کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بازار عینک های آفتابی داغ است؛

افزایش خطر ابتلا به آب مروارید دستاورد استفاده از عینک های نامناسب/ محافظت از چشم با انتخابی مناسب

تابستان و بازار داغ عینک های آفتابی

11 فروردين 1401 ساعت 11:47

همزمان با شروع فصل گرما بازار فروش عینک‌های آفتابی در چهارراه رسولی زاهدان داغ شده و علیرغم غیراستاندارد بودن، شهروندان و مسافران نوروزی بدون توجه به سلامت چشم ها، مشتریان پروپاقرص آنها شده اند.


به گزارش عصرهامون، فصل گرما که می شود بازار عینک های آفتابی داغ می شود، اما اینکه خریداران تا چه حد با معیارهای یک عینک آشنایی دارند بسیار مهم است چرا که عینک آفتابی، محافظ سلامت چشم در مقابل نور خورشید است.

پرتوهای فرابنفش خورشید، از جمله مواردی هستند که می توانند برای چشم زیان آور باشند. نیازی نیست که مستقیم به خورشید نگاه کنید تا چشمانتان آسیب ببینند، پرتوهای فرا بنفش خورشید از سطح آسفالت، نمای ساختمان ها، آب، برف و به عبارتی از تمام سطوح اطراف ما منعکس می شوندو اثرات مضری بر روی چشم، برجای می گذارند.

اما این روزها حال و هوای چهارراه رسولی زاهدان با ورود مسافران نوروزی حسابی متحول شده و در این بین دست فروشان از غافله عقب نمانده و بساط خود را در گوشه کنار پیاده روها پهن کرده و با چرب زیانی مشتریان زیادی را به سمت و سوی خود جذب می کنند.

بساط عینک های آفتابی در این بین به علت گرمای هوا پررونق شده، و اکثر خریداران علیرغم غیراستاندارد بودن عینک ها و آسیب های احتمالی که برای سلامت چشم هایشان در پی دارد، اقدام به خرید و استفاده از آنها می کنند.

اگر چه در ماه های گرم سال که افزایش اشعه خورشید بیشتر از هر زمانی است افراد در زمان خروج ازخانه و درمجاورت نور خورشید باید از عینک آفتابی استفاده کنند اما؛ عینک باید پلاریزه و دارای "یو وی" 400 باشد.

مهار نور خورشید با عینک آفتابی استاندارد

دکتر اسداللهی، فوق تخصص شبکیه بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی الزاهرا(س) زاهدان در اینباره با بیان اینکه چشم مهمترین ابزار محیط ارتباطی با محیط خارج و عامل اصلی درک زیبایی های جهان هستی است، گفت: برخی بیماری ها و عوامل محیطی بر روی این عضو حساس تاثیر می گذراند و گاهی این عواقب به قدری زیاد است که صدمات جبران ناپذیر وارد می کند.

وی افزود: یکی از این عوامل محیطی نور خورشید است، همان طور که روزهای آفتابی برای ما جذاب هستند، می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری بر روی چشم شوند.

به گفته این فوق تخصص شبکیه چشم، به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور، به خصوص استان سیستان وبلوچستان به خصوص در فصل بهار میزان تابش نور خورشید و اشعه مضر نوری قابل توجه است، که این مقدار با استفاده از عینک آفتابی مناسب باعث صدمه کمتر به چشم می شود.

وی اضافه کرد: عدم استفاده از عینک آفتابی مناسب علاوه بر قرمزی و خستگی چشم، باعث کاهش میدان بینایی، افزایش ضریب خطای بینایی و افزایش خطر ابتلا به آب مروارید می شود.

اسداللهی ادامه داد: انتخاب عینک آفتابی مناسب بسته به شغل هر فرد و محیط فعالیت متفاوت است، هر شخص عینک آفتابی مخصوص به کار خود را نیاز دارد، که در این زمینه چشم پزشک و بینایی سنج می تواند کمک کننده برای انتخاب عینک آفتابی مناسب باشند.

این فوق تخصص شبکیه با اشاره به رنگ های مختلف عینک آفتابی، گفت :به طور کلی عینک آفتابی مناسب رنگ قهوه ای و خاکستری دارد و در محیط های پرتابش نور، فرم های خمیده مناسب تر است.
 
انتهای پیام/


کد مطلب: 147054

آدرس مطلب :
https://www.asrehamoon.ir/report/147054/افزایش-خطر-ابتلا-آب-مروارید-دستاورد-استفاده-عینک-های-نامناسب-محافظت-چشم-انتخابی-مناسب

عصر هامون
  https://www.asrehamoon.ir