تاریخ انتشار :سه شنبه ۱ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۱:۴۰
بهشتی گم شده در تفتان گردشگران را به‌سوی خود می‌خواند؛

مناظر بدیع «کوشه» چشم‌نواز گردشگران نوروزی

منطقه زیبا و دیدنی كوشه در جوار كوه آتشفشان نیمه‌فعال تفتان با چشم‌اندازهای بدیع چشم‌نواز گردشگران نوروزی است.
مناظر بدیع «کوشه» چشم‌نواز گردشگران نوروزی
به گزارش عصرهامون، تفتان با دامنه‌های سرسبز و بكر و مناظر چشم‌نواز به‌ویژه روستاهای ترشاب، سنگان، كوشه و تمندان با باغات متعدد انار، انجیر، آلو، زردآلو و... و جویبارهای روان و مردمی مهربان به‌عنوان بهشت سیستان و بلوچستان گردشگران را به خود فرامی‌خواند.

قله آتشفشانی نیمه‌فعال تفتان با چشمه‌های آب‌معدنی گرم و سرد، رودخانه‌ها، باغ‌ها و دره‌های سرسبز و روستاهای خوش‌آب‌وهوا در استان گرم و خشک سیستان و بلوچستان دامنه‌های این كوه را به بهشتی زیبا و نشاط‌آور تبدیل كرده است.

کوشه از جمله روستاهای دامنه تفتان سرفراز محسوب می‌شود كه از طبیعتی بسیار زیبا و خوش‌آب‌وهوا و دیدنی برخوردار است.

منطقه گردشگری كوشه از امكانات و فضاهای رفاهی برخوردار است، قرارگرفتن یک مجتمع در دامنه كوه فضای بسیار زیبایی برای كوهنوردی و ورزش ایجاد كرده است، وجود سرو کهن‌سال از دیگر جذابیت‌های این منطقه است.

این سرو کهن‌سال دارای قدمت هزار‌ساله و در كنار رودخانه مهران و شرق روستای قلعه رشید قرار دارد، این درخت درگذشته به‌عنوان درخت مقدس و زیارتگاه موردتوجه و از احترام خاصی نزد اهالی برخوردار بوده و مردم منطقه نذورات خود را به این محل برده و تبرک می‌جسته‌اند.
سنگ‌نوشته‌های كوشه آثار دیگری است که این سنگ‌نوشته‌ها؛ سنگ قبرهای باستانی و تاریخی هستند و از قبرستان كهنه خلأی كوشه كشف شده این سنگ‌نوشته‌ها خود گواهی بر قدمت منطقه كوشه است.

قلعه‌های باستانی كوشه مکانی دیگر است که گردشگران را به خود جذب می‌کند؛  قلعه فیروزآباد متعلق به دوران اشكانیان در جنوب روستای فیروزآباد قرار دارد و اكنون آثار قبور و سنگرهایی در آن مشهود است، قلعه دیگری به نام قلعه رشید خان از دوران قاجاریه بر جامانده است.

علیرضا شهنوازان، فرماندار شهرستان تفتان در گفتگو با خبرنگار تفتان ما گفت: باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی و پوشش گیاهی متنوع همچنین آثار تاریخی موجود در حوزه تفتان که هرساله باعث جذب گردشگران و مهمانان نوروزی به این دیار می‌شود بخشداری با کمک و همکاری دهیاری‌ها اقدام به برپایی سیاه‌چادر کرده است.
 

 
وی اظهار کرد: آشنایی و ترویج فرهنگ هر منطقه باعث شناخت بیشتر فرهنگ‌ها می‌شود براین‌اساس سیاه‌چادرهای برپا شده با هنرهای دستی تزیین و پذیرایی با غذاهای سنتی منطقه در راستای شناخت آداب‌ورسوم انجام  و آماده پذیرایی از گردشگران و مهمانان نوروزی هستند.

فرماندار تفتان افزود: اکیپ بازدید از مراکز خدماتی رفاهی در تمام ایام عید فعال و خبازی‌ها نیز به‌صورت شیفت نوروزی در حال فعالیت هستند همچنین در طول کل مسیرهای فرعی و اصلی سرویس‌های بهداشتی جهت رفاه حال مسافرین تعبیه شده است.

وی با اشاره به درختان هزار‌ساله گروک پایین، دهپابید، سنیب و دهستان، تفتان جنوبی را بهشتی برای گردشگران و مهمانان نوروزی خواند که از بازدید و سفر به این مناطق پشیمان نخواهند شد.

شهنوازان به تأثیرات چشمه‌های آب گرم و سرد اشاره کرد و گفت: مسافرانی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند از وجود چشمه‌های آب گرم و سرد که برای آب‌درمانی استفاده می‌شوند بهره ببرند.

فرماندار تفتان باتوجه‌به ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی منطقه به وجود باغات زردآلو اشاره کرد و گفت: تنوع گونه‌های گیاهی و باغات سرسبز انار و زردآلو همچنین درختچه‌هایی مانند بادام‌کوهی، گز، سیه چوب و بوته‌های آویشن، کاسنی، ریواس، پونه و...که خواص دارویی زیادی دارند هر ساله پذیرای گردشگران و مهمانان زیادی از سرتاسر استان است.
 
 
انتهای خبر/ خ
https://asrehamoon.ir/vdcco4qsi2bqpx8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما