تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۰۰
کاروان‌سرای فرنگی یکی از دیدنی‌های نیمروز است که گردشگران ضمن تماشای آثار باستانی این اثر از مناظر زیبای دریاچه هامون نیز بهره‌مند می‌شوند.
کاروان‌سرای فرنگی یکی از دیدنی‌های نیمروز است
به گزارش عصرهامون، نوروز در حالی همیشه از بهترین فصل‌های سال به‌خصوص برای گشت‌وگذار است که با سفر به شهرهای مختلف ایران تجربیات جالبی به دست می‌آید.

تجربیاتی که نه‌تنها لذت‌بخش هستند، بلکه گامی مهم در جهت افزایش آگاهی اجتماعی و فرهنگی و فکری به شمار می‌روند؛ از طرفی نیز با مردم شهرهای مختلف و سنت‌ها و فرهنگ زیبای آن‌ها آشنا خواهیم شد که مهمان‌نوازی و مهربانی‌شان زبانزد است.

یکی از این مکان‌ها در شهرستان نیمروز واقع در شمال سیستان و بلوچستان «کاروان‌سرای فرنگی است»؛ این شهرستان دارای چهار دهستان است و نژاد مردم آن از نژاد خالص ایرانی و از نژاد آریایی اصیل است و گویش مردم نیمروز، سیستانی منسوب به سیستان و یکی از لهجه‌های مهم ایرانی است که مردم این منطقه بدان تکلم می‌کنند، البته تعداد محدودی از طوایف بلوچ نیز در این منطقه سکونت دارند که به گویش بلوچی سخن می‌گویند.

این منطقه از نظر اقلیمی دارای آب‌وهوای خیلی گرم و خشک بیابانی با تابستان‌های طولانی همراه است.

کاروان‌سرای فرنگی

ایرج نصیرآبادی، رئیس میراث‌فرهنگی شهرستان نیمروز در خصوص این مکان دیدنی به خبرنگار ما گفت: یکی از عوامل ایجاد کاروان‌سرا همان مسیر تجارت است که نشان می‌دهد از زمان‌های کهن مسیر تجارت مهم بوده و این نشان‌دهنده یک راه تجاری است.

وی بیان کرد: این اثر تاریخی به‌جامانده از دوران صفوی در ۴۲ کیلومتری غرب شهرستان نیمروز و ۹ کیلومتری شمال جاده نیمروز به نهبندان در بخش سابوری روستای میل نادر قرار دارد.

به گفته رئیس میراث‌فرهنگی شهرستان نیمروز؛ این کاروان‌سرا در ارتفاعی قرار گرفته که گردشگران ضمن تماشای آثار باستانی این اثر از مناظر زیبای دریاچه هامون صابوری در مواقع پرآبی استفاده کافی را خواهند برد.

نصیرآبادی افزود: این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۵۵۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در ایام نوروز پذیرای گردشگران و مسافران است.

غذاهای محلی

خوراک مردم شهرستان نیمروز همانند سایر شهرستان‌های حوزه سیستان است، زمانی که دریاچه و رودخانه پرآب بوده، خوراک مردم گوشت پرندگان دریایی مهاجر و ماهی بود؛ غذاهای محلی هم شامل اشکنه، شوربا، پوری، تجگی (سمنو)، اوجیزک، چلبک و آرد دستمال، دوغ بر، کله‌جوش، بورک، قتلمه، قلیفی، پلو، لندو، لیتی، گرماس، گندم شیر، کورگی، کباب‌تنوری، سوزک، شیرنک، مدل و چمچه ریزک هستند.

بازی‌های محلی و بومی

چوب بازی و رقص شمشیر مناسکی آیینی بوده که از قدمت و اعتبار ویژه‌ای در این شهرستان برخوردار است و در بیشتر جشن‌ها برگزار می‌شود، از بازی‌های محلی اصیل سیستانی، کودی بوده که مورد اشتیاق جوانان نیمروزی است و هم اکنون به‌عنوان ورزش بومی محلی و رسمی شهرت بین‌المللی یافت.
 
انتهای خبر/ خ
https://asrehamoon.ir/vdcjoaevauqeixz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما