نمی‌توانیم آن را روشن کنیم و بیمار به‌خاطر یک گرافی یا عکس ساده مسیر ۱۰۰ کیلومتری سراوان یا ۱۲۰ کیلومتری ایرانشهر را باتوجه‌به شرایط سخت اقتصادی طی طریق می‌کند.

آزادی ادامه داد: چنانچه بیمار تصادفی مراجعه داشته باشیم به دلیل نوسات برق و عدم خدمات‌دهی مجبور به اعزام باتوجه‌به کمبود آمبولانس در بخش اورژانس به شهرستان‌های هم جوار هستیم.

مدیر داخلی بیمارستان امید اظهار کرد: بخش دیالیز با داشتن چهار تخت که یکی دو روز پیش از کارافتاده است باوجودی که تعداد ۱۶ بیمار دیالیزی داریم با یک‌تخت خدمات‌دهی انجام می‌دهیم و باقیمانده بیمارانی که توان خدمت نداریم به سراوان یا ایرانشهر اعزام می‌کنیم.

آزادی در ادامه اظهار کرد: تعداد پنج الی ۶ سیستم حیاتی ازجمله سیستم پذیرش، تعرفه و ترخیص ازکارافتاده است، بخش‌های سونوگرافی، داخلی بستری، بخش بستری اطفال، بخشی زنان و زایمان به دلیل سوختن و ازکارافتادن وسایل سرمایشی و سیستم های هر بخش قادر به پاسخگویی نیاز بیمار نمی‌باشد.

وی افزود: در واقع بیمارستان فقط توان تزریقات و اعزام بیمار به شهرستان‌های هم‌جوار را برای خدمات‌دهی دارد و با روند موجود تا چند روز دیگر بیمارستان امید مهرستان تعطیل می‌شود و خسارت مالی بیمارستان  به بیش از یک میلیارد تومان رسیده است، نوسان، اُفت ولتاژ و عدم پایداری برق، بیمارستان امید مهرستان را در وضعیت بحرانی و قـرمــز قرارداد.

پیشرفت ۹۰درصدی خط ۲ مداره مهرستان
 
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» محمد رئیسی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان بیان کرد: پروژه احداث خط دو مداره شهرستان مهرستان با پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی در حال انجام است.

وی افزود: این پروژه باهدف تأمین برق مطمئن و پایدار شهرستان مهرستان با اعتبار حدود ۶۸ میلیارد تومان در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق سیستان و بلوچستان ادامه داد: نبود راه دسترسی، کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه، دریافت مجوز از سازمان‌های متولی و گرمای حدود ۵۰ درجه منطقه از جمله چالش‌های این پروژه جهت اجرای طرح است.

وی عنوان کرد: ۴۲ کیلومتر شبکه دو مداره و حدود ۸۰۰ اصله پایه از جمله حجم عملیاتی پروژه احداث خط دو مداره شهرستان مهرستان است.

رئیسی با اشاره به صبوری و شکیبایی مردم این منطقه، تصریح کرد: ضرورت احداث پست فوق توزیع از جمله موضوعات مهم جهت تأمین برق مطمئن این منطقه است که این موضوع در حال پیگیری و انجام است.

وی با بیان اینکه نیازمند همکاری و همیاری مردم جهت تأمین برق مطمئن و پایدار شهرستان مهرستان هستیم، گفت: مشترکان این منطقه با رعایت راهکارهای ساده اما مهم استفاده از یک دستگاه سرمایشی، تنظیم دمای کولرگازی در دمای آسایش نسبت به مدیریت مصرف برق در این منطقه اقدام کنند.

میلاد قرائی مدیریت اداره برق شهرستان مهرستان طی مصاحبه‌ای که در سوم خردادماه سال جاری با خبرنگار ما داشته است، بیان کرد: مشکل اُفت ولتاژ و نوسانات برق با احداث پست ۲۶۰ کیلوولت مرتفع می‌گردد احداث آن زمان‌بر و جزو اَبَر پروژه‌ها است در این راستا جهت تغییر در اُفت و نوسانات ولتاژ برق شهرستان دو خط انتقال از پست رحمت‌آباد سیب سوران به مهرستان در حال انجام هستیم.

وی افزود: دو خط انتقال با بودجهٔ مصوب و تأمین شده ۶۰ میلیاردتومانی، طبق برنامه باید پایان سال گذشته به اتمام می‌رسید؛ اما باتوجه‌به بارش‌های مونسونی زمستانی و فرارسیدن ماه مبارک رمضان وعید فطر حرکت پروژه رو به‌کندی و در آخر به مدّت دو ونیم ماه به تعطیل شد.

 قرائی گفت: طول مسیر انتقال خطوط برق تا آخرین نطفهٔ توزیع و مصرف به بیش از ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد و این یعنی اُفت و کاهش ولتاژ برق، از طرفی سرقت شبکه در روستاها و تحمیل بار بر دیگر فازها عاملی مؤثر در این امر مهم دارد طبق پیش‌بینی تا پایان خردادماه جاری خطوط انتقال به پایان و بهره‌برداری برسد.

انتهای خبر/


  https://asrehamoon.ir/vdchkwnzi23n-6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما