تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۹
مردم شمال سیستان و بلوچستان در شرایطی که بادهای 120 روزه کیفیت هوا را تا 26 برابر حد مجاز کاهش داده است کم آبی و گرمای شد طاقتشان را طاق کرده است.
تدابیر مسئولان در گرمای شدید سیستان خشک شد/لب های ترک خورده سیستانی ها بعد از افطار هم تشنه است
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصرهامون، هنگامی که سازمان هواشناسی اعلام کردند در سه روز گذشته زابل در شمال استان با دمای 48 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقطه کشور است تصور می شد، مسئولین استانی در این شرایط بحرانی توجه بیشتری به مردم شمال استان داشته باشند.
بی توجهی مدیران عالی استان در مرکز به مردم سیستان گلایه های را در پی داشته و برخی از آنان معتقدند دولت چندان مصر به حل این معضل دیرینه منطقه سیستان نیست.
مردم شرایط بسیار سختی را در منطقه سپری می کنند و در کنار طوفان شدید و گرد و خاک این بارها گرمای طاقت فرسا و بی آبی شدید مشکلی بزگتر بر مشکلات مردمان این دیار افزوده است.
در حالی مردم شمال استان با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند که بی آبی در روستاهای این منطقه بی داد می کند و مردم حالا به اندازه خوردن هم آب ندارند و برای فرار از تشنگی خانه خود را ترک کرده اند.
فرماندار هیرمند در توضیح اینکه چرا امسال نیز مشکل قطع آب در شهرستان هیرمند مانند گذشته در حال تکرار است می گوید: در جلسه عمومی هم گفتم که ما توجیهی برای مردم نداریم، اصلا دیگر نمی‌توانیم چیزی بگوییم، چه بگوییم؟ یک‌سال از این قضیه گذشته، ما این قدر تاکید کردیم ولی آقایان متولی امر خیلی کاری نکرده‌اند، حتی مصوبات جلسات را هم اجرا نکردند.
عضو شورای شهرستان هیرمند، در این باره در گفتگو با یک رسانه بیان داشت: آب شرب در روستاهای کیخا، لنگر بارانی، عبدالله بارانی، کنگ امامداد، محمدحسین بارانی، لکزایی، دراز، خاکسفیدی، شندک کیان آباد، شندک غلام رسول، صفرزایی، ملا نورمحمد، قلعه‌کولک، دولت‌آباد و گرگیچ از یک ماه گذشته تاکنون قطع بوده و تنها در ساعات معینی از روز وصل می‌شود.
به گفته عباس نخعی طولانی‌شدن قطع آب در برخی روستاهای شمال سیستان و بلوچستان سبب شده که تعدادی از روستاییان برای فرار از گرما و بی‌آبی به شهر زابل در مرکز سیستان پناه ببرند.
وی با بیان اینکه جلسات زیادی از سوی فرمانداری برای رفع این مشکل برگزار شده است، افزود: بر اساس دستور فرماندار هیرمند قرار شد که آب و فاضلاب در یک برنامه زمان‌بندی شده جریان آب را در بین ساعت‌های دو تا چهار بامداد، 10 صبح تا 16 بعدازظهر و 20 تا 21 برقرار کند که متاسفانه هرگز این اتفاق نیفتاد، اکنون هم تنها برخی از روستاها از ساعت 10 صبح تا 14 آب دارند.گرمای هوا و بادهای 120 روزه تحمل بی‌آبی را برای روستاییان شمال سیستان و بلوچستان دشوار کرده است.
گفتنی است، بر اساس آمارهای هواشناسی دمای هوای شمال سیستان و بلوچستان در 28 روز از یک ماه اخیر بین 40 تا 48 درجه سانتی‌گراد بوده که در این مدت روستاییان روزه‌دار شهرستان هیرمند مانند پنج بهار و تابستانِ گذشته، همچنان با قطع آب‌شرب مواجه شده و بدون وسایل سرمایشی سر‌کرده و می‌کنند.
البته بحران کم آبی در سیستان و بلوچستان تنها مربوط به شمال استان نیست و شهر زاهدان و مناطقی جنوبی سیستان و بلوچستان هم درگیر این بحران هستند.
زمزمه های جیره بندی آب این روزها در حالی در تمام شهرهای استان به گوش می رسد که محمد صدیق دهواری معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در گفتگو با یک رسانه می گوید: در صورتی که مصرف بی رویه آب در این فصل از سال که هوا به شدت گرم است ادامه یابد مجبور به جیره بندی آب می شوند.
بحران کم آبی در حالی دامنگیر مردم شمال استان شده است که سدهای چاه نیمه در شهرستان زهک است، این سدها علاوه بر تامین آب شرب این شهرستان، وظیفه تامین آب شرب چهار شهرستان شمالی دیگر استان و زاهدان در فاصله 240 کیلومتری از این سد را بر عهده دارد.اما مشکل اساسی این منابع آب، وابستگی آنها به افغانستان است.
مشکلی که علی رغم وعده های بی شمار مسئولان محلی و کشوری در حل آن تا کنون درد کهنه مردم سیستان را دوا نکرده است، درحالی مسئولین محیط زیست و دولت تدبیر و امید از رایزنی با مقامات افغانستان می گویند که شهرها و روستاهای زابل هر روز خالی تر می شوند و مردم برای زنده ماندن خانه و کاشانه خود را رها می کنند.
انتهای پیام/ 7250 https://www.asrehamoon.ir/vdcizzay.t1auu2bcct.html
نام شما
آدرس ايميل شما