تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۴۹
بیماری شایع روزهای گرم تابستان؛

علائم گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید!

گرمازدگی در زمره بیمارهای شایع فصل تابستان است که بی‌توجهی و گرفتار شدن به این بیماری می‌تواند خطرناک و حتی مرگبار باشد.
علائم گرمازدگی در تابستان را جدی بگیرید!
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» این روزها شاهد افزایش بی‌سابقه دمای هوا در سیستان و بلوچستان هستیم به‌طوری‌که در بعضی از ساعات شبانه‌روز گرمای هوا به بیش از ۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.
 
  تابستان و گرمای سوزان افزایش دمای هوا که در بیشتر نقاط سیستان و بلوچستان به مرز ۵۰ درجه سانتی‌گراد رسیده است و ایستگاه‌های هواشناسی استان که نشان از شکسته‌شدن رکورد گرما نسبت به سال‌های قبل را می‌دهد.
 
  به علت گرمای بیش از حد هر ساله در تمام نقاط دنیا افراد زیادی جان خود را از دست می‌دهند و تعدادی نیز دچار بیماری‌های ناشی از گرمازدگی می‌شوند که آثار آن ممکن است سال‌ها با بیمار بماند برای همین دولت‌های برای جلوگیری از این اتفاقات برنامه‌های خاصی در برخی از ایام سال برای مردم دارند.
 
  شرایط جوی و اقلیمی سیستان و بلوچستان با افزایش شدید گرمای هوای و بالارفتن دمای بدن انسان سیستم طبیعی بدن شروع به تعریق می‌کند تا دما را پایین بیاورد؛ ولی گاهی اوقات شدت گرما آن‌چنان زیاد است که عرق‌کردن بدن کارساز نیست و افزایش ناگهانی دمای بدن انسان باعث آسیب رساندن به اندام حیاتی و سپس مرگ وی می‌شود.
 
  هوای داغ و رطوبت بالا در فصل تابستان سبب تعریق زیاد و بروز حالت گرمازدگی در افراد می‌شود که نیازمند مراقبت‌های پزشکی است، بی‌حالی، گرفتگی و انقباض‌های عضلانی، نبض سریع و ضعیف، تنفس کوتاه و سریع، افزایش دمای بدن به بیش از ۴۰ درجه، تهوع و استفراغ، سردرد، گشادی مردمک چشم، پوست رنگ‌پریده، خشک و داغ و ضربان قلب تند از علائم گرمازدگی است.
 
 چه افرادی بیشتر در معرض گرمازدگی قرار دارند
 
  قاسم سلیمانی، پزشک عمومی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: افزایش درجه حرارت بدن که در نتیجهٔ اختلال در سیستم خنک‌کنندگی بدن به علل مختلفی مانند افزایش دمای هوای محیط، مصرف برخی داروها، مصرف برخی مواد مخدر، بیماری و... پدید می‌آید سلسله‌ای از تغییرات را در بدن ایجاد می‌کند که حالاتی مانند تب و افزایش دمای بدن را به همراه دارد.
 
 وی با اشاره به اینکه گرمازدگی درجات مختلفی دارد که تعریف گرمازدگی شدید افزایش دمای هستهٔ بدن به بیش از 40 درجه است.
 
  این پزشک عمومی ادامه داد: گرمازدگی در پزشکی به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود که نوع اول آن گرمازدگی کلاسیک یا گرمازدگی بدون فعالیت است که در این نوع فرد بدون انجام فعالیت بدنی سنگین و صرفاً باتوجه‌به حضور در هوای گرم دچار گرمازدگی می‌شود، این دسته از افراد معمولاً باتوجه‌به شرایط فیزیکی بدنی، بیماری‌های زمینه‌ای طولانی‌مدت و مصرف برخی داروها زمینهٔ مستعدتری برای وقوع گرمازدگی دارند.
 
  سلیمانی تصریح کرد: برخی از مواردی که باعث افزایش احتمال بروز گرمازدگی می‌شوند عبارت‌اند از بیماری‌های قلبی - عروقی، بیماری‌های روانپزشکی و یا اعصاب، مصرف مشروبات الکلی و یا مواد مخدر مانند کوکائین، سن بالا، افرادی که به هر علتی دچار ناتوانی و نقصان در شرایط فیزیکی هستند فلج اندام‌ها، فلج مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، و کودکانی که در خودرو قرار دارند احتمال بیشتری جهت بروز گرمازدگی در این افراد وجود دارد.
 
 این پزشک ادغان کرد: اغلب در افراد جوان و بدون بیماری زمینه‌ای اتفاق می‌افتد ناشی از فعالیت بدنی بیش از حد مانند ورزش‌های سنگین در محیط‌هایی با درجه حرارت بالا و بخصوص رطوبت بالا است.
 
  وی تصریح کرد: گرمازدگی اغلب علامت بالینی اختصاصی ندارد و در بیشتر موارد به علت به‌هم‌خوردن تعادل وضعیت املاح و مایعات بدن، تغییر وضعیت ذهنی در مراحل ابتدایی گرمازدگی اغلب پرخاشگری و هر چه بر شدت و مدت گرمازدگی افزوده شود به‌تدریج سرگیجه، ضعف و بی‌حالی و در مراحل انتهایی کاهش سطح هوشیاری و حتی کما و مرگ، افت فشارخون، قرمزی صورت و بدن و طپش قلب و سایر علائم غیراختصاصی می‌تواند در فرد گرمازده دیده شود.
 
  پزشک عمومی اضافه کرد: نکتهٔ مهمی که وجود دارد این است که افراد باردار، چاق، کودکان، و افراد مسن و یا با بیماری زمینه‌ای و نیز افرادی که در رطوبت بالاتر از ۷۵ درصد زندگی می‌کنند اغلب سواحل جنوبی کشور در برابر گرمازدگی آسیب‌پذیرتر از سایرین بوده و نیازمند مراقبت هستند.
 
 وی اشاره کرد: هیچ دستورالعمل خاص و مشخصی دررابطه‌با مدیریت افراد گرمازده در صورت مواجهه وجود ندارد، اما اصول اساسی خنک‌کردن فرد گرمازده، تأمین مایعات، و دراسرع‌وقت تماس با کادر درمان جهت بررسی نیاز به مراقب بیشتر و انتقال به بیمارستان است.
 
 سلیمانی گفت: مصرف مایعات، بخصوص مایعات سرد و خنک، عدم تردد در ساعات گرم روز و در محیط‌های گرم، به‌ویژه در کودکان و سالمندان، حضور در محیط‌های خنک به‌صورت مقطعی پس از حضور در محیط گرم راهکارهای مناسبی جهت جلوگیری از گرمازدگی است.
 
  انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdccmoqs02bqe48.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما