تاریخ انتشار :شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۴
گزارش عصر هامون از حوادث خانه تکانی های عید نوروز؛

نوروز با چاشنی دیسک کمر/ عوارض خانه تکانی های عید را جدی بگیرید

با قرار گیری در آستانه ایام پایانی سال یکی از سنت هایی که در کشور و همچنین استان رواج دارد خانه تکانی است.
نوروز با چاشنی دیسک کمر/ عوارض خانه تکانی های عید را جدی بگیرید
نوروز با چاشنی دیسک کمر/ عوارض خانه تکانی های عید را جدی بگیرید
به گزارش خبرنگار اجتماعی عصر هامون، خانه تکانی سنتی است که از گذشته در ماه های پایانی سال برای استقبال از بهار انجام می شود که بر گرفته از تازگی و نو شدن می باشد.
افراد خانه های خود را از گرد و خاک پاک می کنند ولی نباید فراموش شود که خانه تکانی اصلی تغییر و تحول در رفتارها و پاک شدن دل ها از کینه ها وکدورت ها می باشد.
ایرانیان از دیر باز بر این باورند که، با دور ریختن وسایل قدیمی کهنه و جایگزین کردن وسایل نو به زندگی طراوت و شادابی خاصی بخشیده که با نو شدن سال و آمدن فصل زیبا و با طراوت بهار همراه خواهد شد و روحیه سر زندگی را به همراه خواهد داشت.
برخی روانشناسان در تحلیل کارکردهای این سنت پسندیده معتقد هستند خانه تکانی به افراد جرأت رهایی از وابستگی ها را می دهد و فرصت دور ریختن خاطرات بدی که در ذهن خود بایگانی کرده اند را ایجاد می کند.
خانه تکانی همواره با اتفاقات و تهدیدات بسیاری همراه بوده است که در صورت عمل به توصیه های ایمنی وقوع بسیاری از حوادث به صورت چشمگیری کاهش خواهد یافت و تمامی اعضای خانواده با شادی به استقبال سال جدید خواهند رفت .

 در آستانه نوروز نیروهای آتش نشانی به حالت آماده باش در می آیند
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان گفت: هر ساله در آستانه ایام نوروز از تاریخ 25 اسفند ماه نیروهای سازمان آتش نشانی بطور صد درصد در آماده باش قرار می گیرند و این وضعیت تا تاریخ 15 فروردین سال بعد ادامه دارد.
احمد ریگی فر گفت: از دیگر فعالیت های انجام شده توسط سازمان آتشنشانی تمامی محل های اسکان مسافران نوروزی مورد بازدید نیروهای سازمان قرار گرفته و در مکانهایی که که دارای تجمع و تراکم جمعیت می باشد خودروهای سیار سازمان مستقر می شوند همچنین بروشورهای مخصوص مسافرتهای نوروزی و ایام نوروز در ورودی های شهر در اختیار مسافرین خروجی و ورودی شهر قرار میگیرد.
وی افزود: در شب چهار شنبه سوری و در روز سیزده فروردین نیز نیروهای عملیاتی سازمان در کلیه مکانهای پر تراکم و پر خطر مستقر می گردند تا در صورت لزوم عملیات امداد در کمترین زمان و با کمترین خسارت انجام شود.

در هنگام خانه تکانی افراد توصیه های ایمنی را جدی بگیرند
آتش پاد دوم عنوان کرد: هرساله در آخرين ماه يعني اسفند ماه، همشهريان عزيزمان همواره براي برگزاري مراسم عيد نوروز، استقبال از بهار به خانه تكاني مي پردازند.
احمد ریگی فر افزود:خانه تکانی از جمله سنت هایی است که در طول سالیان سال در جامعه کهن ایرانی باقی مانده است و علاوه بر اعتقادات دینی ما مبنی بر پاکیزگی، هویت ملی ما را نشان می دهد.
وی افزود: پاکیزگی پیش از آن که، اهمیت جسمانی و سلامت برای جسم و بدن انسان داشته باشد، روی روح و روان انسان مؤثر است بنابراین خانه تکانی برای سلامت جسم و روح توام الزامی است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان افزود: متاسفانه در هنگام خانه تكاني حوادث ناراحت كننده اي براي شهروندان روي مي دهد كه گاه همراه با آسيب جاني نيز است بنابراين براي ايمن كردن محيط خانه در زمان انجام نظافت منزل و خانه تكاني بدون حادثه ، توصيه هاي ايمني باید جدی گرفته شود.
وی افزود: درزمان نظافت خانه خود و استفاده از نردبان و يا چهارپايه از سطح اتكايي با زمين آن كاملاً مطمئن باشيد و از نوع استاندارد و نردبان دوطرفه استفاده نمائيد همچنین از شستشو پرده ، كف آشپزخانه ، حمام و غيره كه آلوده به مواد روغني مي باشند توسط مواد سريع الاشتعال (بنزين) جداً خودداري نمايند.
وی گفت: از قرار دادن مواد شوينده مانند وايتكس ، جوهر نمك و غيره در روي زمين و در دسترس كودكان جداً خودداري نموده و در حد استاندارد از آنان استفاده نمايند و درزمان پاك نمودن شيشه و پنجره هاي منزل نیز احتياط لازم را نموده و از رفتن برروي نرده ها و يا قرنيزهاي آن جداً خودداري نمايند.
وی عنوان کرد: شستشو لوازم برقي مانند لوستر ، چراغ روشنائي و غيره قبل از قطع كامل برق بسيار خطرناك بوده و احتمال برق گرفتگي افراد را محتمل مي سازد لذا اول برق وسيله برقي را قطع و سپس نسبت به پاكسازي آن اقدام نمايند همچنین درزمان جابجایي لوازم خانگي بالاخص اجاق گاز احتياط لازم را نموده و كليه اتصالات مربوط به گاز اعم از شهري و كپسول را توسط آب و صابون چك كرده تا از عدم نشتي گاز مطمئن شويد ضمناً نسبت به تعويض بموقع شيلنگ هاي رابط گاز فرسوده اقدام نمايند.
وی بیان داشت: از ريختن مواد قابل اشتعال در چاههاي فاضلاب ، دستشويي ، توالت و غيره جداً خودداري نموده چرا در اثر ريزش اينگونه مواد در محيط خانه احتمال انفجار و آتش سوزي بسيار محتمل مي باشد .
وی ادامه داد: شارژ بموقع خاموش كننده دستي آتش نشاني موجود در محيط خانه شما مي تواند كمك بسزائي درزمان آتش سوزي احتمالي به شما بنمايد لذا توصيه ميگردد نسبت به شارژ و آماده بكار بودن آن اقدام نمائيد همچنین از جابجايی لوازم و اثاثيه سنگين منزل بصورت فردي اجتناب نموده و در اين مورد از كارگران حرفه اي و يا كار گروهي بهره گيري نمائيد تا در ايام خوش نوروز دچار ديسك كمر و يا عوارض ناشي از آن نشويد.
 
برق گرفتگی شایع ترین حادثه در زمان خانه تکانی است
مدیر عامل سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان اظهار داشت: برق گرفتگی بعلت عدم قطع برق از فیوز قبل از کار،
سقوط از ارتفاع به علت استفاده از وسایل نا ایمن هنگام کار در ارتفاع، سر خوردن روی سطوح لیز و خیس، مسمومیت ناشی از استفاده از مواد سفید کننده و ترکیبات شیمیایی پاک کننده شایع ترین حوادث رخ داده در خانه تکانی ها به شمار می رود.
وی ادامه داد: حوادث همیشه و همه جا در کمین است اما طبعا چون کارهای نظافتی ایام عید در طول روز صورت میگیرد بازه زمانی این اتفاقات نیز در طول روز می باشد.

پیشگیری و آموزش مقدم بر درمان می باشد
ریگی فر تاکید کرد: به مردم عزیز توصیه می کنیم که همواره پیشگیری و آموزش را بر درمان مقدم شمرده و همواره تلاششان در جهت جلوگیری از بروز حادثه باشد، اما در صورت وقوع حادثه قبل از هر کاری با شماره 125 تماس گرفته و با حفظ خونسردی آدرس محل وقوع را بطور واضح و کامل به ما اعلام کنید تا در کمترین زمان به محل برسیم و حادثه را پایان دهیم.
انتهای ژیام/9031-1 https://www.asrehamoon.ir/vdcc4mq4.2bqso8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما