تاریخ انتشار :يکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۵
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم از صبح امروز(یکشنبه)‌آغاز شده و هم‌اکنون در حال برگزاری است.
لاریجانی:‌ رئیس‌جمهور درباره پخش زنده جلسه رای اعتماد با من صحبتی نکرده است
به گزارش عصر هامون،جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی پیش به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

دولت و وزارت کشور به حادثه سراوان رسیدگی کنند

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز ضمن محکومیت حادثه اخیر سراوان گفت: روز گذشته مطلع شدیم که ۱۴ نفر از مرزبانان کشورمان مظلومانه توسط اشرار در منطقه سراوان به هلاکت رسیدند.

وی افزود: لازم است دولت محترم، وزارت کشور با دقت کافی به این موضوع رسیدگی کنند.

رئیس مجلس تاکید کرد: همچنین کمیسیون امنیت مجلس وظیفه دارد به این مسئله رسیدگی کند و گزارش را ارائه کند.

رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شد

** حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور به‌منظور دفاع از وزرای پیشنهادی ورزش، علوم و آموزش و پرورش دقایقی پیش وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و چند تن از وزرا، دکتر روحانی را در این جلسه همراهی می‌کنند.

در ابتدای اظهاراتش در دفاع از وزرای ورزش، علوم و آموزش و پرورش گفت: گرچه دوست داشتم جلسه رای اعتماد در محضر نمایندگان در همان جلسه اول به اتمام می‌رسید و دولت می‌توانست با توان بیشتری در بخش فرهنگی نیز فعالیت خود را آغاز کند اما به هر حال این حق نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است که نسبت به وزرای معرفی شده برمبنای تحقیقاتشان و برمبنای بررسی‌هایشان نظر نهایی را اعلام کنند.

وی ادامه داد: امروز هم امیدوارم آخرین روزی باشد که برای رای اعتماد در خدمت شما هستیم البته به هر مناسبتی حضور در مجلس شورای اسلامی زیارت نمایندگان مردم و استفاده از نظراتشان برای دولت و رئیس‌جمهور مغتنم است.

دکتر روحانی ادامه داد:‌ این دولت در شرایطی مسئولیت را بردوش گرفته است که کشور از لحاظ اقتصادی،اجتماعی، فرهنگی و سیاست خارجی و داخلی در شرایط وی‍ژه‌ای به سر می‌برد.

وی اظهار داشت: بنابراین به دلایل شرایط ویژه کشور دولت هرگز به حاشیه پردازی وقت خود را مشغول نکرده و نخواهد کرد، شما می‌بینید دولت در صرف وقت در برابرمنتقدین و یا حتی برخی از مخالفین منصفانه برخورد می‌کند.

دکتر روحانی گفت:‌ دولت نمی‌خواهد در این شرایط کشور وظایف اصلی خود را فراموش کند، این دولت آن چنان برای استفاده از فرصت مُصر بود که برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در همان روز تحلیف لیست نمایندگان پیشنهادی را تقدیم مجلس شورای اسلامی نمود. بنابراین ما ازنمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می‌خواهیم که سیاست دولت را در زمینه عدم حاشیه پردازی حمایت نمایند.

وی گفت‌: من در این جا در ابتدای عرایضم لازم می‌دانم از سه وزیر پیشنهادی محترم که نتوانستند رای کافی اعتماد را جلب کنند یعنی آقای دکتر نجفی، دکتر میلی منفرد و آقای مهندسی سلطانی فر که هر سه از مدیران شایسته و لایق این نظام هستند و در آغاز کار دولت دست همکاری دولت را فشردند صمیمانه تشکرکنم و برای آن‌ها در هر جایی که مشغول خدمت هستند از خداوند مزید توفیقاتشان را خواستار باشم.

دکتر روحانی افزود:‌ به ویژه می‌خواهم از آقای دکتر توفیقی که در مدت حدود دو ماه گذشته سرپرستی وزارت علوم را بردوش گرفته‌اند و در این مدت سیاست دولت را اجرا کردند و اکنون که موقع معرفی وزیران بود به دلایل مصلحت بسیار نجیبانه و عالمانه همان طور که انتظار از مدیران شایسته و لایقی چون ایشان است برخورد کردند.

وی تصریح کرد: دولت از راه خود و خط خود ذره‌ای عقب نشینی نخواهد کرد، دولت برمبنای آرای مردم موظف به طی مسیری است که مردم با رایشان در ۲۴خرداد برای دولت مشخص کردند، ممکن است بنا به دلایلی مجری سیاست تغییرکند اما راه همان راه است.

دکتر روحانی بیان داشت: دولت اقدامات دکتر توفیقی را در مدت سرپرستی اش تایید می کند، او فردی خلیق، عالم، اندیشمند، معتدل، کوشاست، اما ما در یک شرایطی هستیم که نیاز به وحدت ملی داریم، اجماع و وحدت ملی برای این دولت اصل است، این دولت نمی‌خواهد دولت ۱۸، ۱۹ میلیون نفرجمعیت باشد این دولت، دولت هفتاد و پنج میلیون جمعیت است. این دولت تعلق به جناح، حزب، تشکل یا قبلیه‌ای ندارد و متعلق به همه مردم ایران است و هیچ گاه در پی تقابل و مقابله با هیچ جناح و حزب و تشکلی نبوده و نخواهد بود.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: شرایط کشور شرایطی است که ما نیاز به وحدت و همدلی داریم به ویژه همدلی و وحدت بین نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و دولت خدمتگذار. ما باید دست به دست هم بدهیم و این راه را به پیش ببریم، من به صراحت در محضر مردم ایران اعلام می‌کنم دولت بدون حمایت مجلس در مسیر و راه و اهدافش موفق نخواهد بود ، باید به جهان اعلام کنیم ما حاکمیت واحد هستیم، دولت منتخب مردم و نمایندگان محترم منتخب مردم و همه معتقد به قانون اساسی به منافع ملی به مصالح ملی و مجری تدابیر راهبری خواهیم بود.

وی افزود: من تاکید می‌کنم بر این نکته که همه باید تلاش کنیم نظرات و تدابیر رهبر معظم انقلاب را عملیاتی و اجرایی کنیم، تکرار شعار نکنیم، مداوم نگوییم که رهبری چنین فرموده است چنین فرموده است ، رهبری با بیانی روشن نظراتش را بیان فرموده‌اند و بیان می‌فرمایند این ما هستیم که باید برنامه‌های اجرایی آن تدابیر را تهیه کنیم و اجرا کنیم و عمل کنیم. بی تردید در چنین شرایطی ما با وحدت و اتحاد و یگانگی و انسجام به خوبی از شرایط سخت امروز عبور خواهیم کرد.

رئیس قوه مجریه ادامه داد:‌ ما در شرایط خاصی امروز در پای میز مذاکره با دیگران نشسته ایم که باید از حقوق ملی مان از منافع ملی مان از اهداف ملی مان به خوبی با منطق استدلال و با استفاده از هنر دیپلماسی دفاع کنیم، در چنین شرایطی ما نیازمند به حمایت همه مردم و همه نمایندگان محترم هستیم این بدان معنا نیست که کسی بر دولت نقد نکند که ما همواره نقد عالمانه ، نقد دلسوزانه نقدی که بتواند تصحیح کننده راه باشد با همه وجود از آن در چارچوب اخلاق در چارچوب ادب در چارچوب قواعد بازی سیاسی استقبال می‌کنیم.

وی اضافه کرد: اما در عین حال همه مردم ما شرایط خاص این زمان را مد نظر قرار می‌دهند برخلاف آن چه که برخی می‌گویند این دولت اولویتش اقتصاد و سیاست خارجی تنها نیست اگر دولت در کوتاه مدت به دلایل خاص به سامان معیشت مردم و حل معضلات اقتصادی بیشتر توجه می‌کند و در سیاست خارجی برای بازکردن راههای تعامل سازنده تلاش می‌کند برای میان مدت و بلند مدت می‌داند که فرهنگ مهمترین بخشی است که باید همه مجریان به آن توجه کنند.

رئیس جمهور گفت:‌ ناوگان فرهنگی دولت یعنی سه وزیری که امروز برای کسب رای اعتماد به خانه ملت آمده‌اند و وزیر فرهنگ و ارشاد و سایر مسئولانی که به فرهنگ مربوط می‌شوند، می‌دانند که بار رسالت سنگینی را در این مقطع بر دوش دارند مخصوصا سه وزیری که امروز در خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هستند یعنی سرنوشت میلیون‌ها جوان و نوجوان با فعالیت این سه وزارتخانه رقم زده می‌شود.

دکتر روحانی بیان داشت: افرادی برای این وزارتخانه معرفی شده‌اند، با مشورت‌های فراوان از دیدگاه دولت که معیارش پایبندی به موازین دین و قانون اخلاق و مهارت حرفه ای بوده و سوابقشان و مدیریتشان و توانمندی شان و اعتقادشان به قانون اساسی و اجرای برنامه و قانون به عنوان اصل و اساس بوده است انتخاب شده‌‌اند، نسبت به این سه وزیر نیز همین معیارها مد نظر ما بوده ما برای آموزش عالی در این کشور با توجه به حساسیت امر دانشگاه ها و امروز حضور حدود ۴.۵ میلیون دانشجو در دانشگاه‌های کشور و رسالت سنگینی که این دانشگاه امروز باید برعهده داشته باشد، دانشگاهی که باید دانشگاه باشد یعنی محل دانشمندان یعنی محل دانش آموزان و دانشجویان و دانش پژوهان، دانشگاه یعنی جمع فرهیختگان امروز جامعه یعنی اساتید و جمع فرهیختگان فردای جامعه یعنی دانشجویان عزیز.

وی ادامه داد: دانشگاه باید بار مدیریت فردای کشور را بردوش خود احساس کند ما به دنبال وزیری بودیم که در مرحله اول کیفیت آموزشی دانشگاه‌ها را ارتقا بخشد یعنی توسعه انسانی یعنی توسعه علوم و دانش، برای این کار ما باید آن چنان از لحاظ علمی توانمند باشیم که بتوانیم با کشورهای پیشرفت علمی رقابت کنیم. ما به دنبال وزیری بودیم که در این امر اعتقاد داشته باشد که دانشگاه، دانشگاه است، دانشگاه، باشگاه نیست، دانشگاه دارالتادیب نیست، دانشگاه محل فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی نیست، دانشگاه و دانشجویان به عنوان ابزار قدرت‌های سیاسی نیستند، دانشجویان در کنار تحصیل علم ومهارت‌های لازم باید عمیقا مسائل سیاسی و مسائل اجتماعی جامعه خود را به خوبی درک و لمس کنند و آن را به بحث بگذارند، اما محیط دانشگاه، محیط تقابل گروه‌ها و جناح‌های سیاسی نیست دانشگاه باید از آزادی‌های آکادمیک برخوردار باشد، در دانشگاه باید آزادی بیان و استدلال حاکم باشد گرچه این آزادی بیان برای همه جامعه است اما در محیط علم و دانش و تحقیق نیاز به محیطی آرام تر و آزادتر داریم.

وی ادامه داد:‌ باید دبتوانیم به تعبیر مقام معظم رهبری کرسی‌های آزاد اندیشی را تشکیل دهیم ما باید قدرت تحمل را برای شنیدن افکار دیگران نظرات دیگران به وجود بیاوریم ما می‌خواهیم میراث دار شخصیت هایی هم چون شهید مطهری باشیم که فرمود "دوست دارم حتی یک مارکسیست هم به او کرسی دانشگاهی واگذار شود بیاید حرف بزند سخن بگوید و ما به او پاسخ بدهیم" ما تحمل شهید مطهری ها را نیاز داریم ما تحمل شهید بهشتی‌ها را نیاز داریم. آستانه تحمل را پایین نیاوریم به خاطر یک کلام، یک جمله یک حرکت کوچک خود را آماده برای ایجاد تشنج و برخورد نکنیم.

دکتر روحانی اظهار داشت:‌ دانشگاه‌های ما باید دانشگاه‌های الگو باشد، ما می‌خواهیم شاهد استقلال دانشگاه‌ها باشیم استقلال به این مفهوم که دانشگاه ها ما به رشدی رسیده اند که بتوانند اکثریت قریب به اتفاق مسائل خودشان را در چارچوب قانون خودشان حل کنند، هر مقدار تمرکزگرایی‌ها کمتر باشد و هر مقدار مدیریت را به خود دانشگاه و اساتید واگذار کنیم بدانیم این استقلال به نفع پیشرفت دانشگاه ها خواهد بود، ما دنبال مراکز آموزش عالی هستیم که این مراکز با دنیا در تعامل باشد بدانیم پیشرفت علمی در انزوا حاصل نمی‌شود.

رئیس قوه مجریه بیان داشت:‌ پیشرفت علمی در سایه تعامل با جهان علم و دانش در سراسر دنیاست، ما پیرو همان پیامبری هستیم که به پیروان خود توصیه کرد در دورترین نقاطی که کمترین اشتراک فرهنگی با شما دارند برای علم، رنج سفر را برخود هموار کنید، چینی که هم از لحاظ جغرافیایی هم از لحاظ فرهنگی این همه فاصله داشت علم آنچنان برای یک مسلمان باید جاذبه داشته باشد که بتواند در محیطی که حتی اشتراک فرهنگی زیادی نیست و فاصله جغرافیایی زیادی وجود دارد علم و دانش کسب شود، من در زمینه دانشگاه و آموزش عالی سخن فراوان دارم که در حوصله امروز این جلسه نیست به دلیل این که هم فرصت من محدود است و هم حوصله شما محدودتر.

وی اضافه کرد:‌ بنابراین من به طور خلاصه بر این نکته تاکید می‌کنم که ما نیازمند به دانشگاهی هستیم که جزیره جداگانه از جامعه ما نباشد ، دانشگاهی که بتواند مهارت های لازم را به دانشجو بیاموزد و پس از دوران دانشگاه بتواند به جامعه خدمت‌رسانی کند، دانشگاه باید به صنعت دانشگاه باید به تولید ، به بازار ، به جامعه، به بازار کار متصل شود و چنین وزارتخانه ای که می‌خواهد این تحولات را در دانشگاه به عهده گیرد نیاز دارد به انسان فرهیخته‌ای که هم اهل علم باشد و هم اهل حلم باشد.

رئیس جمهور بیان داشت:‌ آقای دکتر فرجی دانا دارای این شایستگی ها هست که بتواند این تحول را در دانشگاه پیگیری کند در اولین لیستی که این دولت برای وزارت علوم آماده کرده بود در میان اسامی اسم آقای دکتر فرجی دانا هم بود منتهی در آن مقطع ایشان به دلیل اشتغالاتشان نمی‌توانستند مسئولیت را بردوش بگیرند ، آقای دکتر فرجی دانا در یک محیط مذهبی مثل قم پرورش یافته در دانشگاه های معتبر داخلی و خارجی درس آموخته و مدیریت‌های محیط‌های علمی و آموزشی را در مراحل مختلف از دانشگده تا دانشگاهی مثل دانشگاه تهران برعهده گرفته است، برخی از دوران زندگی ‌اش در خدمت به سپاه پاسداران و دفاع مقدس سپری شده، فردی که وقتی ما برای آینده دانشگاه با هم صحبت کردیم من احساس کردم همه جا همنظر وهم فکر هستیم و برنامه دولت را به خوبی پذیرفته است و توان اجرای آن را دارد و به خاطر ادب و اخلاق و صبوری و حلمش می‌تواند وزیری باشد که ما شاهد دانشگاهی عالم تر ، آرام تر و آزادتر در ماههای آینده باشیم و چنین دانشگاهی است که می‌تواند مدیران لایق آینده را تحویل جامعه دهد.

وی ادامه داد:‌ در زمینه آموزش و پرورش ما نیاز به تحول داریم ما نیاز داریم که از مدارسی که حافظه محور هستند به سمت یادگیری محور استدلال محور حرکت کنیم ما نیاز به مدارسی داریم که در بسیاری از مواد درسی خلاقیت دانش اموزان را افزایش دهد.

دکتر روحانی بیان داشت:‌ ما نیاز به مدارسی داریم که در کنار علوم طبیعی به علوم انسانی و اجتماعی نیز به اندازه کافی اهمیت داده شود ما نیاز به مدارسی داریم که بتوانند نوجوان‌های ما را در آغاز تحصیل به وظایف اجتماعی و به اختیارات مدنی آن‌ها را آشنا بسازند.

وی افزود:‌ بحث اختیار، تکلیف و وظیفه از کلاس‌های اولیه مدارس باید برای دانش آموزان ما تبیین شود مدارس ما باید دانش آموزان را از شفاهی محور بودن به کتبی محور بودن هدایت کنند به این دلیل من روز اول مهر ماه توصیه کردم که زنگ مطالعه در مدارس ایجاد شود پیشنهاد کردم درس انشا احیا شود، پیشنهاد کردم دانش آموز ما بتواند آن چه در دل دارد توان داشته باشد بر روی کاغذ بیاورد، ما نیاز داریم از دوران دبستان دانش آموزان ما را به مباحثه و گفتگو عادت دهیم و برای این باید برنامه ریزی کنیم باید دبستان و مدارس ما با تحولات و فناوری‌های جدید از دوران دبستان آشنا شوند در کشورهای پیشرفته استفاده از فضای مجازی و اینترنت از دبستان آغاز می‌شود ما ضمن تقویت هویت اسلامی ایرانی در سراسر کشور باید به فرهنگ های قومی احترام بگذاریم ما باید به خرده فرهنگ‌ها احترام کنیم ما باید اصل ۱۵ قانون اساسی را اجرایی و عملیاتی کنیم.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: این کار از دبستان می‌تواند آغاز و شروع شود ودر مراحل مختلف تا پایان دوره متوسطه به انحای مختلف ادامه یابد ما نیازمند تحول در اموزش و پرورش داریم باید بار آموزش و پرورش بین دوش دولت، مردم و نهادهای دیگر تقسیم شود تا بتوانیم محیطی بهتر، شرایطی بهتر رقابتی تر در محیط آموزش و پرورش شاهد باشیم.

وی ادامه داد:‌ برای این تحول آقای دکتر فانی شخصیتی است که می‌توانند این بار مسئولیت را بردوش گیرند ایشان جز سابقون هستند در طول مدت سی سال ایشان در مسئله آموزش و پرورش فعال و صاحبنظر بودند ایشان همه مراحل اداری را از معاونت یک اداره در تهران تا مسئولیت آموزش و پرورش یک استان در استان کردستان در یک شرایط حساس و تا مراحل مختلف تجربیات لازم مدیریت را دارند دانش کافی را دارند تحصیلاتشان را در دانشگاه‌های معتبر سپری کردند برای ساماندهی نیروی انسانی هم تخصص علمی د ارند و هم تجربه عملی دارند.

دکتر روحانی اظهار داشت:‌ از روزی که ایشان به عنوان سرپرست این وزارتخانه برگزیده شدند بازخوردها در میان همه آن‌هایی که سابقه در آموزش و پرورش داشتند بازخوردی مثبت بود امیدواریم این راه سخت یعنی عالم پروری تسکیه نمودن و مهارت آموزی نوجوان‌های ما و جوان‌های ما به دست این وزارتخانه و با مدیریت اقای دکتر فانی بهتر از گذشته ادامه یابد.

وی افزود:‌ و اما ورزش و جوانان که شامل همه جامعه ۷۵ میلیونی است؛ آن جا که از ورزش همگانی حرف می‌زنیم که برای ما بسیار مهم است آن جا که از عدالت در امکانات ورزشی حرف میزنیم آن جا که بحث فضای ورزشی را برای جامعه مطرح می‌کنیم و آن جا که باید عقب ماندگی‌های گذشته در مورد ورزش بانوان را جبران کنیم و آن جا که ورزش را به عنوان یکی از پایه‌های اصلی سلامت مردم می‌دانیم و هم چنین ورزش می‌تواند برای ما نشاط آفرین باشد ورزش می‌تواند به بهترین شکل اوقات فراغت جوانان ما را پر کند.

دکتر روحانی اضافه کرد:‌ ورزش می‌تواند در کار جمعی به جامعه مهارت دهد، ورزش می‌تواند رقابت‌های سالم اجتماعی را به وجود آورد و ورزش می‌تواند غرور ملی را بیافریند آن جا که بحث ورزش قهرمانی است ورزش می‌تواند بخشی از تعامل سازنده با جهان باشد در دیپلماسی عمومی دیپلماسی ورزش همواره کارآیی خود را نشان داده است کما اینکه دیپلماسی علمی نیز در مقاطع مختلف همواره برای دیپلماسی کارآمد بوده است ورزش همگانی قهرمانی و حرفه‌ای باید توسط فردی اداره شود که با نظر علمی به این مسئله نگاه کند.

رئیس جمهور گفت:‌ مخصوصا که در کنار ورزش موضوع جوانان نیز مطرح است امور جوانان به معنای مهارت‌های اجتماعی ، تلاش برای اشتغال ، بحث ازدواج جوانان، پرکردن ساعات فراغت آن‌ها، نشاط جوانان، رقابت‌های سیاسی و اجتماعی جوانان، مشارکت جوانان در مسائل سیاسی و اجتماعی و دهها و صدها مسئله‌ای که به نسل جوان مربوط می‌شود، برای این مسئولیت آقای دکتر صالحی امیری برای این مدیریت برگزیده و به مجلس معرفی شد اگر من تعبیر کنم ایشان فردی جامعه شناس و به مسائل اجتماعی جوانان و ورزش با همان دید آسیب شناسی که تخصص ایشان است می‌نگرد سخنی به گزاف گفته نشده است از آن وقتی که ایشان معاون وزیر بودند و با شورای عالی امنیت ملی همکاری داشتند تا زمانی که خود در شورای عالی امنیت ملی یکی از معاونت‌ها را به عهده گرفته‌اند و تا زمانی که در مرکز تحق
انتهای پیام/۵۰۸۲ https://www.asrehamoon.ir/vdcce4q0.2bq1i8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما