تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۰۲
 اردوکشی جریانات تندروی استان برای منطقه آزاد چابهار؛

توسعه سواحل مکران زیر فشار تروریست‌ها و تندروهای سیاسی

 طرح توسعه سواحل مکران یک طرح کلان و جامع جهت پیشرفت منطقه جنوب شرق و کل کشور است که موردتوجه جدی حاکمیت قرار گرفته و رهبر معظم انقلاب نیز بر این طرح تأکید داشته‌اند.
توسعه سواحل مکران زیر فشار تروریست‌ها و تندروهای سیاسی
 دانیال الیاسی در یادداشتی به پایگاه خبری «عصرهامون» نوشت؛ توجه ویژه به سواحل مکران از دیرباز باتوجه‌به ظرفیت‌های اقتصادی آن هم موردتوجه مسئولین ایران بوده و هم موردتوجه جدی کشورهای قدرتمند جهان قرار داشته است به‌گونه‌ای که چین از دیرباز هزینه‌های هنگفتی را در بندر گوادر پاکستان انجام داده است.
 
 همین مسئله باعث شده تا کشورهای غربی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از پیشرفت بندر چابهار به کار گیرند؛ حمله تروریستی چند وقت پیش گروهک‌های مزدور به چابهار و راسک نیز بنا به ادعای خود آنان در راستای جلوگیری از پیشرفت طرح توسعه سواحل مکران صورت‌گرفته بود.
 
 چیزی که واضح به نظر می‌رسد تلاش دشمن در توقف حرکت روبه‌رشد سواحل مکران به‌ویژه منطقه اقتصادی چابهار است. مرور اجمالی تحرکات رسانه‌ای و تبلیغی جریان رادیکال استان نیز پیرامون برجسته‌سازی مسائل و مدیریت‌های توسعه‌ای و اقتصادی در این ایام نشان می‌دهد که برخی از فعالین سیاسی و رسانه‌های آنان به‌ویژه پس از انتخابات به دنبال تقویت توسعه در منطقه آزاد چابهار نمی‌باشند.
 
 این جریان با انتشار و ضریب دادن شایعات به دنبال کسب جایگاه‌های مدیریتی کلان به دنبال بازگشت به قدرت و تأمین منافع یک جریان سیاسی تندرو هستند که با ایجاد تشکیک در افکار عمومی به بهانه «تغییرات مدیریتی» در پازل تضعیف توسعه سواحل مکران و مغفول سازی ظرفیت‌ها و موقعیت‌های منطقه از جنس هم‌نوایی با فعالیت‌های اخیر گروهک‌های تروریستی فعال در منطقه جنوب شرق است.
 
 بر اساس ابلاغ سیاست‌های توسعه‌ای نظام و توجه ویژه رهبر انقلاب نسبت به توسعه و پیشرفت سواحل مکران و استفاده از ظرفیت‌های عظیم داخلی در متحول کردن اقتصاد محلی و ملی و به‌کارگیری نیروهای متخصص و متعهد بومی در سپردن مسئولیت حوزه اجرایی یکی از مهم‌ترین موضوعات راهبردی و مهمی بود که در دولت سیزدهم با پیگیری‌های ویژه شهید ابراهیم رئیسی از طریق دبیرخانه شورای سواحل مکران دنبال شد.
 
 این موضوع نیز در دولت‌های گذشته به دلیل سیاست‌زدگی و ورود بی‌برنامه جریان‌های خاص مغفول مانده بود. افکار عمومی دغدغه‌مند و مطالبه‌گر که با رانت و کانون‌های فسادزا استان سیستان و بلوچستان آشنا هستند در سالیان گذشته شاهد بودند جریان تندرویی که در جنوب شرق نیز مؤسس هلدینگ‌های کلان هستند مدیریت در سازمان منطقه آزاد چابهار را محیطی تحت عنوان حیاط‌خلوت مدیران پروازی حزب سیاسی خود می‌دانستند و خسارات متعدد به حیثیت اقتصادی استان پهناور سیستان و بلوچستان وارد ساختند.
 
 آگاهان سیاسی معتقدند؛ حملات رسانه‌ای هدفمند رسانه‌ها و نشریات اقتصادی اصلاح‌طلب در چند روز گذشته به ترکیب مدیریتی سازمان منطقه آزاد چابهار پیش مقدمه‌ای برای تحت‌الشعاع قراردادن در تغییرات زودهنگام و انتصابات مطبوع جریان سیاسی خاص است؛ لازم به یادآوری است که سازوکار انتصابات در زیر مجموعه وزارت اقتصاد و امور دارایی و شورای‌عالی مناطق آزاد کشور از طریق دبیرخانه این شورا صورت می‌گیرد و باید اذهان نمود در منطقه آزاد چابهار باگذشت بحران‌های مختلف خسارت‌بار به ترکیبی فراجناحی در مدیریت و به‌کارگیری متخصصین بومی در هیئت‌مدیره رسیده است.
 
 هجمه سازی‌های کاذب اخیر به این مجموعه به نفع چه اشخاص و گروه سیاسی است که هم جهت با گروهک‌های معاند مانع از توسعه سواحل مکران می‌شوند؟
 
 بر اساس شنیده‌ها، برخی از مدیران معزول سازمان منطقه آزاد تجاری چابهار در نقش سمپات رسانه‌ای رادیکال با همراهی برخی از رسانه‌های اصلاح‌طلب تندرو پازل هجمه سازی هدفمند بر علیه ترکیب مدیریتی این مجموعه را استارت زده‌اند تا بتوانند در دوره جدید خود را احیا کنند. https://asrehamoon.ir/vdcbw9b85rhb0wp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما