تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۳۲
هدیه دولت شهید رئیسی به پهناورترین استان کشور؛

افزایش ۴ برابری راه‌های مواصلاتی در دولت سیزدهم

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: به همت دولت سیزدهم ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی به همراه چهار پل بزرگ نهراب، شیله، ماشکید و افضل‌آباد با اعتبار ۳ هزار ۳۱۰ میلیارد تومان در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل به بهره براری رسید.
افزایش ۴ برابری راه‌های مواصلاتی در دولت سیزدهم
عطاء اله اکبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: به همت دولت سیزدهم ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی به همراه چهار پل بزرگ نهراب، شیله، ماشکید و افضل‌آباد با اعتبار ۳ هزار و ۳۱۰ میلیارد تومان در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل به بهره‌براری رسید.
 
 وی افزود: سیستان و بلوچستان در بسیاری از شاخص‌های توسعه از جمله شاخص بزرگراهی جزو استان‌های محروم کشور بوده است این وضعیت طولانی‌شدن زمان سفر و به‌تبع آن افزایش هزینه و مصرف سوخت را به دنبال داشته است و از سوی دیگر باتوجه‌به تردد وسایط نقلیه به‌ویژه سنگین در محور چابهار - میلک و سایر محورهای ترانزیتی به‌صورت رفت‌وبرگشت احتمال تصادفات رخ‌به‌رخ در راه‌های این استان بالاست.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ادامه داد: دولت سیزدهم برای رفع عقب‌ماندگی‌های مزمن تاریخی استان در فاصله کمتر از سه سال فعالیت خود توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل و شبکه بزرگراهی را در دستور کار قرارداد و امروز هر ناظر منصفی که در راه‌های استان تردد کرده باشد، اذعان می‌کند که سیستان و بلوچستان تبدیل به کارگاه بزرگ راه‌سازی شده است.

وی با اشاره به هزینه احداث هر کیلومتر بزرگراه در استان را حدود ۴۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد: باتوجه‌به اینکه سیستان و بلوچستان تنها استان متصل به آب‌های آزاد از طریق بندر چابهار، تنها استان با بیش از یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی و خشکی بوده و در مسیر دو کریدور از سه کریدور در ترانزیت بزرگ جهان قرار داشته که همه این ظرفیت‌ها موقعیت مناسب و راهبردی در تجارت و ترانزیت بین‌المللی به آن داده که استفاده از این ظرفیت‌ها برای توسعه استان نیازمند تکمیل هر چه سریع‌تر شبکه بزرگراهی است تمام تلاش خود را برای تسریع در بهره‌برداری از پروژه‌های این حوزه به کار بسته‌ایم.

اکبری تأکید کرد: به‌رغم تنگناهای مالی و فشارهای اقتصادی ناشی از شرایط تحریم، در حال حاضر ۱۵۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل به‌صورت هم‌زمان در حال اجراست و حتی اجازه نداده‌ایم با وجود بدهی کلان مالی یک مورد از این پروژه‌ها تعطیل شود.
 
این مقام مسئول اذعان کرد: متوسط ساخت بزرگراه در محدوده شهرهای تحت پوشش اداره کل در دولت سیزدهم از ۱۶ کیلومتر در سنوات گذشته به بیش از ۶۵ کیلومتر ارتقا یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تصریح کرد: توسعه زیر ساخت‌ها و محرومیت‌زدایی در مناطق کمتر برخوردار باهدف استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای، توسعه مبادلات تجاری با کشورهای آسیا میانه، افغانستان و پاکستان، تسهیل و ارتقای ایمنی حمل‌ونقل کالا و مسافر از جمله برنامه‌های دولت سیزدهم بود که این مهم به بهترین نحو در سیستان و بلوچستان در توسعه بزرگراه‌ها محقق گردید.

وی ادامه داد: در حوزه شهرهای تحت پوشش اداره کل از سال ۸۴ تا سال ۱۴۰۰ تنها ۲۴۶ کیلومتر بزرگراه ساخته شده بود درحالی‌که طی سه سال اخیر از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ باهدف کمک به توسعه شتابان این خطه با رشد قابل‌توجه حدود ۲۰۰ کیلومتر بزرگراه به همراه چهار پل بزرگ احداث و به بهره‌برداری رسیده است.

اکبری اظهار کرد: همچنین به همت دولت سیزدهم نخستین ارتباط بزرگراهی بین شهرهای استان در مسیر زاهدان - نصرت‌آباد برقرار شد و تا پایان سال جاری نیز دومین شهر یعنی زابل - زاهدان به طور کامل به‌صورت بزرگراه به هم متصل خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنان در تداوم این حرکت در حال حاضر عملیات ساخت ۱۵۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل در حال انجام است که تلاش می‌شود با وجود مشکلات متعدد از جمله بدهی‌های کلان به پیمانکاران تا پایان سال حدود ۸۰ کیلومتر آن به بهره‌برداری برسد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان تشریح کرد: یکی از حوزه‌هایی که توانسته در جذب اعتبارات ملی و وزارتخانه‌ای موفق باشد، دوبانده سازی محورهای استان با اهتمام این اداره کل و با حمایت‌های مقامات استانی و ملی است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ازآنجایی‌که بندر چابهار به علت شرایط خوبی که نسبت به بندرعباس دارد و ارتباط با کشورهای اطراف یک مزیت خاص داشته و صاحبان بار و شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی حتماً از کشور چین و هند کالاهایشان را به بندر چابهار منتقل خواهند کرد تبدیل هر چه سریع‌تر راه‌های استان به بزرگراه در کنار خط ریلی این مسیر سبب ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه خواهد شد.

اکبری تصریح کرد: آماده‌سازی زیرساخت‌های حمل‌ونقل زمینی در کنار سایر مسیرهای دریایی، ریلی و هوایی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی کشورهای هم‌جوار را بیشتر برای حضور در سیستان و بلوچستان تشویق می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان به‌عنوان پهناورترین استان کشور دو اداره کل راه و شهرسازی در شمال و جنوب به مرکزیت زاهدان و ایرانشهر دارد گفت: افتتاح و بهره‌برداری از ۱۳۵ کیلومتر بزرگراه به همت دولت سیزدهم در محدوده شهرهای تحت پوشش این اداره کل در جنوب استان انجام شد.
 
انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdciw3azrt1aqv2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما