تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۱۵
 معاون امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان خبر داد:

 هدف‌گذاری ۱۰ میلیاردی تجارت ایران و پاکستان در سیستان‌وبلوچستان

 معاون امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تلاش برای افزایش دوبرابری مناسبات تجاری در کمیته مشترک بین ایالت بلوچستان پاکستان و سیستان و بلوچستان در حال اجرا است.
 هدف‌گذاری ۱۰ میلیاردی تجارت ایران و پاکستان در سیستان‌وبلوچستان
داوود شهرکی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: کشور پاکستان در طول بعد از انقلاب همیشه با ایران روابط تجاری خوبی داشته و با تغییر دولت‌ها هیچ خللی بر روابط بین دو کشور ایجاد نشده است.
 
 وی افزود: این نکته بسیار مثبت است به جهت اینکه کشور پاکستان در توسعه روابط با ایران تأکید دارد و کشور ایران را یک کشور هدف تأمین نیاز خود و کشوری مهم در مناسبات اقتصادی می‌داند.
 
 معاون امور اقتصادی استاندار تصریح کرد: تلاش ایران هم متقابلاً بر همین بوده است و سهم مناسبات استان در طی این سال‌ها افزایش ۵۰ درصدی در مبادلات تجاری با کشور پاکستان نسبت به سال ۱۴۰۱ بوده است.
 
 وی ادامه داد: نگاه کلان کشور ایران مناسبات ۱۰ میلیارددلاری است که در حال حاضر ۲/۵ میلیارد دلار مبادلات داریم؛ باید قدم‌هایی برای افزایش این مبادلات هم در داخل کشور که با سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت‌های تولیدی با نگاه صادرات گرا که با تسهیلاتی که به سرمایه‌گذاران می‌دهیم این نگاه را تقویت کنیم که تولیدات استان باید تولیداتی باشد که هدف صادرات کردن را داشته باشد.
 
 شهرکی با اشاره به اینکه بخش دیگر هم موانع است که لازم است رفع شوند، عنوان کرد: یکی از این موانع ضعیف‌بودن در زمینه زیرساخت‌های حمل‌ونقل است که درحال‌توسعه است؛ همچنین بحث ریلی است که کشور همسایه بحث ناوگان ریلی مناسبی ندارد و از آن طرف که استانداردهای ریلی پاکستان با کشور ما متفاوت است؛ در این جلسات هم تأکید بر ارتقای آن شده و حتی این آمادگی را اعلام کرده‌ایم که سرمایه‌گذاران ایرانی برای ایجاد یک بستر مناسب کمک کنند.
 
 معاون امور اقتصادی استاندار تصریح کرد: نکته بعدی ایجاد یک باوری برای دو کشور است که موانع خرد و ریز مرزی را بتوانند رفع کنند و این باور باشد که هر کیلو و یا ریال و یا دلاری که بین دو کشور مبادله می‌شود کمکی به رونق اقتصادی مردم مرزنشین کند.
 
 وی ادامه داد: این رشد درآمد و ارتقای معیشت به امنیت و توسعه استان کمک می‌کند و بسیاری از هزینه‌هایی که ما باید در انسداد مرزی به کار ببریم اگر در توانمندی مردم ایجاد کنیم قطعاً این نگرانی‌ها رفع می‌گردد.
 
 شهرکی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین وظایف این نشست‌ها هم رفع این موانع بوده خاطرنشان کرد: همان‌طور که مقامات پاکستانی هم در این نشست تأکید داشتند اجرای توافقات خیلی مهم‌تر از خود توافقات است؛ در هر جلسه به‌جای پیگیری تکرار موانع برای دو کشور فضایی ایجاد کنیم تا به بهبود آنچه که مدنظر است برسیم تا موانع رفع شود؛ و استاندار هم تأکید جدی و اصرار به روابط کشورهای همسایه دارد که هم در حوزه افغانستان و عمان در حال اجرا است و به نظر می‌رسد این باور و رویکرد ایجاد شده و باید فعالان اقتصادی برای صادرات و افزایش تولیدات برنامه‌ریزی کنند.
 
 انتهای خبر/
 
  https://asrehamoon.ir/vdch-wnzv23n-6d.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما