تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۱۵
کارشناس مذهبی گفت: یکی از مهمترین محور جریان ساز تاریخ ایران، دفاع از ارزشهای اسلامی و مسئله حجاب توسط مردم در مسجد گوهرشاد بود که توسط مأموران رضا شاه در محکومیت و اعتراض به بی بندوباری و کشف حجاب و دفاع از عفت و حیا زنان ایرانی کشته شدند.
قیام گوهرشاد روزی برای حفظ عفاف و حجاب
سید روح‌الله سجادی‌فر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «عصرهامون» بیان کرد: یکی از مواردی که بزرگان، اهل‌بیت و قرآن بر آن تأکید دارند این است که انسان مطالعه در آثار و وقایع تاریخی داشته باشد؛ همان‌طور که در قرآن کریم خداوند با بیان قصه‌های مختلف از پیامبران اهمیت دانستن گذشته و مطالعه آن و عبرت از گذشته و برنامه‌ریزی در آینده را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
 وی افزود: لذا یکی از وقایعی که در کشور ایران درگذشته اتفاق افتاده و باید بسیاری از دانش‌آموزان، نخبه‌ها، دانشجویان، اساتید و اهل منبر باید آن را بدانند و جزء یکی از محور عظیمی جریان‌ساز و حادثه‌ساز شده و قربانی‌های زیادی نیز داشته است، اجتماع بزرگ مردم در مسجد گوهرشاد بود که بسیار زیادی از افراد متدین در حریم رضوی به شهادت رسیدند.
 
 کارشناس مذهبی تصریح کرد: با روی کار آمدن رضاخان که بعدها خود را به رضاشاه معرفی کرد؛ دولت انگلیس تدابیری اندیشید که توسط دولت دست‌نشانده خود فردی را که از نظر روحی و روانی و اعتقادی به‌شدت ضعیف بود روی کار آورد و در کشور اعمال‌نفوذ کنند و در کنار غارت منابع زیرزمینی ایران، غارت اقتصاد ایران و همچنین نیروهای انسانی مستعدی را شناسایی کردند و با وعده‌های آن‌چنان در دانشگاه‌های خود آنها را آموزش دادند و بعضی را برای خود نگه داشتند و بعضی از آنها را به‌عنوان جاسوس در دولت پهلوی دوم فرستادم تا اهداف غرب و سرویس‌های جاسوسی را دنبال کنند.
 
 وی ادامه داد: در کنار تمام ضرباتی که استکبار توسط دست‌نشانده‌ها و افراد خود در منطقه از جمله رضا پهلوی داشتند؛ برنامه‌ها و سیاست‌های فرهنگی را انجام دادند و باعث به حاشیه رفتن یک سری مباحث دینی و فرهنگی ایران شده‌اند تا فرهنگ غرب را در داخل کشور و مردم تحمیل کنند.
 
 سجادی‌فر با بیان اینکه در کنار تغییر برنامه‌های فرهنگی که هدف کلان انگلیسی‌ها بود، تصریح کرد: هدف این بود که ایران که جز یکی از مستعمره‌های بریتالیا زمان بود رسم‌ورسوم مذهبی دینی ایرانیان را هم تغییر دهند؛ مانند شایع‌ها و خرافات‌ها و حتی فرقه‌های گوناگونی را در ایران ایجاد کردند؛ از جمله وهابیت و باعث ایجاد تحریف‌های اعتقادی و تاریخی هم شده‌اند و کتاب‌های مختلفی را در تاریخ ایران و کاملاً تحریف کردند.
 
وی عنوان کرد: در سیستم اداری و سیاست اقتصادی و ایجاد رسم و رسوم‌های جدید در جامعه ایرانی و مذهبی برنامه‌های جدیدی را پیاده کردند و هر آنچه که آنها در غرب تجربه کرده بودند توسط یهود انگلیسی در ایران که مستعمره آن دوره بود، پیاده کردند.
 
 کارشناس مذهبی با بیان اینکه مسئله حجاب یکی از زیر شاخه‌های فرهنگی که خود جز شعار دینی و مذهبی اسلامی بود، افزود: در طول تاریخ که ایرانیان اسلام را پذیرفته‌اند و با ورود اهل‌بیت عصمت و طهارت و به ایران خیل عظیمی از مردم مذهب شیعه روی آوردند و از ولایت امیرالمؤمنین تبعیت کردند و اسلام برای حجاب یک‌جهت‌هایی قرار داد و لذا بزرگان و اهل‌بیت نیز سفارش‌ها بسیار زیادی به حجاب کردند.
 
وی اظهار کرد: مسئله حجاب که در تاریخ‌تمدن ایران و قبل از اسلام هم ریشه‌دار بوده و سد محکمی در برابر فسادهای اجتماعی و فحشاها در دوره‌های مختلف در تمدن و فرهنگ ایرانی و اسلامی بوده و به‌عنوان یک حریمی برای زن ایرانی و اسلامی مشخص شده است.
 
 سجادی‌فر گفت: انگلیسی‌ها با مطالعاتی که بر روی فرهنگ مردم کشور ایران داشتند و زیر بناهای هر مسئله را بررسی می‌کردند و اعتقاد داشتند که اگر حجاب را از بین ببرند مظهر عفت و حیا زن را از بین می‌برند و زمینه‌ای برای فسادهای مختلف در جامعه می‌شود.
 
 وی ادامه داد: توسط رضاشاه از ۷ دی سال ۱۳۰۷ انگلیسی‌ها اقدام به پی‌ریزی این تفکر کرده‌اند و آرام‌آرام سیاست‌ها را اعمال کردند تا ذائقه ایجاد کنند که کاملاً حجاب را از بین ببرند و جامعه ایرانی از تمدن غرب یعنی عریان غربی تبعیت کند؛ باتوجه‌به اینکه مسائل جنسی را در غرب گسترش دادند و می‌دانستند که با مسائل جنسی زن را می‌توان به بردگی گرفت و این سیاست ضد دینی و ضد ارزشی را در جامعه غرب اعمال کرده بودند و نتیجه گرفته بودند و لذا در ایران برای تضعیف‌کردن جایگاه زن نیز انجام دادند.
 
 کارشناس مذهبی با بیان اینکه هدف کلان انگلیسی‌ها این بود که به وسیله‌ای ازبین‌بردن مسئله حجاب یعنی ضربه‌زدن به جایگاه و حریم زن کم‌کم جایگاهی در جامعه ایجاد کنند که مثل غرب و بی‌بندوباری و فساد و ارتباط نامشروع رشد کند، بیان کرد: این را به‌عنوان یک فرهنگ در جامعه اعمال کنند و زیر ساختی برای آن جامعه ایجاد شود که جامعه به سمت بی‌بندوباری رود و مافیای شرکت‌های تولیدکننده شراب رشد و چرخه اقتصاد این شرکت‌ها هم بچرخد.
 
وی خاطرنشان کرد: با تغییر ذائقه فرهنگی مردم ایران از سمت ارزش به سمت بی‌بندوباری و بی‌ارزش‌ها فساد رخ می‌دهد و اقتصاد دلار هم می‌چرخد و این یعنی انگلیسی‌ها کاملاً نگاه اقتصادی دارند و در کنار آن مسئله پوشاک غرب، سینمای غرب و غذای حرام غرب رشد می‌کند و از طرفی هم مسائل بهداشتی و بیماری‌هایی برای مردم ایجاد شود و برای رفع این بیماری‌ها آنها دارو تولید کنند و مسئله مد و مدگرایی و کمپانی مد و پوشاک در دنیا فعال شود.
 
 سجادی‌فر افزود: لذا نگاهی اقتصادی، فرهنگی و کاملاً امنیتی در این مسئله داشتند و این کارها را توسط رضاشاه که نگاه غربی و جریان یهود هم بر آن نفوذ داشت، انجام دادند؛ بهترین بستر برای اینکه جامعه ایران را به جامعه مصرف‌گرا و دور از ارزش‌های دینی و به کالای مصرفی تبدیل شود؛ انجام دادند.
 
 وی اذعان کرد: مطمئناً این جامعه درگیر فساد و بی‌هویتی می‌شود و رشد نخبه‌پروری و دینی ندارد و زمینه را برای چپاول معادن این جامعه ایجاد می‌کند و این ظرفیت در خاندان پهلوی به وجود آمده تا این گروه افراد را سرکار آوردند و توسط این‌ها مسائل مختلف مدنظر خود را در جامعه اعمال کنند.
 
 سجادی‌فر تصریح کرد: در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۳۰۷ در مجلس شورای ملی تحت عنوان اینکه باید لباس‌های متحدالشکلی آرام‌آرام در بین اقشار مختلف جامعه مانند دانش‌آموزان، اساتید و بازاریان و غیره مد شود اعلام شد و کم‌کم ورود افراد بیگانه به خاندان دربار پهلوی بی‌بندوباری و ترویج مدگرایی وضعیت پارتی و رقص در جامعه شروع شد و در سال ۱۳۱۴ در عید نوروزی وزیر معارف آن زمان در شیراز جشنی را برپا می‌کند و گروهی از دختران نیمه‌برهنه را روی صحنه می‌آورد و شروع به آهنگ و رقص می‌کنند و در نتیجه بسیاری از مردم شیراز به نشانه اعتراض مجلس را ترک کردند.
 
 وی ادامه داد: گروهی از متدینین و بازاری‌های شیراز در مسجد وکیل جمع به نشانه اعتراض جمع شده بودند و در کنار متحدالشکل لباس‌ها دستور تغییر کلاه پهلوی به کلاه شاپور یا بین‌المللی هم داده شد و به همه استانداری‌ها از جمله استاندار خراسان دستور و ابلاغ شد که خانم‌ها با پوشش مخصوص خود به‌خصوص چادر درملأعام ظاهر نشوند اگر زنی در جامعه با چادر ظاهر می‌شد آجان‌ها و مأمورین دستور به کشیدن چادر از سر آنها را داشتند.
 
 کارشناس مذهبی تشریح کرد: این مسئله اعتراض بسیاری از متدینین و روحانیون را ایجاد کرد وقتی استاندار وقت خراسان آقای پاکروان که بسیار شاه‌پرست بود این ابلاغ به دست آن رسید به‌سرعت به این دستور جامه عمل پوشاند و دستورات لازم را به شهربانی‌ها و ادارات مربوط برای اجرای این طرح داد و از طرفی بسیاری از افراد می‌دانستند که اجرای این مسئله در مشهد به دلیل جامعه متدین و علمای بسیار مشکل است.
 
 وی ادامه داد: لذا مردم مشهد و جامع متدینین، علما و بزرگان پیگیری مسئله بودند و جلسه‌ای برپا کردند و تصمیم بر آن شد که عالم بزرگ حضرت آیت‌الله سید حسین قومی اصفهانی که از علمای بزرگ و مراجع تقلید آن زمان بود به نمایندگی از روحانیون با رضاخان دیدار داشته باشد تا این مسئله و حذف آن را مطرح کند و نرسیده به رضاخان این عالم دستگیر شد و مایه اعتراض مردم شد.
 
 سجادی‌فر با بیان اینکه سه نکته مهم نتیجه اعتراض مردم در آن زمان گردید، عنوان کرد: نکته اول مسئله متحدالشکل شدن لباس‌ها به سبک غربی بود؛ نکته دوم مسئله حجاب و حذف چادر از سر زنان ایرانی و سوم دستگیری آیت‌الله قمی که از متدینین بزرگ بود که باعث اعتراض مردم در مکان‌های مذهبی از جمله مسجد گوهرشاد شد.
 
 وی خاطرنشان کرد: هسته مرکزیت تجمع مردم مشهد و حتی اطراف مشهد در مسجد گوهرشاد در حرم امام رضا بود؛ از جمله کسانی که خود را به مشهد رساندند تا کمک به این جریان کنند عارف صالح به نام محمدتقی بهلول گنابادی بود که درحالی‌که خود تحت تعقیب و همیشه از شهری به شهر دیگر می‌رفت؛ وقتی از گرفتاری مرجع تقلید آیت‌الله قمی در اعتراض به مسئله متحدالشکل شدن لباس‌ها و برداشتن حجاب مطلع شد، در روز ۱۸ تیرماه توسط مأمورین در حرم رضوی دستگیر شد و با اعتراض مردم بهلول آزاد شد.
 
کارشناس مذهبی اذعان کرد: مأمورین اطراف حرم را محاصره کردند تا مانع ورود مردم به حرم شوند و از طرفی مردم و جامعه روحانیون که شامل ۱۵۰ نفر از ریش‌سفیدان روحانیان بود نامه‌ای به نشانه اعتراض به مسئله حجاب به دست پاکروان استاندار وقت خراسان داده‌اند تا موارد اعتراض آنها را به شاه برساند؛ ولی استاندار خیانت کرد و نامه اعتراض را به شاه نرساند و مردم کم‌کم به نشانه اعتراض در مساجد و حرم رضوی اضافه می‌شدند.
 
 وی افزود: در روز شنبه ۲۱ تیرماه ۱۳۱۴ مصادف با ۱۱ ربیع‌الثانی ۱۳۵۴ هجری قمری یک نامه محرمانه از سمت تشکیلات کل نظمیه مملکتی به نظمیه مشهد ارسال شد که همه مردمی که در حرم و در اطراف حرم مشکوک هستند، دستگیر شوند.
 
 سجادی‌فر خاطرنشان کرد: ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در اطراف مسجد گوهرشاد حضور داشته و مأمورین اجازه استفاده از سلاح گرم را نداشتند که متأسفانه نیمه‌شب مردم برای فرار از دست مأمورین درب‌های مسجد گوهرشاد را شکستند؛ ولی این مردم بی‌سلاح و بی‌گناه توسط مأموران رضاشاه گلوله‌باران شدند و در عرض چند ساعت کشتار فجیع و بی‌رحمانه‌ای در طول تاریخ ایران انجام شد و حرمت حرم امام رضا نیز شکسته شد.
 
 وی ادامه داد: این‌گونه قیام مردم مسجد گوهرشاد در تاریخ ثبت شد و گروهی که خود را از ترس به مردن در بین مردگان زده بودند توسط کامیون‌هایی مأمورین رضاشاه زنده‌به‌گور شدند و حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر از مردم که در صحن گوهرشاد به دلیل اینکه پای مبانی دینی ایستادگی کردند توسط رژیم دست‌نشانده انگلیس یعنی پهلوی کشته شده‌اند و حریم رضوی هم شکسته شد.
 
 سجادی‌فر خاطرنشان کرد: این شهدا به جرم دفاع از دستگیری مرجع تقلید، دفاع از ایران، دفاع از چادر و حجاب و عفاف کشته شده‌اند؛ خداوند به همه توفیق دهد که ادامه‌دهنده راه حق، حقیقت و علمای بزرگ باشیم و ایران به این عظمت رسیده است؛ هر حکومتی که با ارزش‌های الهی در جنگ باشد محکوم به نابودی است و مردم ایران در برابر ازبین‌بردن عفت و حجاب ایستادگی کردند و شهدای زیادی را تقدیم این نظام کردند.
 
 انتهای خبر/ https://asrehamoon.ir/vdcfc1dyvw6dvca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما