> تقویت داربست وحدت ملی راهبرد جمهوری اسلامی ایران | عصر هامون
تاریخ انتشار :يکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۵
شاید برای ما ایرانی ها که۳۵ سال است کار و بارمان با مسائل مهم ملی و بین المللی پیوند خورده و از بسیاری جهات مورد توجه ترین کشور جهان معاصر محسوب می شویم، امنیت و تهدید جزء ملموس ترین واژگان سیاسی باشند.
تقویت داربست وحدت ملی راهبرد جمهوری اسلامی ایران
تقویت داربست وحدت ملی راهبرد جمهوری اسلامی ایران
به گزارش عصر هامون،شاید برای ما ایرانی ها که۳۵ سال است کار و بارمان با مسائل مهم ملی و بین المللی پیوند خورده و از بسیاری جهات مورد توجه ترین کشور جهان معاصر محسوب می شویم، امنیت و تهدید جزء ملموس ترین واژگان سیاسی باشند. انقلاب اسلامی ما را در صدر کانون های تحول جهانی قرار داد و جنگ هشت ساله تحمیلی، تهدید و تهاجم را در گسترده ترین اشکال و عمده ترین وجوه آن برما آشکار ساخت. باری، موقعیت ژئوپلیتیک استثنایی ایران، اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی در نظام قطب بندی منطقه ای و جهانی، رسالتهای انقلاب و منافع ملی، ما را در شرایطی ویژه قرار می دهد.

در این گذر یکی از ویژگی‌های بافت جمعیتی کشورمان، وجود تکثر و تنوع قومی ـ فرقه‌ای است . در حوزه راهبرد ایران اسلامی برای تقویت وحدت ملی توصیه می‌شود تا کارگزاران ایران اسلامی به منظور تقویت ضریب امنیت ملی، اقداماتی نظیر بهینه‌سازی و توزیع مناسب منابع براساس یک الگوی عدالت محور که در سطح کلان، اکثریت جامعه از یک بهره‌وری نسبی برخوردار شوند، زیرا یکی از دلایل رکود، تورم و بیکاری جامعه، عدم توجه به مؤلفه‌های اقتصاد کلان و تأثیر آن بر جامعه شناسی سیاسی است که می‌تواند زمینه بهره‌برداری رسانه‌ای غرب و ایجاد تصویر مجازی از شرایط اقتصادی کشور را موجب شود. در مقوله وحدت ملی فقط متولیان فرهنگی، امنیتی و انتظامی تأثیر گذار نیستند، بلکه وحدت ملی یک مقوله چند وجهی است که از متغیرهای محیط مختلف اثر می‌پذیرد کارگزاران نظام باید همواره، قدرت ملی را به اقتدار ملی تبدیل کنند که این خود مستلزم مشارکت و حمایت توده‌ای جامعه از تصمیم‌های راهبردی نظام است.

افزایش تعامل و هم‌اندیشی میان مثلت حوزه، دانشگاه و رسانه، هرگونه تقویت، تعامل سازنده و هم‌اندیشی میان نخبگان فکری، رسانه‌ای می‌تواند عقبه علمی نظام تصمیم‌گیری کشور را تقویت کرده و با توجه به نقش و جایگاه روشنفکران دینی، جامعه روحانیت در بطن جامعه می‌تواند به صورت غیر مستقیم مشروعیت تصمیم‌ها را افزایش دهد.

نقش رسانه‌ها در این میان بسیار حائز اهمیت است و با توجه به گستردگی و تنوع آن، می‌تواند وظیفه یک پل ارتباطی و انتقالی آن به جامعه را ایفا و یا یک محیط مجازی علمی را برای کارگزاران نهادهای مقننه، مجریه و قضائیه فراهم کند. صدا و سیما می‌تواند تهدیدهای ناشی از تکثر قومی ـ فرقه‌ای را به خدمت تبدیل کرده و با رویکرد (وحدت در عین کثرت) زمینه‌های انسجام علقه‌های فرهنگی، ملی و هویتی در سطح کلان جامعه را فراهم کند و باید همواره سطح هوشیاری مردم نسبت به اقدام‌های خصمانه دشمنان را بالا برده و این کار باید بسیار دقیق و هوشمندانه صورت پذیرد، زیرا انتشار اخبار تحریف شده و غیر واقعی می‌تواند به کاهش اعتماد به رسانه ملی منجر شود: جمهوری اسلامی ایران با افزایش تعامل فکری و هم اندیشی میان مثلت حوزه، دانشگاه و رسانه، زمینه‌های شکل‌گیری یک جنبش فرهنگی نرم‌افزاری برای ترسیم چهره مثبتی ازجامعه مدنی نشات گرفته از اندیشه‌های ناب اسلامی را فراهم کند. https://www.asrehamoon.ir/vdcjomex.uqehtzsffu.html
نام شما
آدرس ايميل شما