تاریخ انتشار :يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۳
قابل توجه مسئولان ستاد تنظیم بازار سیستان وبلوچستان؛

پرواز قیمت گوشت قرمز و سفید بر فراز جیب سودجوها/ سفره‌ مردم خالی از پروتئین است

بسیاری از شهروندان پرواز یک باره قیمت گوشت قرمز و مرغ را به خاطر بی‌برنامگی در تولید و عرضه آن دانسته و به نوعی بی برنامگی مسئولان را عامل این افزایش قیمت می‌دانند.
مرغ،افزایش قیمت،گوشت قرمز،دلالان، ستاد تنظیم بازار، عکس از اینترنت
مرغ،افزایش قیمت،گوشت قرمز،دلالان، ستاد تنظیم بازار، عکس از اینترنت
به گزارش عصرهامون، در پی برخی از گزارش های مردمی در مورد تغییر قیمت برخی کالاهای پروتئینی راهی بازار شدیم تا اوضاع شهر را در این خصوص بررسی کنیم.
بررسی بازار کالای اساسی و سفره خانوار نشان می‌دهد که افزایش قیمت با شیب تندی پیش رفته، به طوری که با قدرت خرید خانوار‌ها هیچ سنخیتی ندارد.
بسیاری از شهروندان پرواز یک باره قیمت گوشت قرمز و مرغ را به خاطر بی‌برنامگی در تولید و عرضه آن دانسته و به نوعی بی برنامگی مسئولان را عامل این افزایش قیمت می‌دانند.
 
سفره مردم خالی از مواد پروتئینی شده است
یکی از شهروندان زاهدانی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون در این خصوص اظهار کرد: قبل از ماه مبارک رمضان که ستاد تنظیم بازار اقدام به عرضه کالاهای اساسی کند قیمت هرکیلو گوشت گوسفند 36 هزار تومان بود اما هم اکنون باید با قیمت 43 هزار تومان به بالا اقدام به خرید یک کیلو گوشت گوسفندی کینم.
خمر ادامه داد: با چنین نوساناتی که در بازار کالای اساسی به وجود آمده سفره مردم خالی از مواد پروتئینی شده است.
 
 
باید از پذیرش مهمان در خانه هایمان شانه خالی کنیم
شهرکی دیگر شهروند زاهدانی در گفت وگو با عصرهامون با بیان اینکه طی روزهای اخیر قیمت گوشت مرغ در بازار با نوسان و افزایش مواجه شده است، گفت: قیمت مرغ در طی یک ماه از 6 هزار و 300 به 9 هزار تومان رسیده؛ با روند چنین وضعیتی باید از پذیرش مهمان در خانه هایمان شانه خالی کنیم.
به گفته وی گوشت مرغ یکی از اقلام اساسی سبد کالای خانوار است و تقریبا تمام اقشار مردم در وعده‌های غذایی هفتگی خود چندین بار از آن استفاده می‌کنند اما نوسانات قیمت مرغ چندی است که صدای اعتراض مردم را درآورده و موجب دوری آن از سبد غذایی خانوارها شده است.
 
دولت هیچ توجهی به وضعیت معیشت ندارد
به گفته یکی دیگر از شهروندان حضور دلالان و سودجویان عامل اصلی افزایش قیمت مرغ در بازار است؛ و این در حالی رخ می دهد که مردم از گرانی‌های اقلام مصرفی خود گلایه دارند و معتقدند دولت هیچ توجهی به وضعیت معیشت ندارد.
این شهروند با تاکید بر این مطلب که مردم قشر متوسط جامعه از گرانی‌های موجود در بازار بسیار رنج می‌برند، گفت: قیمت گوشت قرمز و مرغ از یک مغازه به مغازه دیگر زمین تا آسمان تفاوت دارد و این نشان از عدم نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار در استان دارد.
 
وی افزود: امروز که برای خرید یک مرغ روانه بازار شدم هر کیلو به قیمت 8 هزار و 700 تومان به فروش می رسید؛ از خرید مرغ پشیمان شده و خواستم سینه مرغ و ران خریداری کنم که هر کیلو سینه مرغ 12 هزار تومان و هر کیلو ران 10 هزار تومان به فروش می رسید.
 
واسطه‌گرها و دلالان به صورت اختیاری قیمت مرغ تعیین می کنند
عبدالحکیم جدگال یکی از فروشندگان مرغ زنده سطح شهرستان چابهار با بیان اینکه واسطه‌گرها و دلالان به صورت اختیاری قیمت مرغ را تعیین و آن را به فروش می رسانند، گفت: این افراد توجهی به نرخ مصوب ندارند و این مسئله تاثیر زیادی در قیمت ها دارد.
وی نبود بارزس در این زمینه را یکی از معضلات دانست و ادامه داد: اگر بازرسی باشد که به قیمت گذاری‌ها توجه کند دیگر کسی هر قیمتی که بخواهد اجناس را به فروش نمی رساند.
 

این شهروند چابهاری بیان کرد: مرغداری های شهرک صنعتی مرغ را کیلویی هفت هزار تومان به ما فروخته و هر کیلو مرغ گوشتی در سطح شهر به قیمت هشت هزار و 200 تومان به مردم فروخته می شود.
 
نظارت بر قیمت ها بر عهده سازمان صنعت و معدن است
​رئیس جهاد کشاورزی چابهار در گفت و گو با چهاربهاران  اظهار کرد: فروش مرغ گوشتی در شهرک صنعتی چابهار باید به میزان هر کیلو 6 هزار و 350 تومان به مشتری فروخته شود در غیر این صورت جرم محسوب می شود و نظارت بر قیمت ها بر عهده سازمان صنعت و معدن می باشد.
​غلامحسین بامبری در خصوص تامین مرغ در چابهار افزود: خوشبختانه هیچ کمبودی در سطح شهر وجود ندارد و مردم می توانند در هر زمان از ساعات شبانه روز برای خرید گوشت مصرفی مورد نیاز خود اقدام کنند.
وی در خصوص اهمیت گوشت سفید در سبد خانوار ادامه داد: با توجه به ارزش غذایی مرغ و ذائقه ایرانیان که در این سال‌ها تمایل زیادی به استفاده از این محصول نسبتا ارزان در ارتزاق خانواده داشته‌اند، باید با استفاده از نظرات کارشناسان، تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان تعادلی در مصرف و تولید ایجاد کرد.
 

​وی با اشاره به ارتباط قیمت مرغ با تورم و ارزش پولی کشور خاطرنشان کرد: البته نگاه دیگر به دولتمردان بر می‌گردد که با تقویت تولید داخلی و ایجاد شرایط مناسب برای کسانی که در عرصه همگام با اقتصاد مقاومتی تولید مرغ در ساختار کوچکتر انجام می‌دهند با ایجاد زمینه مناسب برای تولید و نظارت بر بازار عرضه، بستر مناسبی برای بهره‌گیری درست از این ظرفیت غذایی ایجاد شود.

گزارشگر: نجمه خسروپرست
انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcdzx0f5yt0z96.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما