> اختصاص بیش از ۶ میلیارد ریال به مناطق عشایری سراوان ارئه خدمات شایان توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عشایر | عصر هامون
تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۳
فرماندار سراوان گفت: بیش از ۶ میلیارد ریال اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده توسط فرمانداری در مناطق عشایری شهرستان در چندین ماه اخیر هزینه شده است.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از شستون، به مناسبت روز روستا و عشایر رئیس اداره امور عشایر شهرستان و جمعی از عشایر با فرماندار سراوان دیدار کردند.
درویش نارویی فرماندار سراوان عشایر را انسان های شریف، کم توقع و تاثیرگذار جامعه عنوان کرد که در طول تاریخ کمک های شایانی برای دولت و شهرها داشته اند.
وی با بیان نقش مهم عشایر، ادامه داد: عشایر در گذشته در حفظ مرزها، امنیت، صلح، صفا و صمیمیت نقش بسزا و تاثیرگذاری داشته اند و همواره به عنوان حافظان امنیت منطقه مورد توجه دولت نظام بوده اند.
فرماندار سراوان شجاعت، مردانگی، بذل، بخشش، سخاوت، همکاری، مشارکت و صلح جویی را از ویژگی های بارز عشایر برشمرد و ادامه داد: عشایر همواره مورد توجه تمامی مسیولین بوده آمد که این مهم روحیه تعامل و همراهی آنها را در مرتفع ساختن مشکلات می طلبد.

اختصاص بیش از 6 میلیارد ریال برای مناطق عشایری سراوان
نارویی از اختصاص و هزینه بیش از ۶ میلیارد ریال اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده توسط فرمانداری در مناطق عشایری شهرستان در چندین ماه اخیر خبر داد و تحصیل و باسوادی فرزندان را از عوامل پیشرفت عشایر دانست و مورد تأکید قرار داد.
قدوسی رئیس اداره امور عشایری شهرستان سراوان نیز در ادامه با بیان اینکه جامعه ی عشایر در طول تاریخ و در همه ی حکومت ها مورد توجهه بوده اند، گفت:  اگر چه در حکومت های گذشته ی قبل از انقلاب، عشایر به نوعی اسباب شکل گیری حکومت ها بودند اما همین حکومت ها در جهت تضعیف و نابودی عشایر از هیچ کوششی دریغ نکرده اند.
وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: پس از انقلاب و در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، عشایر به عنوان جامعه ی مستقل مطرح شدند و خدمات شایان و بسیار مناسبی به آنها ارائه شده است که قابل مقایسه با حکومت های گذشته نیست.
رئیس اداره امور عشایری شهرستان سراوان گفت: در دو دهه ی اخیر بیش از یک هزار و ۶۰۰ خانوار عشایری در شهرستان سراوان سازماندهی و از امکانات زیر بنایی یعنی آب، برق، بهداشت و فضای آموزشی برخوردار شدند.

قدوسی افزود: همچنان در شهرستان‌ سراوان یک هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری وجود دارد که به خواست و میل خود به صورت پراکنده جهت نگهداری دام زندگی می کنند اما هرگز مورد غفلت دولت و نظام واقع نشدند و اداره امور عشایری شهرستان با اجرای طرح خدمات به کوچندگان که از اجزای برنامه سازماندهی عشایر است حفر و تجهیز چاه آب شرب و مالداری، بهسازی و مهار چشمه سارهای مناطق عشایری، آبرسانی سیار، تهیه و توزیع علوفه ی مورد نیاز عشایر، اعطای تسهیلات کم بهره و انجام آموزش های ترویجی را جهت خدمت به جامعه ی عشایر انجام داده است.

انتقال آب لوله کشی به مناطق عشایر نشین
قدوسی اضافه کرد: با وجود تحریم های ظالمانهی دشمنان در چند سال اخیر و محدودیت منابع اعتباری، هرگز خدمات رسانی به جامعه ی عشایر به ویژه به کوچندگان متوقف نشده و در ۶ ماه نخست سال جاری بیش از 6 میلیارد ریال از محل اعتبارات ارزش افزوده با مساعدت فرماندار سراوان در مناطق عشایری هزینه شده است.
وی مهمترین پروژه های عمرانی در سال جاری را ۲۰ کیلومتر انتقال آب با لوله در مناطق عشایری گواتامک، محمد آباد، حرکپ، گیلی و احداث یک باب منبع ذخیره آب در منطقه ی عشایری گیلی، کف شکنی چهار حلقه چاه مالداری، و تجهیز یک حلقه با انرژی خورشیدی و آبرسانی سیار در مناطق عشایری فاقد آب شرب را از مهمترین پروژه هایی عنوان کرد که در سال جاری تعدادی به بهره‌برداری و تعدادی در حال انجام است.
رئیس اداره شهرستان سراوان گفت: در سال جاری ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی کم بهره در راستای جبران خسارت ناشی از خشکسالی جهت خرید علوفه ی دامی تاکنون به عشایر پرداخت شده است.
وی همچنین با اشاره به خدمات انجام شده از طریق تعاونی عشایری شهرستان خاطر نشان کرد: در ۶ ماه نخست امسال بیش از  دو هزار سبد کالا به صورت یارانه ای با مبلغی حدود ۸۵۰ میلیون ریال بین دو هزار خانوارهای عشایری شهرستان توزیع شده است.
وی تامین و توزیع کالاهای اساسی و ضروری از جمله آرد و تامین نهاده های دامی و توزیع نفت سفید را از مهمترین وظایف شرکت تعاونی عشایری برشمرد که در سال جاری بصورت مستمر   از طریق فروشگاه های عشایری واقع در مناطق عشایری انجام شده است. وی در پایان اظهار داشت بیش از 3 هزار و 200 خانوار عشایری عضو شرکت تعاونی هستند و از طریق این تعاونی و اداره امور عشایری خدمات دریافت می کنند.

انتهای پیام/الف.د
  https://www.asrehamoon.ir/vdcjtievyuqeytz.fsfu.html
منبع : شستون
نام شما
آدرس ايميل شما