تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۳۰
پارک رودکی زاهدان پیش از شروع کار بازنشسته می‌شود؟

کلنگی که ۲۸ سال پیش تنها زمین را سوراخ کرد

بهره‌برداری از پارک محله رودکی ۲۶ زاهدان که طی ۲۸ سال به فراموشی سپرده شده و با پیگیری‌های ساکنین آن محله تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
کلنگی که ۲۸ سال پیش تنها زمین را سوراخ کرد
به گزارش پایگاه خبری «عصرهامون» یکی از معضلاتی که شهروندان زاهدانی در این کلان‌شهر با آن روبرو هستند؛ روند کند ساخت و اجرای برخی از طرح‌های عمرانی و فضای شهری که باعث بروز مشکلاتی برای برخی از ساکنین این شهر شده است.
 
 برخی از این پروژه‌ها بالغ بر ۲۵ سال معطل اجراشدن توسط مجریان و مسئولان است طرح‌هایی که باید به زیبا شدن چهره شهر و رفاه حال شهروندان کمک کند اکنون تبدیل به معضل و عذابی برای مردم شده است.
 
 پارک محله رودکی یکی از مصادیق همان طرح‌های بر زمین‌مانده است که ۲۸ سال در انتظار همت مسئولین شهرداری است؛ محله رودکی زاهدان یک محله جدید و نوپا نیست؛ بلکه قدمت آن به حدود ۳۰ سال می‌رسد.
 
 ۲۸ سال پیش در اقدامی شایسته در اولین گام برای احداث فضای سبز و مکان بازی در زمینی با مساحت بالا که برای همین منظور جانمایی شده بود، برداشته شد و جدول‌گذاری این پارک صورت گرفت؛ اما اقدامات بعدی برای احداث فضای سبز، محل ورزش، بازی کودکان و سنگ‌فرش و غیره انجام نشد.
 
 در طول ۲۸ سال این مکان کاربری خود را از دست داد و تبدیل به مکانی برای انباشته‌شدن زباله و نخاله‌های ساختمانی شده است؛ شهروندان ساکن اطراف به‌اصطلاح پارک رودکی، در طی این سال‌ها بارها به شهرداری منطقه ۲ زاهدان و شهرداری مرکزی مراجعه کردند؛ اما انگار گوشی برای شنیدن و دغدغه و مشکل آنها وجود نداشت.
 
 پارک محله رودکی به ویرانه‌ای تبدیل شده است
 الله یار شه بخش عضو شورا یار محله رودکی که از ساکنین آن محله هم هستند، تصریح کرد: ۲۸ سال است که این پارک افتتاح شده ولی به این مکان پارک نمی‌توان گفت و تنها کاری که در این مکان صورت‌گرفته جدول‌کشی است که و بعد ادامه کار توسط مسئولین رهاشده است.
 
 وی افزود: چندین سال است که به شورای شهر نیز مراجعه می‌کنیم و نامه‌های مختلفی با مهر مسجد و گلایه مردمی به مسئولین ارسال می‌شود؛ ولی پاسخی از طرف آنها دریافت نکرده و این مکان به دلیل وجود مسجد و مدرسه و تردد افراد زیادی در این مکان به یک مکانی برای انباشته‌شدن زباله تبدیل شده است.
 
 شه بخش تصریح کرد: اگر مسئولین می‌خواهند خدمتی به مردم کنند باید زباله‌ها را از این پارک جمع‌آوری کنند و حتی ما شاهد نبود رفتگر برای جمع‌آوری زباله در محله هستیم و این بسیار معضل مهمی است.
 
 یکی از ساکنین محله رودکی تشریح کرد: در شهری و محله از زاهدان زندگی می‌کنیم که جز کلان‌شهر و محله هم جز بالاشهر حساب می‌شود و شایسته این مردم چنین شرایطی نیست که حتی از کوچک‌ترین حقی که داشتن مکانی با فضای سبز مناسب و وسایل بازی برای کودکان محله است محروم باشند.
 
وی ادامه داد: حتی به مسئولین شهرداری نیز پیشنهاد شده است که شما فضای سبز این مکان را انجام دهید و در بحث آبیاری و نگهبانی و رسیدگی به فضای سبز خود اهالی این محله اقدامات لازم را انجام می‌دهند.
 
شه بخش خاطرنشان کرد: طی پیگیری‌هایی که توسط شورای شهر انجام‌گرفته قول دادند که ظرف مدت یک سال هم بحث روشنایی و فضای سبز این پاک را انجام دهند؛ ولی کاری انجام نشده است و دراین‌خصوص به وعده خود عمل نکرده‌اند.
 
 یکی دیگر از ساکنین این محله بیان کرد: آیا مسئولین کار کارشناسی کردند که این پارک در چه موقعیتی قرار دارند و بسیاری از دانش‌آموزان در این مکان جابه‌جا می‌شوند که شرایط بسیار خوبی ندارد وبا این هزینه‌هایی که ما به شهرداری پرداخت می‌کنیم و هیچ کاری انجام نمی‌شود در واقع آب در هاون کوبیدن است.
 
 وی افزود: باید برای این پارک یک کار کارشناسی تخصصی انجام شود که پولی و مصالحی که قرار است برای بهسازی این پارک هزینه شود هدر نرود.
 
 یکی از ساکنین محله رودکی در زمینه گلایه از وضعیت این پارک که آسفالت خیلی بدی دارد، اظهار کرد: این پارک ۲۸ سال که احداث شده و جدول‌کشی صورت‌گرفته ولی از طرف مسئولین برای ادامه بهره‌برداری از این پارک اقداماتی صورت نگرفته و عملاً تبدیل به ویرانه‌ای برای انباشته‌شدن زباله‌ها تبدیل شده است.
 
 پروژه پارک محله رودکی در اولویت عمرانی شهرداری منطقه دو است
 ایوب ریگی مسئول عمرانی شهرداری منطقه ۲ زاهدان بیان کرد: شهرداری از سال گذشته پیگیر پارک محله رودکی ۲۶ شده و از همان سال گذشته بیل مکانیکی جهت تخریب آسفالت دورتادور پارک اقدام شده است؛ برخی از این نخاله‌ها را در سال ۱۴۰۲ جمع‌آوری و باقیمانده امسال جمع‌آوری‌شده است.
 
 وی افزود: اعتبار لازم برای بهسازی پارک محله رودکی در بودجه امسال قرار گرفته هم بحث بهسازی پارک، کف‌سازی، تأسیسات روشنایی و فضای سبز این پارک را در دستور کار داریم و جز اولویت‌های عمرانی قرار دارد.

تا پایان سال پروژه پارک محله رودکی ۲۶ به بهره‌برداری می‌رسد
 حسین جمشیدی معاون شهرداری منطقه ۲ در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: به مدت چند سال این مکان به‌عنوان یک پارک محله‌ای انتخاب شده باتوجه‌به اینکه این پارک بزرگ‌مقیاس است و باعث گلایه‌مندی ساکنین این محله شده و همچنین یکی از دغدغه‌های اصلی شهرداری هم اجرای همین پروژه است.
 
 وی افزود: در قدم اول تأمین مصالح عمرانی برای بهسازی شامل تهیه موزاییک، سیمان و کف‌پوش است که درخواست در سایت ستاد بارگذاری شده و در صورت برنده‌شدن پیمانکار این پروژه شروع به کار می‌کند.
 
 جمشیدی تصریح کرد: اقدامات اولیه انجام شده و زمان در خصوص شروع و اجرای این پروژه نمی‌توان مشخص کرد؛ چون هیچ پروژه عمرانی اجراشدن آن زمان مشخصی ندارد و باید ابتدا فاز اول که خریداری مصالح است و فاز دوم آن بحث لوله‌کشی آب و بعد فاز روشنایی و درخت‌کاری آن پارک انجام گیرد.
 
 وی خاطرنشان کرد: نکته اول در پروژه پارک محله رودکی تأمین اعتبار است و نکته بعدی مبلغ ریالی است که این مبلغ از طریق کارپرداز به شهرداری تزریق شود تا لوازم و مصالح موردنیاز طرح خریداری شود و به‌محض پرداخت اعتبار کار شروع می‌شود؛ این پروژه تا قبل از سال به بهره‌برداری می‌رسد.
 
 انتهای خبر/
  https://asrehamoon.ir/vdcguy9q7ak9374.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما