تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۹
بر اثر بارندگی های اخیر در سیستان و بلوچستان بزرگترین قارچ کوهی به وزن 2 کیلوگرم به صورت خودرو در کوه بیرک سراوان پرورش یافت.
بزرگترین قارچ ایران در سراوان روئید
بزرگترین قارچ ایران در سراوان روئید
به گزارش عصر هامون،رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان‌های سراوان در گفت و گو با شستون، اظهار داشت:رشد بی سابقه انواع قارچ سفید غذایی کوهستانی در منطقه حفاظت شده بیرک شهرستان های سراوان، سیب و سوران و مهرستان باعث شگفتی اهالی بومی منطقه شد.
وی به نادر بودن این پدیده در دهه گذشته اشاره کرد و گفت:پیش از این، بزرگترین قارچ کوهی در یکی از شهرهای لرستان با وزن یک کیلو و ۸۰۰ گرم رشد کرده بود که امسال در منطقه سراوان شاهد قارچهایی با وزن حدود ۲ کیلو و حتی بالاتر از آن بوده ایم.
دهقان با اشاره به خوراکی بودن این گیاه، رشد این نوع قارچ را در سالهای پرآبی عنوان کرد و افزود: در اصطلاح محلی به آن "چَلـغتوک" می گویند و فقط در ارتفاعات بالای 2 هزار متر منطقه پیدا می شود.
وی با بیان اینکه منطقه کوه بیرک عاری از هر نوع قارچ سمی است، افزود: امسال عشایر و دامداران منطقه برای اولین بار شاهد رویش این نوع قارچ بودند و بارندگی های خوب امسال در جنوب استان سیستان و بلوچستان باعث رشد گیاهان در مراتع استان شده است بطورئیکه پوشش گیاهان در مناطق استانی رشد صد درصدی داشته است.
وی یکی از گیاهان مراتع استان را این گونه از قارچ بیابانی معرفی کرد و ادامه داد: این گونه گیاهی از دیر ایام به علت کمبود بارندگی در استان رشد نمی کرده است اما امسال شاهد رشد آن در مراتع شهرستان های اصلی رشد آن، منطقه کوهستانی جنگلی حفاظت شده بیرک در شهرستان های سیب و سوران و مهرستان می باشیم.
دهقان تصریح کرد:این قارچ‌ها با رنگ سفید و در زمین‌های بکر رشد کرده و مورد استفاده غذایی و دارویی داشته و دارای طعمی لذیذ است.
به گزارش شستون؛در بهار امسال فروش قارچ کوهستانی صرفه اقتصادی مناسبی برای عشایر منطقه داشته است.
انتهای پیام/ https://www.asrehamoon.ir/vdcc4xqp.2bqi48laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

چقدر باحاله حال میده تو فست فود سوخاریش کنن
سعید
با سلام کوه بیرک مربوط بهع مهرستان می باشد و در حوزه سرزمینی مهرستان هست این مسئولان از روی غرض ورزی و کینه کوه بیرک رو به سوران و سراوان نسبت می دهند . کوه بیرک از شهرستان مهرستان فقط دو کیلومتر فاصله داره اما از سوران 70 کیلومتر و از سراوان 100 کیلومتر فاصله داره