> تنفس با چاشنی بوی زباله بیماری در کمین سلامت کودکان کریم آباد! | عصر هامون
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۸
در پی بی توجهی مسئولان شهری و بی تفاوتی مدیران بهداشتی؛

تنفس با چاشنی بوی زباله/ بیماری در کمین سلامت کودکان کریم آباد!

شماری از شهروندان زاهدانی از دپوی زباله‌ها در خیابان کریم آباد، عدم جمع آوری به موقع زباله ها و لایروبی جوی های آب که باعث استشمام بوی نامطبوع برای آنها شده است، انتقاد کردند.
تنفس با چاشنی بوی زباله/ بیماری در کمین سلامت کودکان کریم آباد!
تنفس با چاشنی بوی زباله/ بیماری در کمین سلامت کودکان کریم آباد!
به گزارش عصرهامون، بعد از تقاطع جام جم و انتهای خیابان مصطفی خمینی زاهدان، منطقه‌ای قرار دارد به نام کریم آباد که سالهاست مردم آن به علت واقع شدن در حاشیه شهر با بی مهری های زیادی از سوی مسئولان مواجه شده اند.
برای گذر از این محله اگر چه شیشه های ماشین کاملا بسته و جلو بینی و دهان خود را گرفته تا هوای مشمئزکننده به مشاممان نخورد اما فایده ای ندارد زیرا اولین چیزی که با قدم گذاشتن به این محله به انسان خوشامد می‌گوید فاضلاب و‌بوی نامطبوع آن است که به گفته اهالی منطقه به محض طلوع آفتاب و و گرم شدن هوا، بوی نامطبوع آن چندین برابر می شود.
کوچه‌های خاکی، زباله‌های انباشته‌شده،‌ جوی‌های پر از فاضلاب، سگ ها و گربه های ولگرد، کودکانی که در بین زباله ها نفس کشیده و بازی می کنند همه و همه حکایت از نگاه سرد مسئولان به این محله قدیمی دارد که قصه زندگی مردمان محروم این محله با بسیاری از محله‌های بالانشین زاهدان متفاوت است.
 

مسیل جمع آوری آب های سطحی در این منطقه اکنون جایگزین محلی برای دپوی زباله ها و فاضلاب راکد شده که این امر خود علاوه بر پخش گسترده بوی نامطبوع سبب جمع شدن حشرات موذی شده است که پساب تیره رنگِ روان در جوی ها و زباله های رها شده در بعضی قسمت های آن حال هر رهگذری را متحول و خراب می کند.
خرابی حال رهگذران در حالی است که سهم فرزندان این اهالی از تفریحاتی به مثل پارک و فضای سبز تنها بازی در میان زباله ها است، زباله هایی که دستاوردی جز بیماری های پوستی و عفونی چیز دیگر برایشان به ارمغان نخواهد آورد.
 

در همین راستا برخی از اهالی کریم آباد در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی عصرهامون اظهار کردند: نفس کشیدن برایمان سخت است، علی رغم پیگیری با شهرداری اما ماموران شهرداری برای نظافت به این مکان مراجعه نکرده و جمع آوری زباله هم به طور منظم انجام نمی شود. این درحالی است که از یک سو حشرات موذی و سگ های ولگرد و از سوی دیگر بوی نامطبوعی که در هوا پخش شده است آسایش و آرامش را ساکنان این منطقه گرفته است.
به گفته این شهروندان، این محله گویا جزیی ازشهر حساب نمی شود و سهم فرزندان آنها بازی با زباله های دپو شده و تنفس در هوای آلوده است که دستاوردی جز بیماری پوستی برایشان در پی ندارد، به گونه ای که دست و صورت فرزندانمان از آلودگی موجود در منطقه لک افتاده و مدام خارش را در پوست خود احساس می کنند.
 

این شهروندان با بیان اینکه اهالی منطقه به علت عدم حضور ماموران شهرداری مجبور به جمع آوری زباله ها و ریختن آن در مسیل جمع آوری آب های سطحی موجود در منطقه هستند، بیان کردند: نبود سطل های زباله یکی از معضلات اساسی این منطقه است که سبب پخش شدن زباله ها در خیابان و جوی ها شده است، عاملی که خود فضای نامناسبی را در این محله به وجود آورده و منجر به جمع شدن زباله ها در این جوی ها و راکد ماندن آب و استشمام بوی نامطبوع است، بویی که بسیار آزاردهنده است و نفس کشیدن در آن به سختی صورت می گیرد.
یکی از اهالی محله با لبخندی که بر لب دارد، بیان کرد: مشکلات اهالی این منطقه بیشمار است، انگار شما به این بو عادت ندارید و برایتان سخت است اما مردم این محله سالهاست که با این بو و بی‌توجهی مسئولان زندگی می‌کنندو به آن عادت کرده‌اند.
علی ای حال پس از بیان حرف‌ها و گلایه‌های مردم محله کریم‌آباد از مشکلات موجود باید گفت حق با مردم این محله است، محله‌ای که در کنار فرودگاه قرار دارد و به نوعی اولین چشم‌اندازی است که مسافران با آن مواجه می‌شوند باید به گونه‌ای باشد که چهره‌ای زیبا از شهر زاهدان را در ذهن‌ها تداعی کند و به نوعی نباشد که مسافرانی که به زاهدان می‌آیند با دیدن این منطقه چهره‌ای ناخوشایند و نازیبا را در ذهن تداعی کنند و از پا گذاشتن به دیگر محله‌های زاهدان هم خودداری کنند.
 
انتهای پیام/
https://www.asrehamoon.ir/vdcivwaz5t1aup2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما