تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۲۹
وقتی یک پمپ‌بنزین در استان کرمان با نصب یک تابلوی ناشایست موجب تکدر خاطر شهروندان سیستان و بلوچستان شد.
تبعیض قومیتی در ارائه سوخت به مردم سیستان و بلوچستان/ کمیسیون انرژی مجلس: این تبعیض آشکار است و باید برخورد شود
 به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون»، از روز گذشته تصویری با عنوان «صف کارت‌های غیربومی به جز سیستان» نصب شده در یکی از پمپ‌های بنزین استان کرمان در فضای مجازی در حال انتشار است که باعث آزرده‌خاطر شدن مردم و اذهان عمومی استان شده است.
 
 در این تصویر گویا به همه شهروندان جمهوری اسلامی ایران سوخت ارائه می‌شود به جز مردم سیستان و بلوچستان و از دادن خدمات در پمپ‌بنزین به این مردم جلوگیری شده است؛ در واقع این تصویر نوعی بی‌احترامی به مردم سیستان و بلوچستان تلقی می‌شود.
 
 یکی از شهروندان سیستان و بلوچستان با ابراز گلایه از ممانعت سوخت‌رسانی به خودروهای بومی استان در یکی از پمپ‌بنزین‌های کرمان به خبرنگار عصرهامون گفت: این پمپ‌بنزین دیگر نه‌تنها به مسافرین سیستانی و بلوچ سوخت آزاد مسافرتی نمی‌دهند؛ بلکه کارت‌های سوختشان را نیز کدینگ کرده و مردم این استان حتی با کارت خودشان هم نمی‌توانند سوخت دریافت کنند و این موضوع بیش‌ازپیش موجب نگرانی مردم شده است.
 
 وی ادامه داد: استان کرمان در همسایگی سیستان و بلوچستان قرار دارد و بسیاری از شهروندان با هم در تعاملات هستند و این حرکت ناشایست موجب آزرده‌خاطر شدن مردم استان شده است و این یک بی‌احترامی تلقی می‌شود.
 
 این شهروند با اشاره به اینکه بسیاری می‌گویند قاچاق سوخت در این استان به دلیل هم مرز بودن با دو کشور همسایه زیاد است افزود: چطور ممکن است، یک شخص از سیستان و بلوچستان کیلومترها با سوخت ناچیز کارتش به کرمان برود و از آنجا با کارت خودش سوخت قاچاق کند و باز به استان برگردد.
 
 وی ادامه داد: این در حالی است که بسیاری از قاچاق سوخت به این استان از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر انجام می‌شود و این عمل پمپ‌بنزین کرمان منصفانه نبوده است.
 
 یکی دیگر از شهروندان با ابراز گلایه از این اقدام پمپ‌بنزین در استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: این نوع حرکت جز اینکه باعث تخریب و بی‌احترامی به مردم استان شود، چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟
 
 وی در مطالبه خود از مسئولان گفت: مسئولین باید به این موضوع توجه داشته باشند که ما مردم عادی مجبوریم با ماشین شخصی برای مثلاً یک کار اداری هزاران کیلومتر را تا تهران طی کنیم با این طرح باید نیمی از این مسیر را در استان کرمان معطل شویم، مسئولان باید در این راستا از مردم استان دفاع کنند.
 
 در همین راستا مصطفی نخعی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: اینکه یک جایگاه‌دار با صراحت چنین تابلویی زده باشد، باید حتماً مشخص و برخورد شود؛ چراکه این موضوع با توزیع عادلانه امکانات کشور که جزو اصول پذیرفته شده در کشور است و مقام معظم رهبری هم به‌ویژه در منطقه شرق و جنوب شرق بر آن تأکید داشتند، منافات دارد.
 
 وی با اشاره به اینکه این تبعیض آشکار ایجاد شده باید توسط مسئولین پیگیری شود و حتماً باید با مسببان این مسئله برخورد قاطع شود؛ افزود: مردم سیستان و بلوچستان مردمی صبور هستند و علی‌رغم همه مشکلاتشان، به وفاداری به کشور و نظام شهرت دارند و این رفتار حق و شایسته مردم شریف این استان نیست.
 
 این مسئول ادامه داد: من به‌عنوان عضو کمیسیون انرژی و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست برخورد با افراد خاطی را دارم، چراکه احساسات مردم جریحه‌دار شده و هر توجیه ای در خصوص این اقدام غیرمنطقی است.
 
وی گفت: قانون و سیاست توزیع فرآورده‌های نفتی مشخص است و جایگاه‌دار اختیار اینکه تفکیک کند که به چه کسانی سوخت بدهد را ندارد.
 
در ادامه پیگیری‌ها، حجت محمدقاسمی دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، بیان کرد: با عنایت به اخبار واصله مبنی بر نصب بنر در برخی از جایگاه‌های استان کرمان پیرامون عدم تحویل سوخت به ناوگان دارای پلاک استان موضوع به‌صورت ویژه بررسی و جهت پیگیری به مدیر شرکت نفت استان کرمان اعلام تا صحت موضوع بررسی و در صورت صحت برخورد قاطع شود.
 
  وی افزود: پس از اقدامات صورت‌گرفته بنا بر اعلام مدیر نفت کرمان باتوجه‌به اجرای طرح کدینگ در جایگاه‌های استان کرمان، جایگاه ارگ جدید بم باتوجه‌به محدودیت سیستمی ایجاد شده طرح کدینگ این اقدام را در راستای جلوگیری از تضییع وقت شهروندان سیستان و بلوچستان، انجام شده اما به دلیل شبهه ایجاد شده نسبت به جمع‌آوری بنر فوق اقدام شده است.
 
هرچند در پیگیری‌های انجام شده گفته شد که این اقدام در راستای کدینگ کارت‌های سوخت انجام شده، اما نوشتن این‌گونه موضوع، زیبنده و شایسته مردم صبور و نجیب سیستان و بلوچستان نیست.

انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcd9n0f9yt09j6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما