تاریخ انتشار :شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۵۱
داستانی که هر روز در شهرستان دلگان تکرار می‌شود؛

دوئل مردم دلگان با گرمای هوا و صف‌های شلوغ نانوایی‌ها

این روزها مردم شهرستان دلگان برای تهیه نان با سختی‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
دوئل مردم دلگان با گرمای هوا و صف‌های شلوغ نانوایی‌ها
به گزارش پایگاه خبری عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، صف‌های شلوغ مقابل برخی از خبازی‌ها ازیک‌طرف و نانوایی‌های بسته از سویی دیگر، داستان تکراری این روزها در مرکز شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان است.
 
مردم برای تهیه ۴ عدد نان در این هوای گرم و غیرقابل‌تحمل برای برخی، ساعت‌ها مقابل نانوایی‌ها می‌ایستند تا روزی سفره خود و خانواده‌های را تهیه کنند.
 
حسین بامری یکی از اهالی این شهرستان در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: برای تهیه نان از ساعت ۷ صبح مقابل نانوایی در شهر گلمورتب ایستاده‌ام، اما این‌قدر شلوغ است که ساعت ۹ صبح نوبت من شد.
 
وی ادامه داد: برخی از خبازی‌ها، نان را به‌صورت فله‌ای به خرده‌فروشان و دست‌فروشان می‌فروشند که آنها همین نان ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی را به دو تا سه برابر این قیمت به مردم می‌دهند.
 
 

نادرعبداللهی یکی از شهروندان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: طی چند روز گذشته به نانوایی‌های سطح شهر گلمورتی مرکز شهرستان دلگان مراجعه کردم که بیشتر تعطیل بودند و یا اینکه به مردم نان تحویل نمی‌دادند.
 
وی با بیان اینکه برخی شهروندان اقدام به خرید بیش از ۴۰ عدد نان می‌کنند، ادامه داد: برخی از این خبازی‌ها نان را به‌صورت فله‌ای به دست‌فروشان می‌دهند تا آنها با قیمتی دوبرابر به مردم بفروشند.
 
عبداللهی تصریح کرد: از فرماندار، رئیس جهاد کشاورزی و رئیس اداره صنعت و معدن شهرستان دلگان تقاضا داریم تا نسبت به فعال‌سازی و برخورد با خبازی‌های متخلف برخورد کنند.
 

وی گفت: بیشترین گلایه‌ها از محدودشدن تعداد نان به هر نفر بود، باتوجه‌به جمعیت مردم این شهرستان پنج یا ۶ قرص نان برای هر خانوار با جمعیت بالا قطعاً کافی نیست، قوت غالب این مناطق نان است و باید مسئولان اهتمام بیشتری برای تأمین به‌موقع و کافی نان داشته باشند.
 
شهروند دیگری با بیان اینکه نانواها این روزها کمتر پخت می‌کنند، ادامه داد: عدم برخورد با نانوایی‌ها و کسبه متخلف در دلگان موجب ترویج گران‌فروشی شده است.
 
وی گفت: عدم توزیع عمدی نان توسط برخی از خبازی‌ها در این شهرستان باعث افزایش صف‌های نان در این شهرستان شده است.
 
بهزاد بامری، فرماندار دلگان پیش‌تر در گفتگو با خبرنگار ما در زمینه خبر کمبود نان در این شهرستان گفته بود: در بازدیدهایی که با تیم نظارت و بازرسی انجام شد صف‌های طولانی غیرمتعارف مشاهده نشد.
 
وی افزود: با صراحت اعلام می‌کنم در چند روز گذشته که بنده شخصاً در حال کنترل و بازرسی بودم فقط در یکی از نانوایی‌ها ۱۰ نفر در صف بودند که پس از آن برای بررسی بیشتر معاون جهاد کشاورزی اعزام شد.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از مشکلات عمده در بحث نان در شهرستان دلگان، خرید نان به تعداد زیاد توسط شهروندان از شهرستان‌های هم‌جوار و روستاهای اطراف و دوردست است.
 
وی ادامه داد: یکی از مدیریت‌هایی که در خصوص کم‌شدن این صف‌ها گرفته شد این بود که به هر نفر پنج عدد نان داده شود و اگر تعداد بیشتری خواستند در ساعات دیگر روز به خرید نان اقدام کنند.
 
بامری اذعان کرد: یکی دیگر از مشکلات شهرستان دلگان، فروش نان به دست‌فروشان است که این افراد نان را به نرخ آزاد می‌فروشند و یک کسب درآمد برای خود داشته باشند و با کنترل این موضوع و نظارت اکیپ‌ها صف‌ها روان و شکسته شد.
 
وی گفت: پس از اجرای هدف‌مندی یارانه‌ها، عده‌ای به دنبال زیاده‌خواهی بودند که با مدیریت و نظارت به‌موقع در بحث توزیع آرد و نان مشکلی دیگری وجود ندارد.
 
فرماندار دلگان با بیان اینکه خبازی‌ها در ۲۴ ساعت ایام کار در چهار نوبت توسط دستگاه‌های نظارتی با اکیپ مشترک کنترل می‌شوند، خاطرنشان کرد: پخت نان در این شهرستان روال عادی را طی می‌کند، هیچ‌گونه کمبود نان در این شهرستان نداریم و روال پخت نان در خبازی‌ها عادی است.
 
انتهای‌خبر/
https://asrehamoon.ir/vdcf1xdyjw6dvca.igiw.html
منبع : عصرهامون
نام شما
آدرس ايميل شما